zgrzytanie przy wstecznym

Moderator: luk4s7

dawid115
Posty: 21
Rejestracja: 17 sie 2011, 22:43
Auto: 4runner
Kontakt:

zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: dawid115 »

od trzech dni posiadam toyote 4runer 1995r 3.0TD, zauważyłem jak przy wrzucaniu wstecznego zgrzypie, nie zawsze ale przeważnie. W czym może być problem? A może nie jest zsynchronizowany wsteczny?

dawid115
Posty: 21
Rejestracja: 17 sie 2011, 22:43
Auto: 4runner
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: dawid115 »

dawid115 pisze:od trzech dni posiadam toyote 4runer 1995r 3.0TD, zauważyłem jak przy wrzucaniu wstecznego zgrzypie, nie zawsze ale przeważnie. W czym może być problem? A może w tym autku nie jest zsynchronizowany wsteczny?

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: Kwieczor »

dawid115 pisze:
dawid115 pisze:od trzech dni posiadam toyote 4runer 1995r 3.0TD, zauważyłem jak przy wrzucaniu wstecznego zgrzypie, nie zawsze ale przeważnie. W czym może być problem? A może w tym autku nie jest zsynchronizowany wsteczny?
obstawiam : "A może w tym autku nie jest zsynchronizowany wsteczny"
u mnie w hilu 2008 też potrafi lekko zagrzechotać, zwłaszcza przy energicznym wrzuceniu

Awatar użytkownika
RobertK.
Klubowicz
Posty: 544
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:04
Auto: 4 runner 2LT
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: RobertK. »

Sprawdził bym sprzęgło.....może się kończy....jak wysoko bierze ??

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: Rokfor32 »

Na 100% sprzęgło. Ale niekoniecznie skończone, mógł strzelić któryś z uszczelniaczy, i zaolejone sprzęgło nie luzuje się całkowicie - wtedy wsteczny (żadna toyka nie ma zsynchronizowanego ... :wink: ) będzie zgrzytał. Może też być uszkodzony docisk sprzęgła - pęknięta sprężyna talerzowa, wtedy, jeżeli docisk łapie nierównomiernie, też nie ma pełnego wysprzęglenia.

Inna sprawa - nie wbija się wstecznego za szybko. To nie plaskacz, elementy wirujące sa większe i cięższe, i mają większą bezwładność. Trza im dać trochę czasu na zatrzymanie się. Wciśnij sprzęgło, odczekaj ze dwie sekundy, i wtedy wbijaj wsteczny. Jak nadal będzie zgrzytało - skrzynka do zwaleia i sprzęgło do przeglądnięcia.

dawid115
Posty: 21
Rejestracja: 17 sie 2011, 22:43
Auto: 4runner
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: dawid115 »

Sprzedający mówił, że sprzęgło wymienione razem z dociskiem, pompa także była wymieniana dlatego mi to dziwne.
Ale możliwe, że za szybko wrzucam ten wsteczny, dzisiaj pojeździłem, wrzucałem wolniej bieg wsteczny, i jak by bez zgrzytów, może muszę się przyzwyczaić, zobaczę jak jeszcze dłużej pojeżdżę i popróbuje ten wsteczny wrzucać.
A może być to źle ustawiona pompa sprzęgła? ale chyba nie bo inne biegi wchodzą bez problemu.
Dzięki za informację.

Awatar użytkownika
Northern Sun
Posty: 251
Rejestracja: 20 sty 2008, 07:09
Kontakt:

Re: zgrzytanie przy wstecznym

Post autor: Northern Sun »

z gazem wsadzasz czy bez?; ja w sadzam z gazem, no i oczywiscie full stop; jak rzezi to przy skrzyni ten silownik jest wychetany, nie ma dobrego nacisku

ODPOWIEDZ