Sprzęgła w TOYOTACH

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: czobi »

cokolwiekqrffaTOjezd mam to do poczatku po wymianie
byla teoria ze sie dotrze,bedzie pan zadowlony :mrgreen: , potem ze reszta pierdol-wymienione lozyska, walki sralki, :mrgreen: teraz jest teoria ze mam wrodzony niedowlad lewej nogi i juz sobie je dotarlem :mrgreen:

ide zapalic lulke z tytoniem bo mnie wkr....cie ,
nieuchronnie co raz blizej mi do Francka
:lol: :lol:

Awatar użytkownika
Magnus
Klubowicz
Posty: 985
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:34
Auto: aktualnie bez auta, kiedyś HZJ73, HDJ80
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Magnus »

trza jeżdzić automatem :lol:

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

Żeby zaradzić terkotaniu skrzyni biegów postanowiłem wymienić sprzęgło na nowy komplet AISIN :mrgreen:
Czy ktoś może wie czy kompletne sprzęgło AISIN do HZJ73 jest takie same jak w HZJ80.
Znalazłem info że docisk i tarcza są takie same ale różnie to bywa z częściami do samochodów :roll:
http://www.wyprawa4x4.pl/info/sprzeglo_ ... -4150.html
http://www.wyprawa4x4.pl/info/sprzeglo_ ... -4151.html

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Rokfor32 »

Zerknij sobie do EPC, link masz wyżej, i porównaj numery części.

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

Wg EPC docisk jest taki sam 31210-36160 a tarcza 31250-60280 hzj80 i -60220(22) hzj73 :cry:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Rokfor32 »

Czyli najprawdopodobniej średnica i grubość tarczy jest identyczna, ale różnią się budową tłumika drgań skrętnych, (wtedy nie ma kłopotu, można zastosować zamiennie), lub różnica jest w wielowypuście tarczy.

HZJ 73 jak się nie mylę występował ze skrzynką H55, a po '00 roku z R150. Te dwie skrzynie maja z natury już różne wielowypusty wałka atakującego. Natomiast J8 (nie jestem pewien, czy HZJ) było ze skrzynką H150. Tej skrzyni jeszcze nie miałem przyjemności organoleptycznie doświadczyć, ale najprawdopodobniej wielowypust wałka sprzęgłowego jest inny niż w H55, a możliwe, że taki jak w R150. (wtedy sprzęgła byłyby zamienne dla HZJ80 i HZJ78 po '00)

Skrzynkę H55 mam na półce, mogę zrobić fotę tego wałka, i go pomierzyć. Jak sklep, w którym chcesz kupić detal ma go na półce, to sprawdzenie, czy podpasi to kwestia paru minut na telefonie.

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

W HZJ80 jest skrzynia H150F która ma taki sam wieloklin wałka sprzełowego na 21 wcięć jak skrzynia H55F.Wg katalogu Intercarsu sprzęgła HZJ73 i HZJ80 są zamienne.Jaka jest prawda okaże się w warsztacie :mrgreen:
w HDJ80 i FZJ80 jest skrzynia H151F która ma wałek sprzęgłowy na 14 nacięć wieloklinu i inne sprzęgło o tarczy 300mm :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18050
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: kylon »

Docisk i sprzęgło jest takie same. Inne jest łożysko oporowe. Jutro mogę zrobić zdjęcie oryginału wyjętego z HZJ-ota. Aisin pasował w jego miejsce idealnie.

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

kylon pisze:Docisk i sprzęgło jest takie same. Inne jest łożysko oporowe. Jutro mogę zrobić zdjęcie oryginału wyjętego z HZJ-ota. Aisin pasował w jego miejsce idealnie.
Dzięki Kylon za info o łożysku oporowy i za potwierzenia zamienności tych sprzęgieł :mrgreen:

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

Nowy komplet Aisin założony i skrzynia dalej terkocze :mrgreen:
Oj chyba będzie przymiarka do wymiany łożysk :oops:

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: mopar »

Kameleon pisze:Nowy komplet Aisin założony i skrzynia dalej terkocze :mrgreen:
Oj chyba będzie przymiarka do wymiany łożysk :oops:
mowilem 8)

Kameleon

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: Kameleon »

Mopar, a ty zmieniłeś w końcu te łożyska w skrzyni w swojej HZJ80 :?: , lub masz jakieś przydatne info jak się do tego zabrać :mrgreen:

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: mopar »

ja swoja sprzedalem przedwczoraj. kylon ma zestawy lozysk w dobrej cenie. sama wymiana nie jest trudna ,trzeba robic zdjecia szczegolow i skladac etapami. mialem to robic , ale zmienilem auto. najgorsze jest ustawianier luzow miedzyzebnych i zdejmowanie lozysk centrujacych walek sprzeglowy i choinke, trzeba tez patrzec przy rozbieraniu na wartosci luzu lozysk c1,c2 c3 , bo te sa jak mi sie zdaje indywidualnie pasowane dla danego egzemplaza.....
pozdro....

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: lecchu »

Jako iż to ja zakupiłem (obecnie Ex-)Moparową HZJ80-tkę, a skrzynia tam rzeczywiście grzechocze (i dodatkowo synchronizator 2 się zmęczył), a i jestem tu z południa (Krk) - także orientuj się Kameleonie w tych zestawach do skrzyni, orientuj - bo razem jak sądzę będziem u Rajmunda łatać te nasze Toyotki :D

Pozdrawiam
Lecchu

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Sprzęgła w TOYOTACH

Post autor: seburaj »

to z krakowa tez sie do rajmunda jezdzi ? :shock:
no chyba, ze o innym rajmundzie mowa

ODPOWIEDZ