Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: Tomek92 »

W jaki sposób zamontowałeś boczki? Ja użyłem solidnych (tak mi się wydawało) kątowników z Castoramy (po 2 na stronę), ale pod ciężarem ciała się wygięły. Na ten rok muszę zrobić coś innego. Myślę o tym, by po prostu użyć jeszcze większych kątowników i zamontować np. po 3 na stronę, ale im więcej kątowników, tym mniejsze rzeczy wejdą obok zabudowy, gdybyśmy chcieli jednak boczek zdjąć.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: sebastian44 »

Zrób trójkątne zastrzały ze sklejki i przykręć je do zabudowy lub do boczków.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: luk4s7 »

Miałem w swojej zabudowie zrobione to tak

Obrazek

Na każdym kątowniku mógłbyś położyć człowieka. Na 3 można by położyć konia i na tej szerokości nic się nie wygnie. Bez zastrzałów. Kątowniki z Castoramy.

Zauważ te drewniane elementy - kątowniki wysuwa się z nich do góry kiedy trzeba wcisnąć pod nie jakiś szpej lub po prostu wyjęcia zabudowy.

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: Tomek92 »

Dzięki Panowie, zrobię takie podpórki faktycznie.

Łukasz, ciekawe rozwiązanie z nieprzykręcaniem kątowników, a jedynie wkładaniem ich w drewniane podpórki. Wydaje się, że kątownik wciąż mógłby się wygiąć tam, gdzie nie ma podparcia, choć rozumiem, że praktyka pokazuje, że się nie wygina :)

Trójkątne zastrzały dają gwarancję, że będą solidnym podparciem, ale z drugiej strony zajmują więcej miejsca.

Pomyślę nad tym, ale już wiem w którym kierunku iść :)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: luk4s7 »

Te kątowniki są stosunkowo grube więc nie ma obaw. Do tego po 3 na stronę.
Wysuwanie ich daje możliwość łatwego wsadzenia coś pod spód oraz wyjęcia całej zabudowy. Nie przekręcałam jej również na stałe do podłogi a zrobiłem uchwyty ze śrub rzymskich do fabrycznych mocowań ładunku w podłodze. To też się sprawdza (np. nie luzuje, nie skacze, nie trzeszczy itd).

Także polecam kątowniki za rozsądne pieniądze z Casto

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: Tomek92 »

Zrobiłem combo z Waszych pomysłów - trójkąty wzmacniające, ale nie ze sklejki, tylko wycięte z normalnej deski. Nie chciałem sklejki, bo musiałbym wkręcać wkręty równolegle do sklejki i ją "rozwarstwiać", a akurat miałem deskę, z której mogłem wyciąć trójkąty, pod ręką. Wygląda bardzo solidnie. Szkoda, że nie ma gdzie przetestować przez wirusa :( No ale co się odwlecze, to nie uciecze. Dzięki za inspirację. W wolnej chwili zrobię fotkę i wstawię.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: aadamuss »

Ma ktoś jakiś patent na przesuwanie jakiejś płyty z zabudowy na tylne fotele złożone żeby równe spanie było?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: luk4s7 »

A masz zabudowę na innej wysokości niż tylne oparcia po złożeniu? Jeśli nie to rozumiem że przesadzają dziury i nierówności. Ja po prostu stosowałem materac dmuchany który idealnie niwelował wszelkie nierówności. Spałem też głową ku tyłowi auta gdzie jest równiej. Nogi zasadniczo są mniej wymagające

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: aadamuss »

Mam prawie równo ale właśnie to prawie sprawiło, że materac/mata się przedziurawił. Teraz zmieniłbym to na jakąś piankę ale na równej podstawie.

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: Tomek92 »

Ja też miałem dziurę między zabudową i fotelami i też mnie denerwowała, bo była na środku tyłka ;) Dlatego w tym roku wprowadziłem małe udoskonalenie w postaci dodatkowej sklejki rozkładanej na zawiasach. Spania jeszcze nie testowałem, ale rozłożona wygląda obiecująco. Będę testował jak unormuje się sytuacja z wirusem :) Kosztowało mnie to kawałek sklejki i 6 zawiasów (powierzchnia rozkładana dodatkowo "łamie" się na 2 części, bo jest za mała odległość od sufitu, by rozłożyć ją na raz).

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: aadamuss »

Czekam na fotki :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: pmcomp »

Mam pytanie ... czy do zabudowy plus wykorzystanie drugiego rzędu siedzeń lepsze będą materace o grubości 6 cm czy może 10 cm? Są na alledrkgo takie składane z trzech części.
I drugie pytanie: jakie potrzebuje wymiary. 185 cm x 60 cm dwie sztuki czy mogą być ciut szersze? Te by mi pasowały bo mi wejdą do namiotu. Znalazłem 180 x 60 albo 200 x 60:

Ten jest fajny ale 65 szerokości czyli dwa nie wejdą do namiotu. Nooo ... zapewne wejdą ale rozepchają podłogę. Cena akceptowalna. Po zużyciu do wymiany na nowe.

https://allegro.pl/oferta/materac-180x6 ... 7883371666

Czy w LC120 jest więcej niż 120 cm szerokości do spania? Pytam bo nie pamiętam :( .

Jeśli ma spełnić moje założenia to taki: https://allegro.pl/oferta/mata-materac- ... 9433268270 ale ma "tylko" 6 cm. Fajnym wydaje się, że można go wyjąć z auta i wykorzystywać na biwaku i ew. jak wspominałem używać w namiocie.

Zakładam, że takie materace rozwiążą problem nierówności powierzchni i dziur pomiędzy zabudową i siedzeniami oraz "niepełność" podstawy złożonych siedzeń. Dobrze kombinuję?

A Wy jak to rozwiązaliście ???

Pozdro

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: aadamuss »

Grubszy materac to mniej miejsca do sufitu.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: sebastian44 »

Ja kupiłem takie:

WYMIARY materaca po rozłożeniu : 200cmx60cmx6cm
WYMIARY materaca złożonego : 60cmx40cmx30cm

Moje sie skłądaja na 5 i pasują idealnie na szerokość. Grubosc 6 cm w zupełnosci wystarcza i niweluje pewne nierównosci o ktorych piszesz. Dziura miedzy zabudową a siedzeniem niektórym przeszkadza ale wystarczy costam wrzucic i po problemie.

Najważniejsze żeby biodra opierały sie jeszcze na płaskiej zabudowie. Ja mam 183 cm i nie mam problemu ale jak ktos ma 190 i wiecej to musi sam sobie sprawdzic.

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Bieda spanie w terenówce dla 1-2 osób

Post autor: TomekW »

po pracy dziś zmontowałem stelaż łóżka do 76
jutro jeszcze jeden taki i sklejka na górę
drabina za 97 PLN z Leroy, zawiasy do drabin przegubowych, trochę śrub i gotowe
co to warte to się okaże
ale jest lekkie i wyciągalne :)
IMG_0073.jpg
IMG_0073.jpg (84,81 KiB) Przejrzano 2546 razy

ODPOWIEDZ