[PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

[PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: irko »


W nowym wątku zamieszczam link do poradnika jak przekształcić Hi-Lift w wyciągarkę

https://www.youtube.com/watch?v=v06Re62DB_0

W skrócie
1. Jest to ciężka praca i sprawdzi się raczej w przypadku lekkiego zakopania lub potrzeby wyciągnięcia się na niewielką odległość.
2. Można ciągać się w ten sposób na dłuższym odcinku i z poważniejszych kłopotów ale potrzeba do tego tyle wysiłku że możecie nie podołać wyzwaniu ;)
Niektórzy ułatwiają sobie pracę przedłużając rączkę HiLifta
3. Można kupić oryginalny zestaw HiLift OffRoad Kit ale na moim zdaniem za grube (ciężkie) i słabe lancuchy
4. Taki zestaw można zbudować samemu lub skorzystać z pasów


Załączniki
IMG_0521.png
IMG_0521.png (321,81 KiB) Przejrzano 390 razy

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: Jake »

No elegancko zaprezentowane... ale dla mnie to calkowicie nierealistyczne.
W sytuacji przedstawionej na filmie przecienta terenowka nigdy by nie ugrzezla. Przecietna - bez blokad, na jakimkolwiek ATku. Samo LSD by ja wyciagnelo, lub samo upuszzenie cisnienia.

Natomiast sytuacja podbramkowa gdy okazalo sie zezamarznieta kaluza pekla i byla gleboka na pol metra... to takim hiliftem jej nie ruszymy. Bylem dwa razy w takiej czarnej rozpaczy ze winda na zbloczku 1:2 miala ciezko zeby wydrzec auto.

No i praktycznosc... Przy tak niskich cenach wyciagarek elektrycznych, machanie hiliftem czy tirforem to dla mnie desperacja...

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: pinc6x6 »

Jake pisze:
21 lut 2024, 02:53
No elegancko zaprezentowane... ale dla mnie to calkowicie nierealistyczne.
W sytuacji przedstawionej na filmie przecienta terenowka nigdy by nie ugrzezla. Przecietna - bez blokad, na jakimkolwiek ATku. Samo LSD by ja wyciagnelo, lub samo upuszzenie cisnienia.

Natomiast sytuacja podbramkowa gdy okazalo sie zezamarznieta kaluza pekla i byla gleboka na pol metra... to takim hiliftem jej nie ruszymy. Bylem dwa razy w takiej czarnej rozpaczy ze winda na zbloczku 1:2 miala ciezko zeby wydrzec auto.

No i praktycznosc... Przy tak niskich cenach wyciagarek elektrycznych, machanie hiliftem czy tirforem to dla mnie desperacja...
Tinfor to zupełnie inna bajka! Działa i może uratować tyłek.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: sebastian44 »

Tirfor dla mnie też ma dużo wiecej sensu. Albo wyciągarka terenwizji. Wyciąganie hi-liftem to jednak droga przez mękę. To nie jest opcja jeżeli chcemy sie bawić w terenie- raczej totalnie awaryjne wyjscie.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: irko »

Ja byłem właśnie w takiej sytuacji że na drodze leśnej, pokrytej lodem załamał sie pode mną lód, dosłownie koło wpadło w dziurę i ani rusz.
Czekanie na traktor godzinę
Traktor ślizgał się na lodzie i nie ruszył
Czekanie na terenówkę z wyciągarka kolejna godzina, ta przypięła sie do drzewa bo też się ślizgała
A gdybym miał to na pokładzie do wystarczyło ruszyć metr, może dwa i po kłopocie...
(oczywiście można też mieć wyciagarke elektryczną ale jeśli jej sie nie używa tooooo.. zwykle nie działa ;) )

Zwykle miałem właśnie takie sytuacje, lekkie utkniecie gdzie wystarczy delikatnie ruszyc auto.
Zwykle od wielkiego świeta

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: Jake »

Ja nie twierdze ze jest nieprzydatne albo nie spelnia swojej funkcji. Tylko jesli poruszalbym sie w terenie w ktorym jest ryzyko ugrzezniecia (mi chociaz duzo jezdze po bezdrozach zdaza sie to naprawde sporadycznie) to wolalbym zainwestowac te 1500zl za winde elektryczna zamiast wielkiego ciezkiego hilifta i kilometrow ciezkiego lancucha, ktory zaraz bedzie pokryty rdza i niemily w dotyku.
Jesli to byloby auto z fabrycznymi zderzakami, ktorych nie chcemy ciac a winda bylaby i tak uzywana raz na rok - to rozwazylbym przenosna wyciagarke montowana na plycie mocowanej z przodu lub tylu auta. Cos takiego:
Załączniki
RACK-WNCH.jpg
RACK-WNCH.jpg (24,5 KiB) Przejrzano 288 razy

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: pinc6x6 »

Jake pisze:
22 lut 2024, 03:18
Ja nie twierdze ze jest nieprzydatne albo nie spelnia swojej funkcji. Tylko jesli poruszalbym sie w terenie w ktorym jest ryzyko ugrzezniecia (mi chociaz duzo jezdze po bezdrozach zdaza sie to naprawde sporadycznie) to wolalbym zainwestowac te 1500zl za winde elektryczna zamiast wielkiego ciezkiego hilifta i kilometrow ciezkiego lancucha, ktory zaraz bedzie pokryty rdza i niemily w dotyku.
Jesli to byloby auto z fabrycznymi zderzakami, ktorych nie chcemy ciac a winda bylaby i tak uzywana raz na rok - to rozwazylbym przenosna wyciagarke montowana na plycie mocowanej z przodu lub tylu auta. Cos takiego:
Pomysł też kompletnie do dupy! Miałem okazję używać! zakładaj taką wyciągarkę jak przód auta jest w błocie !
Do lekkiego użycia najlepszą opcją jest wyciągarka od Terenwizji! A jak ktoś ma mniej kasy to używany tirfor ,koniecznie aluminiowy np. T-max z liną skróconą do 7-10 m.

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Hi-Lift jako ręczna wyciągarka, jak to działa

Post autor: Jake »

Jak przod auta jest pod blotrm to raz ze raczej bedziemy sie wyciagac w tyl, dwa jesli ktos wklada caly przod aura w bloto to powinien moec winde na stale :)

ODPOWIEDZ