Automatyczna skrzynia biegów

Moderator: luk4s7

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

witam

Mam samochód swoich :) marzeń, była po wypadku by ją naprawić musiałem zdemontować silnik, lecz tereaz po jego zamotowaniu trudno załączyć biegi oraz słychać metaliczny dzźwiek przy podnoszeniu obrotów, skrzynia jest automatyczna. Chciałbym wiedzieć czy coś mogłem złożyć nie tak na łączeniu wałka sprzęgłowego łaczącego się ze z kołem zamachowym może posiada ktoś jakiś przekrój budowy na tym styku blok skrzynia biegów..... bo już mi ręce opadają. :cry: :cry: :cry: :cry:

Awatar użytkownika
wolf
Klubowicz
Posty: 828
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:47
Auto: Hilux, 69AM
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: wolf »

Witamy sie w odpowiednim watku, czytamy regulamin, a nastepnie zadajemy pytania :wink:
Obawiam sie jednak, ze odpowiedz na tak zadane pytanie nie bedzie latwa, ale moze ktos cos wykmini.

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

przed chwilą doczytałem... obiecuje poprawę :oops: co jeszcze mogę dodać to przy wchodzeniu auta na obroty ten odgłos metaliczny staje się silniejszy, sprzęgło jest hydrokinetyczne i na dodatek pierwszy raz mam z tym styczność:(

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: LEX »

Ja bym zaczął od sprawdzenia czy dźwignia od zmiany biegów jest dobrze ustawiona względem skrzyni. Może być tak, że dajesz dźwignię na D a w rzeczywistości jest ona pomiędzy D a N. Przy skrzyniach sterowanych elektronicznie może być tak, że elektronika sobie z tym poradzi i się zdecyduje na jakiś bieg. Jednak obawiam się, że przy skrzyniach w starszych generacjach 4Runnera jest tylko mechanika i skrzynia będąc pomiędzy N a D nie domyka jakiegoś zaworu i jest za małe ciśnienie, przez co jakieś tam setki wałków i trybików się nie zazębia i skrzynia skrzypi i cierpi.

Czysto teoretyzuję w akapicie powyżej, ale od tego bym zaczął. Rozepnij cięgno z dźwigni zmiany biegów i poproś kogoś, aby usiadł za kierownicą (z wciśniętym hamulcem i włączonym silnikiem). Zmień bezpośrednio bieg na skrzyni (czołgaj się pod samochód) i zobacz co się dzieje. Daj znać o wyniku to pomyślimy dalej.

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

o tym nie pomyślałem faktycznie skrzynia na skutek demontażu mogła sie przestawić, sprawdzę jutro i dam odpowieź, to jest 95 rocznik 2,4 td silnik 2L

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

A w jaki sposób to składałeś?

Te skrzynie są tak zbudowane, że koniecznie konwerter (sprzęgło hydrokinetyczne) musu być zamontowane na wałku skrzyni PRZED montażem do silnika. Po złączeniu z silnikiem dokręca się te sześć śrub spinających sprzęgło i wieniec rozrusznika.

Jeżeli zrobiłeś odwrotnie, to jest szansa, że któryś z wałków sprzęgła nie trafił (są tam trzy nałożone na siebie tulejki), i jak dokręcasz korpus skrzyni to jest spora szansa uszkodzenia tegoż sprzęgła.

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

to sobie załatwiłem kolejny demontaż silnika chyba, ponieważ nie wiedziałem o tym fakcie:( dzięki za info czy demontaż i ponowny montaż cos może pomóc? czy muszę szukać nowego sprzęgła>?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Łatwiej się ściąga skrzynię. O ile ma się do dyspozycji podnośnik albo chociaż kanał ... :wink:

Co do ew. uszkodzeń - nie wiem. Nigdy nie miałem do czynienia z takim przypadkiem.
Jak rozbierzesz, i nałożysz sprzęgło na wałek skrzyni to ma się lekko i bez dźwięków obracać. To, czy weszło odpowiednio głęboko po prostu zmierz - odległości od punktów skręcania sprzęgła i koła rozrusznika do płaszczyzny montażu silnik - skrzynia.

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

dzięki bardzo za wskazówki dzisiaj sie zabieram do pracy :)

oshi30
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2010, 22:07
Auto: toyota surf
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: oshi30 »

Witam

Skrzynię wyjąłęm:) sprzęgło się chyba ciut uszkodziło, mialem manualna więc ją założyłem lecz pojawił sie mały problem poineważ w automacie by go zaplalić dźwignia musi być ustawiona na P. poszukuję kabelka który jest za to odpowiedzialny :?: :?: :?: bo autka nie mogę teraz uruchomić:(:(:(

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Ten przełącznik jest na skrzyni, i jest (jak chodzi o szereg) wpięty POMIĘDZY przekaźnikiem rozrusznika (tym w skrzyneczce bezpieczników) a rozrusznikiem (sygnał zapinający rozrusznik).

Kolory przewodów - od przekaźnika wychodzi czarny lub czarny z białym paskiem (zależnie od wersji silnikowej, ale ja mam dane dla benzyniaków), do rozrusznika idzie czarny z żółtym paskiem. Dla pewności możesz przedzwonić kable.
Zewrzyj te dwa kabelki w wiązce idącej do skrzyni.

ODPOWIEDZ