zawieszenie przód w FJ-tach

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

jab
Posty: 12
Rejestracja: 17 lut 2015, 16:56

zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: jab »

Będę rekonstruował (rękami mechanika :) prawe zawieszenie z przodu w moim nowym nabytku.
Dotychczas byłem radośnie przekonany że zawieszenie jest takie samo w różnych rocznikach ale gdy wniknąłem w nr części okazało się że np. wahacz dolny ma inny nr do 2009 i inny nr od 2010. Ja mam 2010 a na alle.. można coś kupić w okolicach rocznika 2007.
A zwrotnica na przykład ma jednakowy nr dla wszystkich roczników FJ-ta.
Prośba zatem do kolegów którzy wiele widzieli i dużo wiedzą, czy zawieszenia tych roczników faktycznie różnią się budową/wymiarami czy to jest tylko różnica w numerologii wynikająca z tego że od 2010 wprowadzili trochę zmian w silniku.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18053
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: kylon »

W 2010 FJ przeszedł mały lifting. Na pewno jest wyższe zawieszenie zatem wahacz może być inny. Np dłuższy. Wiele numerów katalogowych części migruje i jest zamieniana w całej gamie Toyoty. Najprościej sprawdzić to w pierwszej lepszej Toyocie. Możesz również posiedzieć nad EPC. Rozumiem ,że szukasz używek i stąd problem. A nie lepiej kupić ten wahacz w ASO? Chyba cena nie powala :shock: a masz pewność że jest prosty i właściwy.

jab
Posty: 12
Rejestracja: 17 lut 2015, 16:56

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: jab »

Aaaa widzisz, że zawieszenie jest wyższe to nie miałem bladego pojęcia..
W ASO pytałem tylko o cenę do konkretnego modelu aby porównać z eaby ale nie pytałem o zamienność.

Mam tam więcej niż jedną część do wymiany i miałem nadzieję opękać na używkach.
Po tym dolnym wahaczu juz na ebay widać że do 2009 jest kilka zamienników a od 2010 tylko OEM.
Ech, po co ja chciałem 260KM, 240 też by starczyło a zawiecha wyszła by taniej :)

Dzięki kylon za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18053
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: kylon »

Wiele zamienników jest nic nie warta. Ludzie kupują bo cena niska. Potem jest ponowne wydawanie kasy na to samo. A co masz jeszcze do wymiany?

jab
Posty: 12
Rejestracja: 17 lut 2015, 16:56

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: jab »

Zwrotnica, dolny wahacz, łacznik stabilizatora, może górny wahacz, końcówka drążka kierowniczego, podobno jeszcze półośka. Tak na szybko ocena mechanika.
Jutro jadę pierwszy raz obejrzeć to cudo.
Akurat w zwrotnicach jest wybór, jest ten sam nr częsci od 2006 roku.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: LEX »

Kup OEM wahacze i półoś a resztę podobieraj. Skoro dopiero co kupiłeś samochód to o niego zadbaj żeby się parę ładnych lat pobawić. Potem będziesz pchał w niego co chcesz jak już ci się zakup zamortyzuje pod względem frajdy.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18053
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: zawieszenie przód w FJ-tach

Post autor: kylon »

Masz numery części? Albo VIN
kylon@wyprawa4x4.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ