czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: pinc6x6 »

Google nie daje odpowiedzi a raczej podaj sprzeczne!

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: kylon »

Blacha zimno i gorącowalcowana może zostać zgięta na zimno tworząc kątownik ;-) Zakładam jednak, że chodzi o materiał z którego jest wykonany ;-)

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: pinc6x6 »

kylon pisze:
10 sty 2024, 17:19
Blacha zimno i gorącowalcowana może zostać zgięta na zimno tworząc kątownik ;-) Zakładam jednak, że chodzi o materiał z którego jest wykonany ;-)
Chodzi mi o pojęcie handlowe kątownik zimnogięty i zimno-walcowany czy one są równoważne czy oznaczają dwa różne produkty (wykonane w odmiennych technologiach) zakładając że materiał jest taki sam.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: kylon »

Moim zdaniem kątownik zimnogięty i kątownik zimnowalcowany to ten sam. Nie mylić z kątownikiem hutniczym bo ten też może być walcowany.


pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: pinc6x6 »

mógbym Ci zacytować artykuł który mówi dokładnie coś przeciwnego ale naprawdę nie chce mi się szukać a przejrzałem tego sporo i w tym właśnie problem że są odpowiedzi wzajemnie się wykluczające! Dlatego pytanie do kogoś kto się na tym zna! W hurtowniach stali twierdzą że to jest wszystko jedno! Dzwoniłem do czterech.

A artykuł jest nie na temat mojego pytania :mrgreen:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: Rokfor32 »

Bo to to samo.

Różnica jest w technologii gięcia - może być albo na prasie krawędziowej (i wtedy jest gięty w odcinkach), albo na rolkach (wtedy jest gięty, czy też profilowany/walcowany, z taśmy w sposób ciągły). Obie metody są na zimno.

Ta druga metoda służy też do wytwarzania profili zamkniętych - wówczas na końcu procesu formowania na rolkach dodatkowo ścianki są zgrzewane/spawane plazmowo.

Zasadniczo (prawie) wszystko co masz na składach jest wykonywane metodą drugą - jest po prostu szybsza i tańsza. Gięcie na prasach krawędziowych stosuje się raczej do zamówień nietypowych w mniejszej ilości, gdzie po prostu nie opłaca się tworzyć spec zestawu rolek profilujących.

Dla zwykłego zjadacza chlebka obie metody są w zasadzie równoważne. Różnica może być dla niektórych spec zastosowań - bo te metody inaczej wprowadzają naprężenia do struktury materiału. Przykładowo - rozcinając wzdłuż grzbietu kątownik walcowany na rolkach Ci się on "rozejdzie" - obie powstałe blachy się wykrzywią/zwiną. Natomiast kątownik zgięty krawędziówką - oba ramiona pozostaną proste po takim rozcięciu (ewentualnie z tendencją do deformacji ale wzdłuż - w wyglądzie coś jak ścianka rury).

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: kylon »

pinc6x6 pisze:
10 sty 2024, 19:43
mógbym Ci zacytować artykuł który mówi dokładnie coś przeciwnego ale naprawdę nie chce mi się szukać a przejrzałem tego sporo i w tym właśnie problem że są odpowiedzi wzajemnie się wykluczające! Dlatego pytanie do kogoś kto się na tym zna! W hurtowniach stali twierdzą że to jest wszystko jedno! Dzwoniłem do czterech.

A artykuł jest nie na temat mojego pytania :mrgreen:
Toć ci napisałem, że moim zdaniem to samo ;-)
Podobno nawet studia skończyłem z tego typu zagadnień ;-)

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: pinc6x6 »

na rajdach zdanie odmienne :mrgreen:

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: Jake »

Miedzy goracym a zimnym - roznica jest oczywista i w wytrzymalosci i w ksztalcie.
Miedzy zimno gietym a zimno walcowanym - oprocz metody pozyskanie nie widze roznicy w zastosowaniu i wlasciwosciach.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: kylon »

pinc6x6 pisze:
10 sty 2024, 21:50
na rajdach zdanie odmienne :mrgreen:
A to forum jeszcze istnieje?

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: pinc6x6 »

kylon pisze:
12 sty 2024, 10:24
pinc6x6 pisze:
10 sty 2024, 21:50
na rajdach zdanie odmienne :mrgreen:
A to forum jeszcze istnieje?
:mrgreen:

raftrans
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2024, 16:18

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: raftrans »

Witam serdecznie. jestem nowy na forum. wczesniej jeździłem LC 95 a obecnie od ponad roku LC 200 z 2015 roku przed drugim liftem.
chciałbym ją delikatnie zmodyfikować a mianowicie założyć trochę większe koła oraz dodatkowe oświetlenie na przedni grill .nie chcę modyfikować zawieszenia ponieważ jak do tej pory działa więc nie chcę ruszać ponieważ używam jej głównie na dłuższe wyjazdy więc nie chcę tracić komfortu.
proszę o informacje jakie felgi mogłbym zainstalować i jakie opony do tego dobrać głównie na asfalt czasem tylko zjazd na lekki teren. proszę o info bardziej zorientowanych. pozdrawiam Rafal

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: Jake »

raftrans pisze:
14 sty 2024, 16:28
Witam serdecznie. jestem nowy na forum. wczesniej jeździłem LC 95 a obecnie od ponad roku LC 200 z 2015 roku przed drugim liftem.
chciałbym ją delikatnie zmodyfikować a mianowicie założyć trochę większe koła oraz dodatkowe oświetlenie na przedni grill .nie chcę modyfikować zawieszenia ponieważ jak do tej pory działa więc nie chcę ruszać ponieważ używam jej głównie na dłuższe wyjazdy więc nie chcę tracić komfortu.
proszę o informacje jakie felgi mogłbym zainstalować i jakie opony do tego dobrać głównie na asfalt czasem tylko zjazd na lekki teren. proszę o info bardziej zorientowanych. pozdrawiam Rafal
Perfekcyjnie dobrany temat. A te felgi to beda zimno czy goraco giete? XD

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: czy kątownik zimnogięty i zimnowalcowany to to samo?

Post autor: kylon »

raftrans pisze:
14 sty 2024, 16:28
Witam serdecznie. jestem nowy na forum. wczesniej jeździłem LC 95 a obecnie od ponad roku LC 200 z 2015 roku przed drugim liftem.
chciałbym ją delikatnie zmodyfikować a mianowicie założyć trochę większe koła oraz dodatkowe oświetlenie na przedni grill .nie chcę modyfikować zawieszenia ponieważ jak do tej pory działa więc nie chcę ruszać ponieważ używam jej głównie na dłuższe wyjazdy więc nie chcę tracić komfortu.
proszę o informacje jakie felgi mogłbym zainstalować i jakie opony do tego dobrać głównie na asfalt czasem tylko zjazd na lekki teren. proszę o info bardziej zorientowanych. pozdrawiam Rafal
Troszkę nie w tym temacie napisałeś ;-). Poczytaj forum i jego tematy. Na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi.

ODPOWIEDZ