Sprzęt hardware pod Oziego

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: stopa »

maws pisze:Koledzy pytanie banalne zapewne !
Robię pierwsze kroki z Ozi (dosłownie !!!) chcę skalibrować kawałek mapy Beskidu Niskiego, mapa w skali 1:75000, siatka kilometrowa GPS w układzie UTM (tak jest napisane). No właśnie i mam tą siatkę gdzie wybrany point1 ma : południk nr 565 równoleżnik (linia siatki) 5505. I nic więcej żadnych stopni, minut, sek. Jak to wprowadzić do Oziego ?
Please help me ! :oops:
Moze sie myle ale nie mozesz skalibrowac mapy wg siatki UTM. Nawet jak wejdziesz w opcje kalibracji to nie wyswietla sie mozliwosc wyboru UTM jako ukladu wspolrzednych. Jedyne co mi przychodzi do glowy zeby sobie z tym poradzic na skroty to opcja ktora Ci wyłozył Fobos

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: maws »

Koledzy da się skalibrować wg UTM, znalazłem to na następującym linku :
http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprawdziłem organoleptycznie, generalnie działa, rysuje trasę ale jest błąd na poziomie około 300metrów na długości geograficznej. Nie wiem czy to mapa czy jakieś niedokładności przy transformowaniu czegoś na coś ... :D
W każdym razie dzięki wielkie za pomoc.
Kalibrację ćwiczę żeby wiedzieć co i jak w razie gdyby coś nawaliło podczas wyprawy :oops:
Pozdrawiam maws

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: maws »

Witam Kolegów!
Jeszcze jedno pytańko- mam zbiór kilkuset plików skalibrowanych (jpg +*.map) mapy Rosji. Jak sprawdzić że są one połączone i jako całość działa poprawnie tzn. będą się przełączać automatycznie w zależności od położenia samochodu ?
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: fobos »

Z menu MAP wybierasz "Index Map". Na schematycznej mapie świata zobaczysz jak są ułożone arkusze Twoich map.
Sposób drugi to w Main Toolbar trzecia od prawej jest ikona z czterema strzałkami i żółtym punktem po środku. Otwórz mapę i kliknij dowolną strzałkę. Program znajdzie mapy odpowiednio przylegające do tej otwartej z PN, PD, Zach lub Wsch strony.
Sposób trzeci to kliknąć prawym klawiszem myszy na samym skraju mapy ( tam gdzie podziałka ) i z menu wybrać "Find Map at cursor". W okienku pokaże Ci jakie mapy pokrywają ten obszar. Dobrze jest to zrobić np. na przedłużeniu drogi która idzie do skraju mapy. Wówczas na kolejnej mapie również powinna być ta sama droga.
A....... by to wszystko działało musisz w konfiguracji mieć podaną prawidłową ścieżkę dostępu do katalogu w którym trzymasz mapy.
Pamiętaj, że mapy w formacie *.jpg będą czytane tylko na stacjonarnej wersji Ozi'ego. Nie otworzysz ich w wersji programu dla urządzeń mobilnych.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: maws »

Witam Kolegów !
Zeskanowałem sobie mapę Pamiru (rozmiar chyba A0) no i wyszedł mi plik niemały bo 162MB :oops: :oops: . Jak koledzy widzicie pracę w Ozi czy trzeba/czy da się podzielić taki plik na większą ilość map częściowych oczywiście połączonych ?. Jeśli tak to jak to można zrobić ?
Pozdrawiam
PS
Może Ktoś dysponuje manualem do oziego co pozwoliłoby zmniejszyć liczbę moich postów ? :D

vitara
Posty: 13
Rejestracja: 02 cze 2010, 08:22
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: vitara »

http://chomikuj.pl/amino207/up/navi/ozi/nowy_ozi" onclick="window.open(this.href);return false;
tutaj masz

vitara
Posty: 13
Rejestracja: 02 cze 2010, 08:22
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: vitara »


Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: fobos »

162 MB to nie jest wielka mapa. Mam mapy Włoch ozfx3, które mają ponad 1GB wielkości i działają bez problemu.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: maws »

Dzięki Fobos za MERYTORYCZNE i KONKRETNE podpowiedzi :D
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: Norick »

he he to odwieczny problem
http://www.ebay.pl/itm/New-Panasonic-To ... 2a14fefde5" onclick="window.open(this.href);return false;
Docelowo miał być taki...ale drań sprzedał wszystkie bo potrzebował kasy( wymieniliśmy parę emalii) :evil:
Jako Hardware dla mnie nie widzę innego
Jeśli chodzi o soft to próbuję rozkminić TwoNaV ale brak czasu na zajęcie się serio, żre on też oziego i masę innych włacznie z satelitami. Nie mam własnego zdania ale opinie są przychylne.
Natomiast wracając do tego małego toughbooka to w w/w konfiguracji może robić naprawdę dużo. Jest normalnym kompem z normalnym systemem a nie protezą, robi wszystko co normalny komp i jak mi opowiadał kolega daje rade ( ma zeskanowane kody paskowe wszystkich skrzyń i wie gdzie ma ile majtek :P) Niestety bez gpsa i bez dysku co najmniej 32 nie ma co sie tym w ogóle interesować.
Mam zasilacz samochodowy LINDTa i on ogarnia toughbooki w tym i U-1
I szczerze mówiąc; codzienność gdzie komp mój siedzi w samochodzie ileś godzin i wyjmuje go zmrożonego i odpalam net by coś wysłac zapłacić i piszę teraz z niego nie wyobrażam sobie życia bez toughbooka. ( pare innych mi zmarło w upale w namiocie tudzież przez zalanie )itp

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: MaxLux »

A dlaczego nie kupicie jakiegos Tableta na Androidzie ? z Androzic hulaja wszystkie mapy skalibrowane na Ozi

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: Norick »

hmm toż właśnie mam tablety ale na windzie...CF-29 wymaga heavydjutnego mocowania (dostępnego za chore pieniądze i szuflada stwarza zagrożenie dla pasażera), 18 mimo że lżejsza też napiernicza po zamocowaniu. Tak sobie wymysliłem tego CF-U1 + jakiś pancerny dysk zewnętrzny na mapy.
I się kurczę muszę dużo nauczyć...chyba się udam do Fobosa na indywidualne konsultacje :D
Ale temat nośny, Stopa ma swojego tableta muszę podjechać i pomacać :mrgreen:

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: Norick »

acha...dlatego że ja osobiście chcę by ten tablet wiele przetrwał :wink:

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: milczacy »

Sprzętu obecnie jest dostępność ogromna. Ważniejsze jest chyba odpowiednie mocowanie - aby było bezpiecznie i ergonomicznie.
Dlatego ja jednak wolę dedykowane nawigacje o rozsądnej rozdzielczości - są po prostu przewidziane do używania w samochodzie. Choć jakiś zgrabny tablecik kusi :)

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Sprzęt hardware pod Oziego

Post autor: maws »

Witam Kolegów !
Przy kalibracji po wprowadzeniu 4 punktów Ozi daje taki komunikat :
1 or more of the specified Eastings or Northings may not have the correct number of digits
6 Characters for Eastings 7 Characters for Northings
Do You want to proceed?
O co chodzi - oczywiście po "Oziemu" ?
I drugie pytańko po konwersji na Ozi CE próbuje wgrać do OziCe mapkę ozfx3 i daje komunikat że ten format nie jest rozpoznawany i domaga się upgrade do nowej wersji Ozi? jak w OziCe można dowiedzieć się jaka wersja jest aktualna?
Help me! :oops:

ODPOWIEDZ