Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Pzwmichu
Posty: 90
Rejestracja: 05 lut 2009, 07:49
Auto: Hilux SR5 08
Kontakt:

Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Pzwmichu »

W tym roku mój Hilux skończył 5 lat i uświadomiłem sobie, że nigdy nie robiłem przeglądu klimy. CO prawda klima chłodzi dobrze ale chciałbym podjechać do znajomego który ma maszynę do napełniania ale nie wiem ile czynnika wchodzi do Hila, wiem, że w ustawieniach maszyny trzeba podać ilość. ktoś może wie?? Z góry thx za pomoc :)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2134
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: plum76 »

hej
jak chłodzi to nic nie ruszaj szczególnie jak masz jeszcze fabrycznie nabita. Przestanie chlodzic to mozna nabic i sprawdzic.
pawel

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: irko »

Paweł, duży błąd!

"- Dlaczego układ klimatyzacji musi być serwisowany?

• Ponieważ w naturalny sposób nawet z całkowicie szczelnego układu ubywa rocznie od 10 do 15 proc. czynnika chłodniczego.
• Ponieważ inaczej nie można zagwarantować smarowania kompresora.
• Ponieważ wilgoć w układzie może spowodować poważne uszkodzenia.

Klimatyzator samochodowy traci 75 proc. swej wydajności chłodzenia powietrza, gdy w układzie krąży połowa wymaganej przez konstruktora ilości czynnika chłodniczego. W ciągu jednego roku poprzez przewody i złącza z układu ubywa ok. 10 do 15 proc. czynnika. Oznacza to, że już po trzech latach zdolność do schładzania wnętrza samochodu ulega drastycznemu ograniczeniu. Ponadto czynnik krążący w układzie klimatyzacji jest także nośnikiem oleju smarującego sprężarkę. Kompresor wymaga obecności tego oleju, bez niego nie jest smarowany. Jeśli w układzie jest za mało czynnika, do kompresora dociera zbyt mało oleju. Może to doprowadzić do kompletnego zatarcia sprężarki, w konsekwencji konieczna będzie jej wymiana lub gruntowna naprawa. Taka naprawa zwykle pociąga za sobą wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Można takiej ewentualności uniknąć, poddając układ klimatyzacji corocznemu przeglądowi. Ponadto czynnik chłodniczy absorbuje wilgoć z powietrza atmosferycznego poprzez materiał, z którego wykonane są elastyczne przewody połączeniowe. Część wilgoci zatrzymuje i odfiltrowuje filtr-osuszacz, ale jego możliwości wyczerpują się definitywnie po dwóch latach pracy. Jeśli filtr-osuszacz nie jest regularnie wymieniany, wysoka zawartość wody doprowadzi do korozji wszystkich elementów układu. Następstwem będzie przyspieszone zużycie i mechaniczne uszkodzenia części układu. Gdy w układzie klimatyzacji krąży zawilgocony czynnik chłodniczy zawór rozprężny może ulec zalodzeniu, co całkowicie blokuje działanie klimatyzatora, a w dalszej kolejności prowadzi do zniszczenia skraplacza i sprężarki. "

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Alban »

Paweł.
Nie umniejszając nikomu nie bardzo trafiłeś z odpowiedzią w temat.

Powinno się minimum raz w roku robić obsługę klimatyzacji nawet pomimo tego że działa.
Jak już przestanie to może być już za późno na to żeby zrobić to "po kosztach".

Czyli:
Odessanie starego czynnika
Odessanie starego oleju
Osuszenie układu
Sprawdzenie szczelności
Napełnienie ODPOWIEDNIĄ ilością czynnika
Dodanie NOWEGO oleju do układu klimatyzacji

Żaden olej nie jest wieczny.
I jak każdy inny olej i ten w układzie klimatyzacji do smarowania kompresora - zużywa się.

Koszt obsługi klimatyzacji (bez wymiany filtra czy odgrzybiania) jest stosunkowo niewielki w porównaniu z wymianą bądź naprawą kompresora oraz czyszczeniem całego układu np. z opiłków jak się kompresor rozsypie.


PS:
Jak kolega ma "normalną" maszynę to wpisując dane samochodu maszyna sama wie ile czego ma dać.
Jeśli robi to przestarzałą maszyną to może nie zrobić pełnej obsługi układu.

W Hilux z 2008 roku niezależnie od pojemności i mocy silnika:
Ilość czynnika R143a 450g +- 30g
Fabryczny olej do chłodziarek Dens Oil 8, wiskotyczność wg. ISO 46
Nie pamiętam dokładnie ile oleju powinno być ale około 8g

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Alban »

irko pisze:...
Ahhhh.
Ubiegłeś mnie o kilka sekund :)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2134
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: plum76 »

hej
no jak ktoś ma hiluxa i naczytal sie watku "awaryjnosc hiluxa" to będzie chuchał na zimne.
Ja tydzień temu bylem na odgrzybianiu i Pan w serwisie powiedział ze jak chłodzi dobrze to nie dotykać. Jak widać co kraj co obyczaj - jak to mawiają.
Irko skąd ty masz te dane statystyczne?
pawel

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Alban »

No to dobry serwis odwiedziłeś :lol:

Odgrzybianie nie ma nic wspólnego z obsługa układu klimatyzacji.

Życzę grubych portfeli oszczędzającym na tej usłudze...

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Alban »

Tu można sobie rozjaśnić nieco poglądy...
http://www.intercars.com.pl/pliki/PLK/w ... odatek.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: irko »

Znajomy kupował tak serwisowane auto i klima nie działała
Oczywiście sprawna tylko nie nabita :lol:

Paweł, wymieniaj czynnik minimum raz na 2 lata.
Zobaczysz ile go brakuje :!:

Awatar użytkownika
Pzwmichu
Posty: 90
Rejestracja: 05 lut 2009, 07:49
Auto: Hilux SR5 08
Kontakt:

Re: Klima w Hiluxie. Ilość czynnika?

Post autor: Pzwmichu »

Dzięki za info, oczywiście brak serwisu doprowadza do zajechania sprężarki, przerabiałem to już w Audi :)
Alban niestety 99% urządzeń na naszym rynku nie ma w swoim menu Toyoty Hilux :) Ale już teraz wiem, że ma być ok 450 g i mogę jechać na przegląd:)

ODPOWIEDZ