o nawigacji raz jeszcze...

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: nieludzki »

milczacy pisze:Ja mam C725 i ogólnie mogę polecić. Do nawigacji rewelacja, jednak filmy się haczą, za wolny procesor. Polecam Ci za to Nav Road NR780H Hugo. Nasz forumowy kolega Jureq już go macał i ma pochlebne opinie.
ładnie to coś wygląda i cena przystępna... z "fonobłysków" staram się nie korzystać, do dzwonienia używam telefonu, do robienia zdjęć aparatu fotograficznego a nawigacji chcę używać w podróży jako metromierza i pomocy topograficznej...

czy ktoś zna jakieś opinie na temat Nav Road NR780H Hugo ?

metromierz tam znajdę...?

Awatar użytkownika
grzes
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2008, 20:12
Auto: Y61 GU4
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: grzes »

zalezy co zainstalujesz, ale jak oziego to tak...
poszukaj na rajdach jest watek o navi 7cali...

BigU
Posty: 1016
Rejestracja: 19 paź 2008, 16:12
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: BigU »

Ja też uzywam 276 C jest naprawdę dobra, a po dołożeniu anteny robi w lasach bardzo precyzyjnie, no i woda, błoto są jego kolegami, nigdy się nie kłócą się :D polecam

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: milczacy »

http://forum4x4.pl/viewtopic.php?f=47&t=61192 to caly watek o nawigacji z duzym ekranem. Naprawde warto poczytac - jak macie dostep :)

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1428
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: tadeo »

Na Yocie, przez okno widziałem, że "milczący" ma takie fajne mio z 7 calowym, dla mnie rewelacja, ja Oziego używam na Tochibie 12 calowej (Portage M200), to tego stojak, jednak duży ekran robi swoje, a jako źródło GPS służy Garmin (np w wypadku Rumuni, gdzie akurat miałem mapy skanowe) jak komputer padał, zawsze można było się ratować Garminem :) i jego trackiem oraz logiką :)

I cóż powiedzieć, jednak Gamrin 276C jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem off road, do tego mapa CityNavigator, która moim zdaniem posiada najlepszą siatkę dróg gruntowych w Polsce i mało tego doskonale po nich prowadzi nie omijając nich, a w lecie zabieram ją sobie na morze, rewelacyjna nawigacja morska i zamienię ją najwyższej na 278.

A jeśli chodzi o mapy za granicą, to na Garmina track4africa, full wypas :) a i reszta świata nieco gorzej.

Jednak, zdecydowanie myślę o przesiadce na mapy topo i np Ozi, chociaż powiem wam, że np Fugawei na Iphona ma rewelacyjne mapy topograficzne na razie Stanów i Szwecji ale kierunek jest niezły, ciekawostką na iphona jest program "Atlas" który ma doskonała mapę polski z naniesionym ścieżkami drogowymi (absolutnie za free) byłem pod niezłym wrażeniem, Topos2Go, też zapowiada się nieźle, jest to jakaś alternatywa na iPhone do Oziego,jednak z taką różnicą, że w Ozim mogę decydować jaka mapę chcę sobie wprowadzić, a tu jesteśmy skazani na zasobność serwera. Ponieważ jesteśmy taktowani jako kraj złodziei, nie sadze aby szybko serwery udostępniały mapy Topo na Polskę na Iphopna. Cały problem polega na tym, że mapy Topo przez iPhona są ściągane raz i nie wymagają stałego łącza z netem co i czasem w środku miasta jest niewykonalne :) a za granicą absurdalne, więc wtedy iPhone okazuje się całkiem niezłym nawigacyjnym szpejem :)

l

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: mlodyy »

tadeo pisze:Na Yocie, przez okno widziałem, że "milczący" ma takie fajne mio z 7 calowym, dla mnie rewelacja, ja Oziego używam na Tochibie 12 calowej (Portage M200), to tego stojak, jednak duży ekran robi swoje, a jako źródło GPS służy Garmin (np w wypadku Rumuni, gdzie akurat miałem mapy skanowe) jak komputer padał, zawsze można było się ratować Garminem :) i jego trackiem oraz logiką :)

I cóż powiedzieć, jednak Gamrin 276C jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem off road, do tego mapa CityNavigator, która moim zdaniem posiada najlepszą siatkę dróg gruntowych w Polsce i mało tego doskonale po nich prowadzi nie omijając nich, a w lecie zabieram ją sobie na morze, rewelacyjna nawigacja morska i zamienię ją najwyższej na 278.

A jeśli chodzi o mapy za granicą, to na Garmina track4africa, full wypas :) a i reszta świata nieco gorzej.

Jednak, zdecydowanie myślę o przesiadce na mapy topo i np Ozi, chociaż powiem wam, że np Fugawei na Iphona ma rewelacyjne mapy topograficzne na razie Stanów i Szwecji ale kierunek jest niezły, ciekawostką na iphona jest program "Atlas" który ma doskonała mapę polski z naniesionym ścieżkami drogowymi (absolutnie za free) byłem pod niezłym wrażeniem, Topos2Go, też zapowiada się nieźle, jest to jakaś alternatywa na iPhone do Oziego,jednak z taką różnicą, że w Ozim mogę decydować jaka mapę chcę sobie wprowadzić, a tu jesteśmy skazani na zasobność serwera. Ponieważ jesteśmy taktowani jako kraj złodziei, nie sadze aby szybko serwery udostępniały mapy Topo na Polskę na Iphopna. Cały problem polega na tym, że mapy Topo przez iPhona są ściągane raz i nie wymagają stałego łącza z netem co i czasem w środku miasta jest niewykonalne :) a za granicą absurdalne, więc wtedy iPhone okazuje się całkiem niezłym nawigacyjnym szpejem :)

l
A powiedz coś więcej na temat tego "atlasu" na iphone :?:

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1428
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: tadeo »

proszę Ciebie bardzo :) oto RouteBuddy Atlas
http://www.routebuddy.com/atlas/
Obrazek

a Topos2Go wyglada tak:
Obrazek

link http://www.cynicsoftware.com/topos2go/

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: Jureq »

nieludzki pisze:czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, samo pudło nie ma większego znaczenia a jedynie wgrany system operacyjny...?

jeśli tak to biorę stówę i biegnę zaraz do biedronki... :wink:

takie małe pudełeczko a tyle z nim problemów, chyba pójdę do księgarni po mapy i starym harcerskim sposobem zdam się na kompas...
zanim pobiegniesz do biedronki sprawdź czy dany sprzęt ma wyjście na antene zewnętrzną - bez tego nawigacja jako metromierz sprawdzi się dobrze jedynie na pustyni

błąd pomiaru w lesie bez anteny nawet przy bardzo czułym urządzeniu zamontowanym w kabinie może wynieść 50m na odcinku 200m a to już dyskwalifiuje takie rozwiązanie jako pomiar odległości

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: Emu »

Gdzie montujecie zewnętrzne anteny i które polecacie ?

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1428
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: tadeo »

Najbardziej save to środek maski, kabel o gałęzie przycinam i tak regularnie , podobno w środku pod przednią szyba jest najlepiej , o ile nie masz ogrzewanej szyby ;)

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: Emu »

Przy okazji, jak jest z obsługą duzych map na ozi typi 50-60 MB na użądzeniach typu palm ? Nie wieszają sie ?

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1428
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: tadeo »

Z całym szacunkiem , ale trzeba być analfabeta komputerowym , żeby sobie taka mapę zrobić , nie ma takiej opcji ;)

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: Emu »

Okej ujmę to inaczej: czy ozi na palmie nie wiesza lub nie zamula się na największych objętościowo mapach.

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1428
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: tadeo »

A mogłem Ci w Rumunii wszystko pokazać :) zasada jest prosta. Podział map i ich wielkość zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ilość ram to wyznacznik możliwości urządzenia a ze Ozi lubi się powiesic tak już ma i nic z tym nie zrobisz. Szkoda tylko traka czasem . Warto mieć mapy w różnej skali na ten sam obszar, w zależności od potrzeb pracujesz na 120, 150, 500 k.polecam jak już notebooka, np Sony, dwa giga rami daje radę moja antyczna tochiba jest rewelacyjna.

Jj
Posty: 30
Rejestracja: 07 sty 2011, 22:26
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: Jj »

A możecie polecić jakąś aplikację - metromierz na iPhone?

ODPOWIEDZ