Reling dachowy

Moderator: luk4s7

ganzen
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:40

Reling dachowy

Post autor: ganzen »

Zakupiłem właśnie bagażnik dachowy More 4x4 montowany w miejsce fabrycznych relingów dachowych. Czy ktoś demontował już oryginalne relingi ? jakieś wskazówki przy demontażu ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Reling dachowy

Post autor: kylon »

Delikatnie zdejmujesz zaślepki plastikowe najlepiej przy użyciu czegoś co Ci ich nie wyłamie ani nie zagnie rantu i odkręcasz śruby. To wszystko. Jakoś sobie potem to musisz uszczelnić. Nie mam pojęcia jak More jest montowany ale nie spodziewam się zestawu montażowego.

ganzen
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:40

Re: Reling dachowy

Post autor: ganzen »

Dzięki za odpowiedź. Właśnie najbardziej obawiam się żeby nie połamać tych zaślepek. Zobaczymy, może się uda.

ganzen
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:40

Re: Reling dachowy

Post autor: ganzen »

Tak wygląda zestaw "złóż to sam"

Obrazek

ganzen
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:40

Re: Reling dachowy

Post autor: ganzen »

Mały tutorial dla potomnych:

1. Zdemontować osłony relingu.
Na zdjęciu widać gdzie są zaczepy. Należy podważać osłoną przednią i tylną od dołu. Osłonę środkową podważamy z boku od strony dachu.

Obrazek

2. Odkręcić relingi.

Obrazek

Obrazek

3. Zamontować szyny w miejsce relingów.

4. Zmontować platformę (składa się z 2 części).

5. Zamontować platformę do szyn mocujących.

Tak to wygląda po montażu:

Obrazek

Obrazek

Ja nie dokręcałem do końca śrub mocujących szyny przed montażem platformy zostawiając sobie możliwość regulacji.
Pozostaje również problem zabezpieczenia okolic miejsc mocowania szyn do dachu przed wodą. Niestety producent nie zapewnia żadnych osłon. Ja uszczelniłem te miejsca po prostu silikonem sanitarnym.

Z pierwszych wrażeń - nie można pominąć pojawiającego się hałasu powyżej 80-90km/h.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Reling dachowy

Post autor: sebastian44 »

Hmm, ten bagażnik wyglada na bardzo hałasliwy. Mnóstwo otworów i ostrych krawedzi które świszcza na wietrze. Moim zdaniem lepiej było zastosować bagażnik taki jaki oferuje getodin lub cos podobnego. Tam masz dwa profile zastępujące relingi. Do tych profili mocujesz poprzeczki i tyle cały bagażnik.

Dla przykładu taki http://getodin.eu/bagaznik-ekspedycyjny ... waga-10kg/

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Reling dachowy

Post autor: rolkos »

ganzen pisze:Mały tutorial dla potomnych:

Ja nie dokręcałem do końca śrub mocujących szyny przed montażem platformy zostawiając sobie możliwość regulacji.
Pozostaje również problem zabezpieczenia okolic miejsc mocowania szyn do dachu przed wodą. Niestety producent nie zapewnia żadnych osłon. Ja uszczelniłem te miejsca po prostu silikonem sanitarnym.

Z pierwszych wrażeń - nie można pominąć pojawiającego się hałasu powyżej 80-90km/h.
Silikon sanitarny na bazie octu niszczy lakier i w dłuższej perspektywie może powodować korozję. W sklepie motoryzacyjnym powinieneś bez problemu dostać uszczelniacze które można stosować w kontakcie z lakierem.

Z tego co widzę to More4x4 kosztuje podobnie do Rhino Rack.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Reling dachowy

Post autor: kylon »

Tak jak kolega pisze. Silikon sanitarny nadaje się do kibla a nie samochodu ;-)

ODPOWIEDZ