Filtr z aktywnym węglem

Moderator: luk4s7

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Filtr z aktywnym węglem

Post autor: consigliero »

Wczytując się w amerykańskie forum natrafiłem na modyfikację polegającą na usunięciu takowego filtra. Zlokalizowany jest on w airboxie tam gdzie znajduje się filtr właściwy . Ostatnio ze względu na dość częstą inspekcję filtra przy jego czyszczeniu nawet go widziałem. Jego zadaniem jest filtrowanie substancji toksycznych w momencie kiedy zatrzymujemy silnik i jest on gorący. Po modyfikacji niektórzy obserwowali zmniejszenie zużycia paliwa. Nie ma to podobno wpływu na wzrost toksyczności spalin podczas jazdy , co jest logiczne , usunięcie poprawia przepływ powietrza do silnika .
Czy ktoś robił taką modyfikację?
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: Rokfor32 »

Wcześniejsze modele nie miały takowego, i miały się zupełnie dobrze. Zupełnie teoretyzując - jakakolwiek zmiana polegająca na zmniejszeniu oporów przepływu powietrza powinna wpłynąć pozytywnie na osiągi silnika, a więc i na spadek zużycia paliwa. Z tym filtrem - śmiem podejrzewać ze jest podobna sytuacja jak z systemem EGR. Ich brak może i podnosi jakieś cyferki w analizatorach spalin, ale silnikowi jako takiemu do szczęścia niezbędne nie są (a EGR wręcz szkodliwy jest - strasznie syfi kolektor dolotowy, a odkładająca się maź zmniejsza przekrój czynny kanałów).

ps, Jeżeli posiadasz akurat model w specyfikacji kalifornjskiej - to będzie on miał z zasady sporo wynalazków poprawiających jakość emisji spalin, których nigdzie indziej na świecie nie stosowano, i które bez ceregieli można zdemontować. Ot, taka fanaberia na ekologię włodarzy tegoż stanu ... :wink:

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: consigliero »

Modyfikacja wykonana , potrzebne narzędzia nożyk do cięcia , dobrze mieć latarkę , moja spadła i posiłkowałem się światełkiem z wkrętarki .
Obrazek
Obcinamy 6 plastikowych pinów które trzymają ramkę z filtrem
Obrazek
Wyciągamy ramkę z filtrem
Obrazek
Tak wygląda wnętrze za filtrem
Obrazek
Tak wygląda filtr z żarówką 75 w z tyłu
Obrazek

PozdrawiaM
Wesołych Świąt

ODPOWIEDZ