oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Mazur
Posty: 272
Rejestracja: 28 lut 2009, 19:55
Auto: ...zawsze co? POTOYOTOWANEGO
Widz? to co widz? i w og?le si? nie wstydz?
Niech si? wstydzi ten co robi, nie ten co widzi
Kontakt:

oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Mazur »

co Panowie Szlachta polecacie??
tradycyjnie BFG, KUMHO (cena OK), TOYO (kiedyś o nich poważnie myślałem)
Koniecznie MTki
min. 33 max 34
szerokość ok. 10 (12,5 odpada)
codzienna jazda wokół "kurnika" + ok. 3 x na rok wypadziszcza dalsze/bliższe

pozdro Mazur

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: LEX »

Trudno coś polecić bo nie wiem jak jeździsz... Ile w tym asfaltu, ile szutrów i ile razy w roku błoto po klamki... Ja swego czasu byłem nieźle napalony na MT, ale okazało się, że wypadam w cięższy teren parę razy w roku albo i rzadziej, w lżejszym terenie to i tak się bierze wszystko z buta, więc ATki dają radę, a najczęściej jest to szosa. U mnie J8 jest samochodem do codziennej jazdy ale nie wiem jak u Ciebie...

Nie wiem też co to są wypady dalsze i gdzie są te wypady. To wszystko ma znaczenie, bo jeśli przedobrzysz i założysz MTki to będziesz cierpiał na dojazdach i podczas codziennej jazdy. Spróbuj sobie poszaleć na mokrym asfalcie na wąziutkich MTkach i samochodzie ważącym 2.5t: nie odczujesz różnicy pomiędzy mokrym asfaltem a zaśnieżonym asfaltem.

No ale wracając do tematu, to musisz po prostu popatrzeć na żywo sobie na opony i wyobrazić sobie gdzie będą pracować. Jeśli błoto, to musisz mieć szerokie odstępy między klockami, które same muszą być stożkowe. Jeśli piach, to lepiej mieć gęstszy bieżnik itd... Każda z podanych przez Ciebie firm jest dobra a to Ty sam musisz zdecydować, który bieżnik Ci pasuje. Jak kupisz na błoto to leżysz na piachu, jak kupisz na szutry, to zalepisz się błotem, jak kupisz na asfalt to nie zjedziesz z asfaltu itd... W wyścigach samochodowych mają kilkanaście kompletów opon w zależności od rodzaju asfaltu, temperatury powietrza i wilgoci. Każda opona, którą Ci doradzimy będzie w czymś do dupy, a wybór zależy od tego co jest dla Ciebie istotne: czy przejazd przez jakąś zmotę bez wklejki czy ogólne dobre prowadzenie samochodu z ryzykiem wklejenia. A w ogóle to wrzuć jakieś zdjęcia konkretnych modeli opon to sobie pospekulujemy.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: MariuszS »

Mazur pisze: Koniecznie MTki
min. 33 max 34
szerokość ok. 10 (12,5 odpada)
codzienna jazda wokół "kurnika" + ok. 3 x na rok wypadziszcza dalsze/bliższe
Trudne warunki brzegowe postawiłeś!
Ja zapytam jeszcze podchwytliwie:
- do jakiego auta?
- i czy na pewno potrzebne Ci są aż takie duże?

Jakiś czas temu przesiadłem się na takie śmiesznie cieniutkie i wąskie M/T Michelin 4X4 O/R 7.50R16C 116N-XLZ , i jest to niezwykle wytrzymała i uniwersalna guma :-)
Zaskakująco cicha jak na emteki, o dużym zakresie ciśnień (0,7 do 5,5 bar). Polecam!

oldi
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:20
Auto: HDJ 80 - mam j? !!
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: oldi »

A może by tak jednak AT ?
Gdzieś, ktoś pisał, że ma /HDJ 80/ At-ki 285/75/16; ale docelowo chciałby 255/85/16.
Co to za zamysł ? Gdzie przewaga jednych na drugimi ?.... no bo średnica podobna....może coś innego jest sednem ?
A co powiecie na gumki na 17 calowych felkach - mam takowe !?.........................................................

Awatar użytkownika
Mazur
Posty: 272
Rejestracja: 28 lut 2009, 19:55
Auto: ...zawsze co? POTOYOTOWANEGO
Widz? to co widz? i w og?le si? nie wstydz?
Niech si? wstydzi ten co robi, nie ten co widzi
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Mazur »

1. na 100% MTki (ATki kupiłem raz i wystarczy ...albo szosówki albo MTki a najlepiej 2 zestawy kół)
2. błotka "po klamki" nie biorę pod uwagę (do takiego celu służy inny sprzęt). Tego typu samochody notują w mnie zanurzenie do wysokości progów...
3. HDJ80
4. 95-98% po czarnym (2-3 samochodziszcze w budżecie domowym)
5. wyprawy hmmm... życie pokarze (w zeszłym roku była Kirgizja...) w tym roku Mołdawia? Gruzja? Islandia? się zobaczy 8)

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Kames »

mam stary bieznik 285/75R16nowe :!: oponka ok 34'' jak co to pisz na pw

Jerzy23
Posty: 843
Rejestracja: 29 sie 2009, 09:19
Auto: FZJ76

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Jerzy23 »

oldi pisze:A może by tak jednak AT ?
Gdzieś, ktoś pisał, że ma /HDJ 80/ At-ki 285/75/16; ale docelowo chciałby 255/85/16.
Co to za zamysł ? Gdzie przewaga jednych na drugimi ?.... no bo średnica podobna....może coś innego jest sednem ?
A co powiecie na gumki na 17 calowych felkach - mam takowe !?.........................................................

Ale w AT nie ma 255/85/16. Ten rozmiar tylko w MT

Awatar użytkownika
Cooder
Klubowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:38
Auto: piechot?
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Cooder »

kames76 pisze:mam stary bieznik 285/75R16nowe :!: oponka ok 34'' jak co to pisz na pw
ok. 34'', a konkretniej to 33'' ;-)

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: oponki? wąskie MT ok. 33-34caliszcza

Post autor: Kames »

Cooder pisze:
kames76 pisze:mam stary bieznik 285/75R16nowe :!: oponka ok 34'' jak co to pisz na pw
ok. 34'', a konkretniej to 33'' ;-)
33'' wysokosc 831mm
285- wysokosc 837mm ----- 6 mm ha do góry
ale prawie robi wielką róznice :mrgreen:

ODPOWIEDZ