HDJ100 manual, oleje skrzyni i mostu

Moderator: luk4s7

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

HDJ100 manual, oleje skrzyni i mostu

Post autor: maak »

Hej,

Zastanawiam się ile/jakie oleje przygotować do wymiany w skrzyni i mostach. Na stronie castrola (przykładowo) podpowiada tak:

- transmission (manual): Castrol Transmax Manual Multivehicle 75W-90; 3,7L
- transfer box: olej j.w. 1,7L

W tym miejscu pytanie, czy manualna skrzynia posiada też ów "transfer box"? Jak to się tłumaczy na polski? :oops:

- differential (rear): Castrol Transmax Limited Slip 75W-90; 3,3L
- differential (front): olej j.w. 1,7L

Czy to się w miarę zgadza?

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: HDJ100 manual, oleje skrzyni i mostu

Post autor: maak »

Pytanie chyba zostało uznane za zbyt głupie, ale nie znam forum TLC specjalnie dla głupich ludzi, więc pozwolę sobie wrzucić odpowiedź tutaj ;)

Transfer box tłumaczy się jako rozdzielacz. Skrzynia manualna go posiada. Nie jest to reduktor, tylko płaska część skrzyni, najbliżej silnika. Ma osobny wlew oleju. Oleje wlałem Lotosa GL4 i GL5 75W-90

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: HDJ100 manual, oleje skrzyni i mostu

Post autor: stachu_l »

maak pisze:
22 paź 2021, 10:47
Transfer box tłumaczy się jako rozdzielacz.
Tak się tłumaczy ale w LC100, LC120 i innych spełnia dwie a nawet trzy role: rozdzielacza, reduktora i przy stałym napędzie 4x4 także mechanizmu różnicowego między-osiowego zwanego centralnym. Ten central-diff to w zasadzie funkcja wymagana od takiego rozdzielacza więc można uznać, ze to jest element rozdzielacza. Reduktor jest w tej samej obudowie i to w zasadzie jest niezależna funkcja ale w tej samej obudowie i z tym samym olejem.
maak pisze:
22 paź 2021, 10:47
Nie jest to reduktor, tylko płaska część skrzyni, najbliżej silnika.
To jest także reduktor i jest za skrzynia a nie między silnikiem a skrzynią.
Wstępnie obrazki z katalogu części:
Skrzynia:
http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/200 ... n-case-mtm
Reduktor:
http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/200 ... gasket-kit
Nie wiem czy to Twój model i rocznik ale możesz wyklikać odpowiedni i zobaczyć jak to wygląda w szkicach.

To takie potencjalnie płaskie między skrzynia a silnikiem to obudowa sprzęgła i jak tam wlałeś olej to chyba nie dobrze bo sprzęgło raczej jest suche w manualu.

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: HDJ100 manual, oleje skrzyni i mostu

Post autor: maak »

@stachu_l

Na szczęście to nie ja wlewałem olej. Napisałem to, co zrozumiałem z wypowiedzi mechanika, ale jak widzę, wyszedł z tego głuchy telefon. Natomiast najważniejsza rzecz jeśli chodzi o temat wymiany oleju w skrzyni i mostach była taka, że w szeroko pojętej skrzyni biegów ;) są 2 osobne wlewy oleju.

ODPOWIEDZ