zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Witam wszystkich raz jeszcze. Przejrzałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania dot. czekających mnie reperacji.
Płynie do mnie FJ -tka z USA rocznik 2007 ze zgiętą obudową tylnego mostu. Czy ktoś z szanownych forumowiczów ogarniających takie tematy zechce mi podpowiedzieć:
- z jakiego modelu Toyoty pasuje i gdzie szukać całego mostu w sensownej cenie?
- z jakiego bardziej popularnego modelu będzie pasowała obudowa tylnego mostu żeby przełożyć graty, ew. co będzie a co nie będzie pasowało?
Chciałbym nie zmieniać przełożenia i zachować fabryczną blokadę.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: kylon »

Musisz najpierw zobaczyć czy masz system wspomagania trakcji czy nie. Zakładam że auto jest czteronapędowe choć znam człowieka, który kupił tanio FJ-otkę i nastąpiło rozwiązanie zagadki taniości gdy okazało się iż to jest wersja z napędem tylko na tył. Może Rokfor pamięta czy szerokość mostu jest ta sama co J12. Wahacze przednie nie pasują ze względu na długość zatem i most może być szerszy. Jeśli nie jest szerszy to pasuje Ci od J12 ale tylko z blokadą i ABS. Jeśli jest szerszy to tylko FJ.
Nie wiem co to jest w normalnej cenie bo ten tekst akurat mnie drażni ale internet jest ogromną kopalnią wiedzy w poszukiwaniu części. Na szroty z FJ-otkami bym nie liczył ;-)

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Dziękuję za odpowiedź.
FJ jest z napędem 4x4, z automatyczną skrzynią i z fabryczną blokadą tylnego mostu - tak wynika z VINu i ze zdjęć. Czy jakieś konkretne internetowe źródło części poza popularnymi portalami (allegro, OLX, otomoto) może ktoś polecić? Może jest na forum ktoś, kto specjalizuje się w FJ i mógłby coś więcej podpowiedzieć/poradzić?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: Rokfor32 »

Nie miałem okazji sprawdzić tematu organoleptycznie - acz mam teraz J12, to mogę "na zaś" zmierzyć WB.

Przy tylnym moście szerokość nie ma większego znaczenia. Dokładniej - nie ma innej opcji niż most z J12 (na naszym rynku), a więc i nie ma innego wyboru, wiec jeżeli szerokość jest mniejsza - to trzeba to będzie skompensować dystansami. W przypadku sztywnego mostu powiedzmy, że jest to rozwiązanie dopuszczalne.

Chyba że różnica jest w również w rozstawie mocowań wahaczy (ale nie sadzę) - wówczas wyłącznie most oryginalny. Jeżeli cena całego auta była "dobra" - to nawet cena aso za gołą pochwę nie zabije rentowności projektu.

ps. Myślę, że Rolkos da się namówić na pomiar równoległy (w FJC) - więc chyba damy rade określić w miarę sprawnie współzamienność. Można też oczywiście porównać numery w EPC ... :wink:

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Dzięki Rokfor32. Jak wszystko pójdzie dobrze to auto będzie na koniec tygodnia i będzie można zweryfikować co jest faktycznie uszkodzone. Jak wiecie FJC trzymają cenę też w USA więc muszę liczyć koszty, ale sprowadzam auto dla siebie. Chciałbym je naprawić jak najlepiej tzn. po naprawie nie wracać do tego tematu.
Jak rozumiem Rolkos ma FJC i J12, więc mógłby w wolnej chwili porównać mosty - o co bardzo proszę.
Poza tym każda sugestia co do źródła części nowych, czy używanych jest dla mnie cenna.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: Rokfor32 »

Rolkos ma FJC. J12 stoi jedno u mnie aktualnie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: kylon »

Ja mam średnio kilka J12 na warsztacie.

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Jeżeli uda mi się wkleić obrazek (na końcu wklejam link) to prosiłbym kogoś, kto może i zechce zmierzyć zaznaczone na nim wymiary od A do E i podać te wartości dla mostu LC120 i LC150 (FJ pomierzę już u siebie).
Ponieważ znam most FJ tylko ze zdjęcia więc ewentualnie proszę o korektę zaproponowanych wymiarów może coś da się łatwiej zmierzyć żebym mógł te pomiary powtórzyć u siebie. Chodzi mi o:
A - odległość pomiędzy zewnętrznymi elementami (uszami) mocowania drążka górnego
B - odległość pomiędzy zewnętrznym elementem ucha drążka a osłoną tarczy hamulcowej
C - odległość pomiędzy środkiem gniazda sprężyny a osłoną tarczy hamulcowej
D - odległość pomiędzy mocowaniami amortyzatorów (w osi śrub)
E - odległość pomiędzy osłonami tarczy hamulcowej mierzona po dolnej stronie mostu
ewentualnie prosiłbym też o liczbę śrub mocujących obudowę mechanizmu różnicowego do obudowy mostu
Z góry bardzo dziękuję

https://imageshack.com/i/pojZTrLaj

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Musze wrócić do tematu. Namierzyłem kompletny most z 4runner z 2010 roku. Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę, czy będzie on pasował do FJ 2007? Przełożenie jest to samo (3,727), ale czy wymiary i mocowania będą pasowały?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: rolkos »

FJ z 2007 technicznie to j12, 4R z 2010 to bardziej j15. Ale kto wie.
Jak coś to miałem most od j15 który obecnie leży u kylona :) Stan bardzo dobry.

Nie wiadomo skąd jesteś, ale jeśli skądś z pod Warszawy to wszystkie mosty są do pomierzenia tutaj.

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

Dziękuję za info. Do W-wy mam niedaleko, trochę ponad 150 km. Czy jest szansa na kilka zdjęć tego mostu 4R 2010 na priv zanim się wybiorę obejrzeć?

dr Andy
Posty: 10
Rejestracja: 07 sie 2020, 16:11

Re: zgięta obudowa tylnego mostu w FJ

Post autor: dr Andy »

dr Andy pisze:Dziękuję za info. Do W-wy mam niedaleko, trochę ponad 150 km. Czy jest szansa na kilka zdjęć tego mostu 4R 2010 na priv zanim się wybiorę obejrzeć?
Ok, bardzo dziękuję wszystkim za chęć pomocy. Most wymieniony auto śmiga jak nowonarodzone!
Zamykam temat.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ