układ chłodzenia

Moderator: luk4s7

janek76
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:55
Auto: 4runner
Kontakt:

układ chłodzenia

Post autor: janek76 »

szanowni forumowicze proszę Was o pomoc: :oops: w ostatnim czasie zaobserwowałem niepokojące zjawisko w moim 4runnerze ( 3,0 TD z 95r) tzn. ubytki płynu w układzie chłodzenia ubytki są tak znaczne że na osłonie silnika od spodu samochodu widoczny jest ślad jego wycieku oraz mokre ślady po lewej stronie silnika ( tzn po stronie kierowcy ) a co najdziwniejsze w tym to fakt, że gdy suwak regulacji temperatury w samochodzie przesunę do oporu na czerwone pole to ilość płynu chłodzącego w samochodzie utrzymuje się na stałym poziomie ale gdy suwak ustawię po niebieskiej stronie aby nawiewał zimne powietrze to wtedy następuje wyciek płynu chłodzącego :shock: proszę o pomoc tym bardziej że w okolicach żywca nie znam dobrego mechanika aby pomógł rozwiązać mój problem. Za pomoc z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Vielebny
Posty: 42
Rejestracja: 09 sie 2010, 19:51
Auto: Hilux Surf SSR-X
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Vielebny »

Idąc drogą dedukcji - przesuwając suwak temperatury na czerwone pole otwierasz zawór doprowadzający do nagrzewnicy płyn z układu chłodniczego. Na niebieskim zawór jest zamknięty. Ponieważ ten zawór znajduje się właśnie po stronie kierowcy zaraz za podszybiem (przynajmniej ja tak mam) czy nie jest możliwe że przy zamkniętym obiegu do nagrzewnicy zwiększone ciśnienie przy tym zaworze ujawnia jakąś nieszczelność rury albo łączenia rury z zaworem albo z króćcem niżej przy silniku...
Możliwe?

janek76
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:55
Auto: 4runner
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: janek76 »

dzięki Ci Vielebny w poniedziałek pędzę do mechanika i będziemy szukać tego ustrojstwa... jeszcze raz dziękuję :idea:

Awatar użytkownika
Vielebny
Posty: 42
Rejestracja: 09 sie 2010, 19:51
Auto: Hilux Surf SSR-X
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Vielebny »

Spoko, nie ma za co :) Mam tylko nadzieję że dobrze wydedukowałem.

Awatar użytkownika
Magni
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2010, 12:31
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Magni »

Witam.
Jestem nowy więc z góry sory za ewentualne błędy w pisaniu we właściwym temacie, etc.
Od dawna przerobiłem różne auta terenowe jako użytkownik, a dwa tygodnie temu kupiłem 4 runner 95 v6 i mam pytanie.
Czy ten typ tak ma, że długo się nagrzewa? Czy też jest to może spowodowane viscozą która na zimnym chodzi jak helikopter? miałem parę aut z dużym silnikiem między innymi audi s8 ale wisco na zimnym nie dawało takich fanfarów.
Panowie poradżcie, mam pomysł zacząć od termostatu.
hm :|

Awatar użytkownika
Dragunov
Posty: 337
Rejestracja: 23 cze 2008, 00:30
Auto: 4runner '88
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Dragunov »

może to co zawsze - wisko wieje cały czas.. próbowałeś go zatrzymać ? bo powinno się obracać siłą bezwładności, dopiero po zagrzaniu ma zacząć kręcić pełną siłą..

Awatar użytkownika
Magni
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2010, 12:31
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Magni »

Na zimnym chodzi z oporem ale chyba tak powinno, nie wiem nie znam się, szukam wiedzy na ten temat:-) a więc co w temacie grzania silnika? nie ma zimy, a rozgrzewa się wolno.

Awatar użytkownika
Dragunov
Posty: 337
Rejestracja: 23 cze 2008, 00:30
Auto: 4runner '88
Kontakt:

Re: układ chłodzenia

Post autor: Dragunov »

na zimnym ma się trurlać niemal swobodnie a po uruchomieniu silnika powinieneś śmigło zatrzymać palcem.. no może nie próbuj ;) ale patykiem np :)

ODPOWIEDZ