Montaż namiotu dachowego

Moderator: luk4s7

Johnny_UZJ100
Posty: 91
Rejestracja: 21 maja 2016, 23:08

Montaż namiotu dachowego

Post autor: Johnny_UZJ100 »

Cześć,
Czy ktoś przerabiał montaż namiotu dachowego na oryginalnych belkach LC100?
Zwracam uwagę, że belki oryginalne są aluminiowe, elastyczne i wygięte w łuk. Wydaje mi się, że specjalnie są wybrzuszone żeby ugiąć się pod ciężarem, ale czy na pewno? Czy jak się wypłaszczą to nie rozpechną mi relingów?
Ktoś zamontował namiot na tych belkach?

Pozdrawiam,
Janusz

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Templar »

Nie mam, nie używałem i się nie znam, ale wyglądają jak by mogły puścić przy mocnym szarpnięciu w terenie- był kiedyś taki filmik jak komuś bagażnik przelatuje przed przednią szybą...
Patrząc po zdjęciach jak ludzie to montują, możesz odkręcić relingi i używając ich gwintów założyć dedykowane pod namiot belki lub bagażnik dachowy- będziesz miał z przodu dodatkowo trochę miejsca na graty.
W pierwszym wariancie nie będzie bardzo drogo, a z pewnością bezpieczniej.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: sebastian44 »

Relingi możesz zostawić tylko belki wymień na solidniejsze i najlepiej 3 sztuki.

Johnny_UZJ100
Posty: 91
Rejestracja: 21 maja 2016, 23:08

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Johnny_UZJ100 »

Relingi są pewne, to wiem. Chciałem namiot położyć na poziomie relingów, nie dodawać tych dwóch centymetrów ekstra na dodatkowe belki.
Może wykombinuje jakieś belki, które zamontuje pomiędzy relingami, tak jak oryginalne, a nie na nich.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Templar »

RhinoRack robi chyba dedykowane belki HD pod namioty i podobne zastosowania. Fabryczny reling jest jednolitym elementem, czy aluminiowe rurki na plastikowych słupkach?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: sebastian44 »

Fabryczne rellingi są chyba w calosci aluminiowe tylko podstawy maja takie plastikowe nakładki. Poza tym wydaja sie bardzo sztywne i wiem że niejeden juz montował na nich namiot z powodzeniem. Kwestia jest tylko odpowiednich belek.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: luk4s7 »

Relingi mają stalowe (żeliwne?) odlewane mocowania kręcone do dachu śrubami (każda strona to 5 śrub jeśli dobrze pamietam). Łączą je stalowe profile. To solidne. Nawet bardzo. Plastikowe są tylko nadkładać dekoracyjne.

Johnny_UZJ100
Posty: 91
Rejestracja: 21 maja 2016, 23:08

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Johnny_UZJ100 »

Panowie,
mylicie relingi z belkami (poprzeczkami).
1. Relingi są zdecydowanie bardzo wytrzymałe i solidne, nie ma tu żadnej dyskusji. Na pewno są bardziej stabilne niż większość mocowanych w ich miejsce bagażników dachowych.
2. Belki są rozpostarte pomiędzy relingami i są wygięte w łuk w ten sposób, że pod ciężarem się wypłaszczają.
3. Namiot ma swoje poprzeczki, które mocuje się wzdłuż lub w poprzek podłogi namiotu i później instaluje na relingach lub bagazniku.

Moje pytanie dotyczyło oryginalnych belek, czy można na nich położyć namiot. Spróbowałem i wiem, że się nie da, są zbyt delikatne. Trzeba poprzeczki namiotu oprzeć na relingach.
Chyba jednak zdecyduje się na bagażnik, przyda się kilka centymetrów więcej na kanistry z wodą albo inny szpej.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Jake »

Nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze religini sa mocniejsze od grubych, stalowych bagaznikow dachowych. Moim zdaniem relingi sa słabsze, ale z pewnoscia wystarczajaco wytrzymałe pod namiot. Jesli poprzeczki namiotu mozesz zamontowac w jego poprzek i przymocowac prosto do relingów to moim zdaniem problem rozwiazany ;)

Johnny_UZJ100
Posty: 91
Rejestracja: 21 maja 2016, 23:08

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Johnny_UZJ100 »

Faktycznie, problem rozwiązany.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę wagę namiotu to system montażu nie budzi zaufania 😂

Awatar użytkownika
swist007
Posty: 61
Rejestracja: 17 sty 2019, 23:11

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: swist007 »

Ja testowałem namiot 160x210 i bez problemu wszystko stabilnie się trzymało. Te listwy namiotu były przykręcone do relingów jakimiś chińskimi cybantami, tak bezpośrednio bez listew było by cieżko bo relingi są delikatnie wygięte w łuk.
Obrazek
Obrazek

Johnny_UZJ100
Posty: 91
Rejestracja: 21 maja 2016, 23:08

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Johnny_UZJ100 »

3200 km po autostradach, dziurawych drogach, górskich i leśnych duktach Serbii - dało radę. Montaż podobnie jak kolega swist007, ale otwierany na bok, bo rozmiar mojego namiotu to 190x240cm.
Niemniej to mocowanie nie jest idealne, cały system ciągle skrzypi, jeden reling się poluzował (albo to tylko jego obudowa?) i trzeba było dokręcić. Najlepiej chyba osadzić to na bagażniku gdzie namiot leży na dużej płaszczyźnie, ale dorobić więcej poprzeczek.
No i te ponad 80kg na dachu dość mocno czuć...
Spalanie o dziwo wzrosło tylko o jakieś 0.5l

cezarys
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2020, 21:27
Auto: HDJ100L
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: cezarys »

Ja jeżdżę od 8 lat z takim mocowaniem namiotu na 2 belkach mocowanych do relingu (oryginalny bagażnik Toyoty). Nic się nie dzieje. Max prędkość to 120-130km/h
Sam namiot waży 60kg. Max ciężar jaki można mocować do bagażnika Toyoty to 100kg (zwykłe bagażniki 2 belkowe to ciężar max 75kg).
Nie widzę powodu kupowania drogiej platformy np Rhino Rack tylko dla samego namiotu. I tak nie ma tam więcej mocowań z tego powodu. Fabrycznie są zawsze 4 mocowania do 2 belek i tyle.

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Kabal »

Ja zamówiłem belki mocowane w miejsce relingów w d-g4x4. Namiot 80 kg. Działa, jest nisko, jedna belka z mocowaniami to 3 kg, więc w miarę lekko po odjęciu wagi relingów i zwykłych belek. Cena nie zabija. Polecam.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Montaż namiotu dachowego

Post autor: Beduin »

@Kabal możesz te belki pokazać, bo na stronie ich nie widzę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ODPOWIEDZ