Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: maak »

Cześć,

Zapragnąłem wykonać przyczepkę offroadową "od zera" (do bohatera) i pomyślałem, że fajnie byłoby mieć takie same koła, jak w aucie. Posiadam LC100, więc jako punkt wyjściowy przyczepki narzuca się przedni lub tylny most od LC105/LC100. Ma to w ogóle sens? Wszelkie rady odnośnie tego, co wybrać na "fundament" przyczepki, przyjmę z wielką wdzięcznością, gdyż jestem kompletnie zielony w temacie.

Zainspirował mnie ziomek z poniższego linku - absolutnie genialna seria, zwykły człowiek powoli robi sobie przyczepkę, zwykłymi narzędziami.

https://www.youtube.com/watch?v=bHF-qr0Z5AA

Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: oradek »


maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: maak »

@oradek
Entuzjazm mi lekko opadł :) tym niemniej - najbardziej interesuje mnie w tym momencie strona techniczna, zgodnie z pierwszym postem.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: Jake »

Uzycie kompletnego mostu z J10 mija sie z celem, bo nie potrzebujesz napedzanej osi, wiec po co Ci cała ciezka pochwa, po co polosie, dyfer i wirujace non-stop satelity. Co moim zdaniem ma sens, to uzycie prostej rurowej konstrukcji mostu typoweg dla przyczepek i zaadaptowanie tylnej piasty w calosci lub czesciowo, trzeba tylko wykminic łożyskowanie i sposob mocowania bez półosi, w ten sposob bedziesz w stanie zalozyc identyczne koła co na samochodzie.
Problemy z rejestracja przyczepy SAM mozna z powodzeniem ominac przerabiaja istniejaca / zarejestrowana przyczepe. Tylko rama z numerem jest elementem stanowiacym, zawieszenie w przyczepce mozesz sobie legalnie przerobic na swoje. Standardowy patent na tania przyzepe podlodziowa, jeszce kilka lat temu dosc popularny - kupic zdezelowanego niewiadowa, budke zdemontowac i wykorzystac jedynie podwozie.
Mozna tez nadal zarejestrowac w kraju przyczepe sprowadzona zza granicy, a w niektorych krajach przyczepy nie sa rejestrowane i nie posiadaja dokumentów, podczas jazdy z przyczepa po prostu przekladaa sie na nia tablice rejestracyjna z samochodu. Nadal legalnie mozna w Polsce zarejestrowac przyczepe pochodzaca z takiego kraju.

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: maak »

@Jake
Właśnie o takie informacje mi chodziło, dziękuje bardzo.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: oradek »

https://youtu.be/w2FOBuzL4dQ

o.Radek LJ73 1991


maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: maak »

@oradek
Dzięki, plan się wykluł: kupić przyczepę towarową (platformę) na belce skrętnej i przerobić. To są bardzo proste konstrukcje, z tego co widzę, byle miało resory, a amortyzatory sam dołożę i będzie stabilne :)

PS. Chłopaki z tego filmiku popłynęli z ceną. Wszystko najprostsze, malutka budka ze sklejki, bez elektryki, a cena prawie jak za małe auto osobowe. Ja potrzebuję czegoś większego i wygodniejszego, jeżdżę w długie wyprawy do Kirgistanu, Tadżykistanu. Przyczepka nie ma być do wyczynowego offroadu, ma wytrzymać spokojną jazdę Drogą Pamirską czy podjazd do bazy pod Pik Lenina.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: sebastian44 »

Jest taki kolega który jezdzi na podobne wyprawy własnie J100 z przyczepą. O ile wiem na pewnym etapie odpadło mu koło w tej przyczepce, ale myslę że i tak warto skorzystać z jego doświadczeń. Mozna go znaleźć pod nickiem Tom Beer na fb.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: czobi »

Maak wpisz sobie fraze - przyczepka wojskowa i moze adaptuj takie cos.
wystepuje tendencja zbrojenia sie za milion a potem konczy sie wyjazdem na ukraine. nie daj sie temu zwieść.
w realu wyprawy to 95% czarne a reszta szutr, GBAO bartang czy afryke czyms takim oblecisz spokojnie,
uzywajac glowy, a najlepiej byc minimalista. 8)
good luck !

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: jezus »

https://www.facebook.com/groups/1890330234592725/
Na fejsie grupa ..przyczepy wyprawowe off road .....
Jest sporo rad, porad i doradzających.
Są ludzie budujący dla siebie oraz budujący zawodowo przyczepy TERENOWE.

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: maak »

@sebastian44, jezus
Dzięki.

@czobi
Dziękuję bardzo za podpowiedź. Odnośnie nadmiernych "zbrojeń", to nie reprezentuję tego nurtu :)

Odbyłem jak na razie 2 długie podróże (4 miesięczne) i kilka krótszych, najdalej dotarłem do końca korytarza Wachańskiego, gdzie stykają się Tadżykistan, Afganistan i Chiny. Wszystko w starej HDJ100, wyposażonej w "zabudowę" z paździerza oraz namiot Quechua Base (ten porządny, w którym 6 osób może stać wyprostowanych - już ich nie sprzedają niestety). Przyczepka miałaby pełnić rolę właśnie takiego namiotu na sterydach, aby było gdzie gotować i np. po zejściu z gór można było się ogrzać, wygodnie umyć.

Odnośnie tych kół od LC 17 calowych (takie mam), wydało mi się to fajnym pomysłem, bo jednym zapasem można by załatwić i auto i przyczepkę. Ale jak będzie z tym za dużo problemów, to zostawię zwykłe koła.

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1132
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: Przyczepka offroadowa na kołach od LC100

Post autor: Heniu »

Fajną opcją jest przeróbka naszej rodzimej Niewiadówki n126, zwłaszcza jak masz w zamiarze mieć sypialnię w przyczepie zamiast namiotu.
Wiem nawet kto chciałby taką sprzedać bo w między czasie koncepcja się mu zmieniła, a trochę przeróbek przeszła , piasty od Patrola, nowa belka + resory i amortyzatory Dobinsona, koła chyba 32 cale itd, jak interesuję cię taka opcja to pisz na PW

ODPOWIEDZ