pomocy! odpadło przednie koło :(

Moderator: luk4s7

evita
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2010, 08:50
Auto: 4runner
Kontakt:

pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: evita »

Witam .Zacznę od tego,że jestem kobietą i jeżdżę 4 runner-em. Nie jestem znawcą motoryzacji, a mechanikom jakoś już nie wierzę..
Przydarzyło mi się coś "niemożliwego" :| Jakiś rok temu w trakcie jazdy odpadlo mi przednie lewe koło (mechanik wymienił sforzeń- mam nadzieje,że poprawnie napisałam nazwę tej części), w maju tego roku odpadło mi prawe przednie koło, a wczoraj kolejny raz odpadło prawe przednie:( Zaznaczę, że moja toyota regularnie bywa u mechanika.Wiem, że 4runner jest ciężkim autem i biorąc pod uwagę "fantastyczny" stan nawierzchni naszych dróg, mam świadomość że muszę często sprawdzać stan auta.
uwielbiam mojego 4runnera, jest fantastycznie zwrotne i bardzo bezpieczne...przynajmniej było. Jestem pewna, że mechanicy partaczą mi auto. Chce wierzyć,że nie potrafią go naparawić, bo przecież nie narażaliby świadomie czyjegoś życia swą nieudolną robotą.
Jak się rozpisałam :)) moje pytanie jest takie: jaka może być przyczyna/przyczyny "odpadania" przednich kół?
Wiem,że toyota wymienia (w ramach recall) elementy tylnego zawieszenia. Moje auto kwalifikuje się na ten recall.Czy to może mieć związek z wypadaniem przednich kół?
P.S. Jestem techniczno - motoryzacyjnym laikiem, wybaczcie moje infantylne słownictw :D Bardzo proszę o pomocne info.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: LEX »

Nie wiem jaki jest rocznik tego 4runnera (są chyba 4 generacje 4runnera). Jednak mimo wszystko odpadanie koła nie jest normalne :-). Koło może odpaść z paru powodów. Albo taka prozaiczna rzecz jak śrubki mocujące felgę, albo sworzeń wahacza.

Jeździłem 4runnerem i jest to porządny samochód, więc jestem przekonany na 100%, że mechanicy zdrowo coś partaczą. Albo źle dokręcają sworznie i one się odkręcają pod wpływem drgań, albo wymieniają je pojedynczo zamiast wymienić wszystkie i mieć spokój na 10 lat, albo jeszcze oś innego, ale tak przez internet to trudno.

W każdym razie odpadanie koła to nie jest standardowy bajer, więc mechanicy coś psują.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Rokfor32 »

Potrzebna wiedza o roczniku, bo wraz z latkami zmieniał się system przedniego zawieszenia.

Co do samego zjawiska - nigdy się nie spotkałem z czymś takim w tym modelu. Ani jakiejkolwiek toyocie ... :wink:

Z wróżenia z fusów obstawiam, że w ramach wymiany części mechanicy zamontowali zamiast sworzni zwrotnicy jakiś szajs absolutny. Znaczy zamiast oryginałów jakieś podrabiane dziadostwo.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: kylon »

Tudzież za luźno przykręcają koła i te ścinają szpilki albo mają u siebie Obeliksa i ukręcą on swą parą w łapach szpilki przy dokręcaniu kół nie używając klucza dynamometrycznego.

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Alban »

Evita - bardzo pomogło by zdjęcie uszkodzonej części, wtedy ktoś kto ma choć minimalna wiedzę motoryzacyjną mógłby choć wiedzieć co się stało. Bo po Twoim opisie jest kilka niewiadomych :)

evita
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2010, 08:50
Auto: 4runner
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: evita »

Dzieki bardzo za tyle odpowiedzi:) Rocznik: 97(w usa), 96 (w europie). wiem,że moja toyotka nie pachnie nowością, ale wiecie co ...to jest prawdziwa terenówka. Uwielbiam nią jeździć i wcześniej nie miałam z nią większych problemów. Jednak już trzykrotnie odpadło mi koło, jak dla mnie masakra.
Foty wrzucę jutro, może ktoś mi pomoze :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Rokfor32 »

Czyli najprawdopodobniej 3 generacja. Zawieszenie przednie bliźniacze z J9 i Tacomą.

Niestety, w tym typie dolny sworzeń zwrotnicy jest nienajszczęśliwiej skonstruowany (w młodszych modelach już tę wadę poprawiono). Jedyna opcja to kupienie oryginalnych części, zamienniki niestety będą się sypać.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: kylon »

Może jeszcze ma pozakładane nakrętki regulacyjne łożysk bez zabezpieczenia i się odkręcają. Wszystko zależy z czym jeszcze to koło odpada.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: LEX »

Kylon, a czy przypadkiem zacisk hamulcowy by nie blokował wypadania koła, gdyby to chodziło o nakrętki łożysk? No bo aby zdjąć piastę trzeba odkręcić nakrętki łożysk i zdjąć tarczę (lub piastę z tarczą) i do tego trzeba zdemontować zacisk... Ja stawiam na sworzeń. Jednak nie sądzę, aby dobre japońskie zamienniki miały się sypać. Być może wsadzono jakąś totalną taniochę.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: kylon »

Z zaciskiem masz rację ale dopóki nie polukamy na zdjęcia możemy sobie gdybać.

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Alban »

Ja kiedyś w Explorerze I tak zakatowałem łożysko w kole że się rozsypało z nakrętkami zabezpieczeniami i wylatało z zaciskiem i wszystkim co do felgi było przykręcone...
Więc tak jak koleżance wspomniałem.
Najlepiej jak by zrobiła zdjęcie tego co jej odpadło - można by było wtedy coś powiedzieć konkretnego.

Awatar użytkownika
Northern Sun
Posty: 251
Rejestracja: 20 sty 2008, 07:09
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Northern Sun »

Witam .Zacznę od tego,że jestem kobietą i jeżdżę 4 runner-em. Nie jestem znawcą motoryzacji, a mechanikom jakoś już nie wierzę..
buhahaha bo to banda amatorow jest; ale wiem o czym mowisz, wiekszosc mechanikow wogole sie nie zna na 4x4; musisz jescze napisac czy kola odpadaja przy calkowicie dzialajacym zawieszeniu. Przy drobnych srubach, tzn tych bez wbudowanych podkladkach i palowaniu gunnem przy dokrecaniu tych kol wcale bym sie nie zdziwil gdyby felga nie przeszla przez nakretki na szpilkach przy fajnych wibracjach. Druga sprawa to samo zalozenie felgi na caly hub; w wiekszosci przypadkow trzeba niestety kopac jak psa albo lepiej stylem kopniecia konia bo innaczej caly bajzel sie zle instaluje; kiedys w 1gen przez godzine palowalismy mlotem jedna z tylnich opon; ktos sprzedal 4runnera za dobra cene tylko dlatego ze niemogl sciagnac tylniego kola lol , :)

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Alban »

Nic z tej wypowiedzi nie zrozumiałem.
Możesz po naszemu?

Awatar użytkownika
Northern Sun
Posty: 251
Rejestracja: 20 sty 2008, 07:09
Kontakt:

Re: pomocy! odpadło przednie koło :(

Post autor: Northern Sun »

no sruby sa zamale, sa 2 rodzaje srub generalnie to chcesz takie jak tutaj
Obrazek

ODPOWIEDZ