Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Chwilę zastanawiałem się gdzie zamieścić ten post. Czy tutaj czy w wątkach wyprawowych.
W końcu każdy korzysta w samochodzie z telefonu, a wszyscy wyprawowcy z jakiegoś mapowego urządzenia ... albo z dedykowanego np. Garmin albo z telefonu albo z tableta.

OK, niech będzie tu.

Ja osobiście bez elektronicznej mapy się nigdzie nie ruszam. Do tej pory przez ostatnie 15 lat korzystałem z nawigacji Garmina. Mam na mysli rozwiązania drogowe, do których można wgrać także np. mapy TOPO.
Zaczynałem od telewizora czyli Garmin C330, to był rok 2005:

Obrazek

Kolejne to juz seria Nuvi, ostatnio uzywane to model 250 i 250W (kupiony ostatnio na alledrogo za 35 zł):

Obrazek

Obrazek


Pod kątem funkcjonalności nic im nie dolega. Można do nich wgrac najnowsze mapy Europy i świata z 2020 roku. Oczywiście mały ekran i dośc wolny procesor ale ... działa. I mój styl jazdy jest taki, że jak wyznaczę trasę np. do Szczecina to wiem, że dojadę o godzinie pokazywanej przez Nuvi +/- 5 min :) .

Ostatnio jednak w samochodach osobowych korzystam z wbudowanych systemów nawigacyjnych.

Ale w Budce takiego na szczęście nie posiadam. Korzystam więc z ... Nuvi albo z iPhona. Niestety na bezdrożach mapy drogowe zawodzą, a telefon ma zbyt mały ekran. Choć od mapy Guru Maps nie moge wymagać więcej niz oferuje. I to w trybie offline co ma znaczenie za granicą przy roamingu danych :) .

Do rzeczy ...

Na razie zamontowałem moim zdaniem rewelacyjny uchwyt na telefon X Grip firmy RAM Mount:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mieści się tam mój phone, nawet w grubej i dużej osłonie. Uchwyt jest rewelacyjny. Trzyma pewnie, telefon jest blisko prawej ręki i łątwo się go montuje i demontuje. Mogę tam też umieścić mojego Garmina. Na tej samej przyssawce, która trzyma się szybay jak przyklejona i można na niej powiesić słonia, mogę powiesić swój 10-o calowy tablet. W specjalnym uchwycie, który kosztuje niestety majątek:

Obrazek

Jesli tablet jest ciężki albo chcemy powiesić dwa słonie mozna użyć przyssawki podwójnej:

Obrazek

Mozna tez ciut taniej ale chwyt urządzenia nie jest już tak perfekcyjny jak powyżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Od ponad pół roku zstanawiam się jak to to rozwiązać i co wybrać. Telefon na szybie i Garmin na szybie jak wyżej wyglądają mało elegancko. A jakby zastapić to jedym duzym ekranem?

Rozwiązania są dwa:
- duzy tablet (a taki mam) z ekranem 9-10"
- stacja multimedialna Android.

I tak źle i tak niedobrze, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Powyższe rozwiązanie na tableta jest bardzo drogie. Ale mocowanie jest pewne i perfekcyjne. Jedynie dość poważnie zasłania środek przedniej szyby.

Są rozwiązania tańsze innych firm np. padholder, który ma proste, tanie i genialne mocowanie tableta ale słabo z mocowaniem do samochodu. Szczególnie w LC120.

Obrazek

Obrazek


Jest też Brodit ale tu też słabo z bezinwazyjnym mocowaniem do samochodu:

Obrazek


Niestety deska kokpitowa LC120 jest dość specyficzna i nie ma tam jak zainstalować centralnego uchwytu. Tylko z praawego boku co bedzie przeszkadzać pasażerowi a tablet będzie na wysokości psa zamiast na wysokości oczu.

Obrazek

Mozna też pop taniości na przyklejone narozniki wydrukowane na drukarce 3D, i to jest baaardzo fajne rozwiązanie:

Obrazek

Obrazek




Drugim rozwiązaniem jest wywalenie fabrycznego radia i montaż chińskiej stacji multimedialnej opartej na Androidzie. Oprócz funkcji mapowe ma wszystko inne co jest potrzebne kierowcy czyli radio, muzyka, zestaw głosnomówiący na BT, obsługa tylnej i ew. przedniej kamery, no i androidowy internet ze wszystkimi dobrodziejstwami. Np.

Obrazek

Obrazek


czy na cały panel:

Obrazek


Niestety po pierwsze nie cierpię Androida, po drugie wiem że z takimi stacjami z Chin moga byc problemy. Szczególnie jak sie ją ściągnie samemu z Ali. A w Polsce niby jest z gwarancją i z supportem ale drogo a i tak nie wiadomo co będzie w przyszłości jak będą problemy. Do tego specyficzny montaż do instalacji LC120 ze wzmakiem Pioneera czy JBL.
Zaleta jest bez watpienia stabilne mocowanie, brak potrzeby zabierania "na noc" oraz dużo większe możliwości. Ale mniejszy ekran 7-9". W moim tablecie 10" i to robi większą różnicę.



Ehhhhhhhhh. Biednemu wiatr w oczy. Sam nie wiem co wybrać ... zobaczymy.

Na razie mam uchwyt do telefonu :mrgreen: .

Pozdro


PS. a na Ali zakupiłem sobie także kilka sztuk czegos takiego:

Obrazek

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu czy nawigacji

Post autor: sebastian44 »

Ja zostałem przy uchwycie do telefonu Rama, póki co telefon wystarcza mi do nawigacji ;) do ustalania trasy i tak zazwyczaj używam komputera ale to nie w czasie jazdy.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Guru Maps potrafi zapisywać trasy w chmurze co daje dostep z różnych urządzeń. Czyli robie trasę na spokojnie na teblecie i za chwilę mam ją w telefonie :) .

BTW to jest znakomity program do offroadu.

W trybie offline mozna korzystać z nawigacji na mapach wektorowych wyglądających jak plany miast:

Obrazek


W trybie online mozna korzystać ze specyficznych map np. HikeBikeMap, OpenCycle map czy topograficzna Outdoors. Mapy te, a raczej ich zdefiniowane obszary można wgrać do pamięci urządzenia i korzystac w trybie offline.
Mapa HERE Hybrid to widok satelitarny z nałozoną siatką dróg podobnie jak w Google Maps. Świetny do ogólnego ogarniania terenu. Tez mozna zgrac do trybu offline.

Mozna też korzystać z innych map albo przygotowanych przez siebie: https://custom-map-source.appspot.com

Więcej tu: https://gurumaps.app

Program jest bezpłatny i bez reklam. Polecam.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: aadamuss »

Mam w Toyocie ramię metalowe montowane do stopy fotela. Minus tego taki, że mocno lata na dziurach. Im dłuższe ramię tym gorzej.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

pmcomp pisze:
26 lis 2020, 17:08
Guru Maps potrafi zapisywać trasy w chmurze co daje dostep z różnych urządzeń. Czyli robie trasę na spokojnie na teblecie i za chwilę mam ją w telefonie :) .

BTW to jest znakomity program do offroadu.
Wygląda na to, że wersja normalna i PRO na iOS są darmowe, a na Androida za wersję PRO nalezy zapłącić 68 USD :shock: :o

Na Androida podobno znakomity jest Lucus Maps Pro: https://www.locusmap.eu/maps/, a 10 USD to nie majątek.

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: Kabal »

Na androida świetnie mi się sprawdza Osmand+. Fantastyczna opcja omijania dróg utwardzanych sama generuje przygodę. Łatwe, bez nadmiaru funkcji. Od kilku lat tylko to do każdej aktywności w terenie.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: aadamuss »

Czy jak ominie te utwardzane to reszta jest przejezdna dla auta czy raczej roweru ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Chyba niechcący wprowadziłem w błąd. Guru Maps Pro na iOS też jest płatna. Widocznie ja juz za nią zapłaciłem bo pobiera mi się za free i ... o tym zapomniałem.

Wersja Pro pozwala z tego co pamiętam na pracę offline, wersja normalna nie.

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 252
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: GDJ150 '18
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: mamut »

pmcomp pisze:
26 lis 2020, 15:58



Jest też Brodit ale tu też słabo z bezinwazyjnym mocowaniem do samochodu:

Obrazek


Z tego co wiem to Brodit jest najbardziej bezinwazyjny..... :? nie widziałem aby uchwyty tzw bazowe były wwiercane itp ...

Ja osobiście mam już dość przyklejania do szyby i właśnie skłaniam się przy Brodit ,,,,

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Kabal pisze:
27 lis 2020, 19:36
Na androida świetnie mi się sprawdza Osmand+. Fantastyczna opcja omijania dróg utwardzanych sama generuje przygodę. Łatwe, bez nadmiaru funkcji. Od kilku lat tylko to do każdej aktywności w terenie.
nakomity produkt. baaardzo mi sie podoba :mrgreen: . Chyba się nań przestawię

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: TomekW »

mamut pisze:
28 lis 2020, 17:28
pmcomp pisze:
26 lis 2020, 15:58



Jest też Brodit ale tu też słabo z bezinwazyjnym mocowaniem do samochodu:

Obrazek


Z tego co wiem to Brodit jest najbardziej bezinwazyjny..... :? nie widziałem aby uchwyty tzw bazowe były wwiercane itp ...

Ja osobiście mam już dość przyklejania do szyby i właśnie skłaniam się przy Brodit ,,,,
przy broditach nic się nie wierci
uchwyty bazowe (proclip) są przemyślane
mam i używam z zadowoleniem

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Z tym, że Brodit do LC 120 jest przewidziany w miejscu na wysokości kolan. Czym grozi odwracanie wzroku tak nisko podczas jazdy nie muszę przypominać.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: Kabal »

aadamuss pisze:
28 lis 2020, 08:53
Czy jak ominie te utwardzane to reszta jest przejezdna dla auta czy raczej roweru ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Zwykle samochodu. Jest zasadnicza różnica w doborze w porównaniu z trybem rowerowym czy pieszym. Osmand podstawowo bazuje na Openstreetmap i wg nie skategoryzowanych drogach. Z wad to bardzo długo liczy dłuższe odcinki oraz im dłuższe tym mniej omija te utwardzone. Do tego czasami potrafi pociągnąć 5 km dla 100 metrów szutru. Trzeba przejrzeć co sobie wymyślił. Ale zawsze jest to pewnego rodzaju przygoda ;)

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: pmcomp »

Po dlugich namyslach dokonalem wyboru.
Jako uchwyt do telefonu trafił do mnie RAM Mount.
A jako glówne rozwiazanie postawiłem jednak na stację Android, tą:

https://navipremium.pl/component/jshopp ... 0?Itemid=0


Dlaczego ten model a nie inne z wiekszym ekranem?
Po pierwsze sprzedaz i montaż mam od siebie jakieś dwa kilometry. Sa pod reką jak by co.
Po drugie to model sprawdzony i wiedza jak go do TLC zamontować. Maja dedykowany CANbus do mojego setupu z Pioneerem pod siedzeniem.
No i parametry techniczne sa OK: dosc szybki procek, 4GB/64GB pamieci, sloty na dwie karty SDmicro, 4+1 sloty USB, wejscie AUX i czytnik CD/DVD. Po podlaczenie nia dziala tryb fader czyli podzial przod/tyl. Dziala subwoofer. Przyzwyczailem sie. Moim zdaniem jakosc dzwieku gorsza niz w oryginalnym. Na Androidzie dziala wszystko co ma dzialac. Mapy, playery AV itp. Zestaw glosnomowiacy do telefon7 jest OK. Przyjmuje udostepnianą siec wi-fi. Podobno z modemami UDB na karte SIM bywaja klopoty. Podobno dziala z donglem OBDII tylko bezPINowym. Musze jeszcze zamontowac tylna kamere.

Tak to wyglada (z netu): https://youtu.be/BpJcFE3CWwM

Pozdro

Dabr
Posty: 20
Rejestracja: 09 mar 2018, 19:15
Auto: j120 '07 D4D
Kontakt:

Re: Uchwyt do telefonu, tableta, nawigacji czy Android ?

Post autor: Dabr »

Mam bardzo podobne lub takie samo android radio jek to z NaviPremium, kupione na ali za mniej więcej połowę ceny. Wybrałem model z mniejszym ekranem bo zależało mi na mechanicznych przysiskach i pokrętle głośności - więcej jest w tym wątku viewtopic.php?f=14&t=13027

ODPOWIEDZ