Ozi a GoogleEarth ?????

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

Witam !
Koledzy drążę temat szeroko rozumianej nawigacji dalej; Ozi mi działa, zanabyłem nawigację 7" 600Mhz 128Mb DDR, 4GB pamięci wbudowanej, max 32GB SD, Win CE5 na tym zainstaluję OziCe i chyba powinno hulać. Z kilku tysięcy map topograficznych Rosji 200k wybiorę te odpowiadające planowanej trasie (Pamir) - roboty co niemiara :o .
Moje dalsze pytanie na razie traktuję jako ewentualną przyszłość - spotkałem się z takim rozwiązaniem, że zostały ściągnięte z Google Earth mapy (widok z satelity) i (i chyba wszystkie warstwy) i na takim podkładzie pracował chyba Ozi???. Jest to wygodne np. szukając noclegu "z góry" widzimy gdzie można się bezpiecznie ulokować :)zjeżdżając z głównej drogi w bok . Oczywiście nie wchodzi tu w grę dostęp on line do internetu. Podobno Google bronią się przed takim ściąganiem ich map.
Stąd moje pytanie czy i jak można to zrobić? Może Ktoś to przerabiał?
Pozdrawiam Maws
PS
Nie jestem zwolennikiem takiego super usprzętowienia :D i pewnie nie skorzystam z tego ale temat bardzo ciekawy
i już przerobiony w realu.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: endurance »

polecam zapoznać się z programem SASPlanet, można poprać wcześniej interesujący obszar z kilku źródeł na dysk i później w off line przeglądać. Ja preferuję wcześniejsze planowanie i stawianie punktów, ale czasem trzeba coś sprawdzić z góry już na samym wyjeździe i wtedy SASPlanet może być ciekawym rozwiązaniem.



wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: fobos »

SasPlanet jest super. Wygenerowałem sobie z tego programu kilka map pod Ozi'ego. Moja wersja programu jest chyba starsza od tej pokazanej na filmiku, bo nie za bardzo mogę się połapać, co tam gościu klika ( u mnie menu wygląda podobnie, ale inaczej ). Na razie mam co robić, bo przerabiam na ozfx3 ponad 20 GB map ( serwisowy kompuer już drugi tydzień non stop przelicza :mrgreen: ). Jak skończę, to bardziej wnikliwie zajmę się SasPlanet'ą.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: fobos »

A tu link do tematu o SasPlanet: http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=7190

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: lecchu »

@endurance
To Twój filmik czy kogoś?
Czemu pytam - bo generalnie na filmiku widać, że ktoś tam ściaga sobie z Googla mapy topo. I to działa - jest mnóstwo programików do geocaching-u, które elegancko ssą z Googla mapy topo oraz plany. Jednak próby używania tych programików do zassania zdjęć satelitarnych (a zwłaszcza od poziomu 13 i w dół - znaczy w stronę plus nieskończoności, kiedy foty i zbliżenia sa juz naprawdę przydatne) najczęściej kończą się banem na 3dni (i na zawsze w przypadku kilkukrotnej recydywy). Google ma (co mnie w sumie nie dziwi) jakieś sprytne mechanizmy do wyłapywania automatycznego zasysania zdjęć. Stąd pytanie zatem - ten cały SasPlanet jest w stanie bezterminowo ssać googlowskie zdjęcia satelitarne z poziomów lepszych niż 12? Bez banów i obostrzeń - nawet jeżeli powoli? Czy jeżeli masz tego SasPlaneta - to próbowałeś takich akcji? Jeżeli nie próbowałeś - to nawet Cię nie poproszę o próbę, bo byś na mnie fukał za ewentualnego 3-dniowego bana od googlemapsa :) A i sam nie spróbuję z tych samych względów

Pozdr
L.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: endurance »

filmik nie mój, ale nie widzę problemu ze ściąganiem poniżej 12, naściągałem Gruzję w okolicach Kazbegi nie zauważyłem jakiejś blokady, tylko strasznie wolno działa.
Mam lepszy sposób :)
W google earth robisz ślad i punkty zapisujesz w kml robisz konwersję do gpx i otwierasz w MapSource i wgrywasz do Garmina sposób pewny i sprawdzony, jak dobrze wyklikasz ślad w google earth to można nawigować podczas turystyki pieszej. Kolejny sposób to poszukanie śladów ludzi którzy tam już byli, chociaż nie wszyscy chcą się dzielić :(

garminomaniak
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

endurance !
Gdyby Kolega mógł trochę jaśniej dla ludzi mniej oświeconych :D !

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: endurance »

@LEX w punkcie nr 2 bardzo ładnie opisał
http://tlc80.com/nawigacja-samochodowa- ... nx-gps-hd/" onclick="window.open(this.href);return false;

wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

Koledzy jedno pytańko, właściwie związane tylko z funkcjonowaniem Oziego:
Otóż mam wybrane mapy terenu gdzie zamierzam dotrzeć (Pamir) są to rosyjskie mapy sztabowe 1:200k, te same co na stronce http://maps.vlasenko.net/" onclick="window.open(this.href);return false;, mam sciągniete już mapy skalibrowane. Niestety konwerując je pod OziCe zobaczyłem, że kilka map nie jest skalibrowanych (brak odpowiedników *.map) i stąd moje pytanie jak je skalibrować, podglądając mapy już skalibrowane widać że współrzędne danego punktu lekko odbiegają od współrzędnych na siatce mapy. Czy może były kalibrowane za pomocą współrzędnych z GPS-a ? Jak teraz tych kilka map skalibrowac? Skorzystać z siatki na mapie czy też może ze skalibrowanego punktu na sąsiedniej mapie ? czy mimo tych różnic (juz po moim skalibrowaniu) Ozi znajdzie sąsiednią mapę?
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: fobos »

Jeśli punkty kalibracyjne nie trafiają dokładnie w przecięcia linii siatki współrzędnych na mapie, to musisz to poprawić, bo zamiast po drogach, będziesz "jeździł" obok nich. Niestety przesunięte punkty kalibracyjne, to częsta przypadłość ściąganych map. Ostatnio poprawiałem ponad 700 map.
Co do odtworzenia brakujących plików *.map .
Kopiujesz dowolny plik *.map ( z tych map które działają ) i nadajesz mu nazwę brakującej mapy. Otwierasz go w Ozim ( oczywiście wgra Ci się mapa od której pierwotnie był ten plik. Klikasz w menu File na "Change Image Path Name" i podajesz właściwy plik zawierający skan mapy. Teraz plik *.map będzie skojarzony z właściwym obrazkiem. Zapisujesz plik *.map . Teraz wystarczy poprawnie skalibrować mapę. Umieszczasz poszczególne punkty kalibracyjne w narożnikach mapy na przecięciu linii i wpisujesz w odpowiednie pola ich współrzędne odczytane z mapy. Zapisujesz.
Czynność powtarzasz dla wszystkich map pozbawionych pliku kalibrującego *.map

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

Witam Szanownych Kolegów !
Przerabiam mapy ZSRR 200k pod Ozim a właściwie poprawiam kalibrację, bo w każdej otworzonej mapie punkty kalibracji różnią się od pozycji na mapie i to dużo.(swoją drogą skąd takie błędy się biorą, przecież to kalibrował ktoś chyba nie ślepy/) Tak każdy kwadrat map 6po6 do bólu.
Po poprawieniu sporej ilości map sprawdziłem czy są połączone ze sobą - jakaś mapa ze środka kwadratu map 6x6. Za pomocą strzałek gór-dół-prawo-lewo daje komunikat "no map was found for the selected position" , ale w opcji Index pokazuje siatkę tych map.Może Ktoś wie czego ten Ozi chce? Pomóżcie Koledzy!
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: fobos »

W konfiguracji musisz podać katalog w którym masz mapy. A dokładnie menu File/Configuration. Otwiera się okienko konfiguracji z otwartą pierwszą kartą "System". Z prawej strony na dole masz "File paths". W "Map File Path" musisz podać katalog w którym masz mapy. Dopiero wtedy program je zindeksuje i zaczną działać strzałki i inne funkcje wyszukiwania map.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

Koledzy !
Kończę kalibrację kilkuset mapek i teraz pasuje wykorzystać Oziego pod planowanie wyjazdu do Pamiru. Mam pytanie do Kolegów doświadczonych (Ozim) jak się do tego wziąć, tzn. jakie funkcje można wykorzystać pod planowaną trasę. Moja wiedza póki co kończy się na moving mapie - ale sądzę że to nieprzyzwoite minimum jak na Oziego. Podpowiedzcie Koledzy małe co nieco, coby 2 razy nie robić jednej rzeczy i zminimalizować poziom błędów spowodowanych moją niewiedzą :oops:
Jeszcze jedna uwaga - na końcu pliki przekonwertuję i będę używał OziCe.
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: milczacy »

Podstawa to Waypointy. Musisz sobie wyklikać punkty przez które chcesz przejechać. Na ich podstawie możesz sobie potem zaplanować tracka lub route'a.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ozi a GoogleEarth ?????

Post autor: maws »

Milczący !! :D
gdybyś mógł kilka zdań bardziej rozwiniętych w temacie o którym piszesz napisać byłbym wdzięczny - może oświeciłbyś nie tylko mnie ale może jeszcze paru Kolegów mających braki w tym temacie. No i oczywiście językiem zrozumiałym dla zielonych, którzy uczą się Oziego. :D
Track, route - co to i po co :oops: ?

ODPOWIEDZ