VSC w SR5- ki diabeł?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

Jako że Toyota Polska skazała mnie na blokade tylnego mostu w postaci VSC, czy ktoś mi może powiedzieć jak realnie zachowuje się to w terenie? Do tej pory skóre ratował mi diff lock 100% i troche obawiam się wynalazków w stylu VSC...
Pan w salonie nie był niestety mi w stanie udzielić jakichkolwiek wyjaśnień jak ten system ma działać ani czy obejmuje jedynie tylni most czy też łapie się na to także przód. Z tego co się zorientowałem działa to na zasadzie zaciskania hamulca na kole mającym poślizg- dobrze rozumiem?.

Awatar użytkownika
wojtekpl
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2012, 22:48
Auto: Hilux SR5, Rav4 IV, LC 150 2.8
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: wojtekpl »

i tak i nie:

- podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, na łuku drogi, komputer sczytuje parametry z pozycji ustawienia kierownicy obrotu kół oraz czujnika bezwładności znajdującego się w okolicach podłokietnika

- inaczej jest w terenie: dla przykładu jeśli jesteś w pozycji 2H i koło traci przyczepność, po chwili załącza się "sprężarka", co skutkuje blokadą dyfra na tylnej osi...


na YT jest fajna animacja, pokazująca, jak to po części działa w praktyce

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

Animację z działaniem w trasie widziałem. Możesz mi jeszcze napisać po jakich tagach, na youtube, szukać działania w terenie?
Szczerze mówiąc to troche mnie zagiołeś z tą sprężarką załączającą blokade dyfra- że niby coś w stylu ARB Locker? Nie zauważyłem kompresora pod maską.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

I jeszcze jedna sprawa- w pozycji 4L VSC jest automatycznie wyłączany. Czy w takiej sytuacji działa coś innego, zwiększającego możliwości pokonywania terenu?
Ewentualnie czy można do hilla coś dołożyć żeby lepiej szedł?

Awatar użytkownika
wojtekpl
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2012, 22:48
Auto: Hilux SR5, Rav4 IV, LC 150 2.8
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: wojtekpl »

ha, widzisz, ja też się zaskoczyłem w tym tygodniu, brnąc po lesie po śniegu wyżej progów - fakt jest taki, namacalnie sprawdzony, że chwilę po zabuksowaniu koła wyraźnie słychać spod maski, coś na kształt dźwięku sprężarki... iiiiiii, już po sekundzie następuję blokada - sprawdzone wielokrotnie - zawsze działa :D

kwestia 4L - wspinając się pod tę samą górkę - youtu.be/w2pbb2ugVdk - z tą różnicą, że po białym, nie zdążyłem sprawdzić wszystkich opcji, bo zastała mnie noc :-( ale to jeszcze wybadam

dołożyć można wiele: super opony, zawieszenie, oraz system blokad. możesz to znaleźć na stronach dealerów TMP lub niezależnych firm...

w razie "W" służę linkami na pw

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

Oki, dzięki. Chodziło mi konkretnie o rozbudowę mostu o blokady. Na stronie ARB nie znalazłem dedykowanej, choć niektórzy dealerzy twierdzą że któryś model tam podchodzi.
Jedyną opisaną jako '05+ znalazłem automat od grizzly, który chyba raczej do jazdy w trasie średnio się nadaje...

Awatar użytkownika
wojtekpl
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2012, 22:48
Auto: Hilux SR5, Rav4 IV, LC 150 2.8
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: wojtekpl »

....a ja właśnie blokady miałem na myśli,
znam co najmniej 3 dealerów, którzy to zakładają, bo śmiem podejrzewać, że warto mieć w tym doświadczenie

w sumie nie wiem, czy masz nowy pojazd gwarancyjny, czy importowy - bez, bo jeśli to pierwsze, tak zawiłe "grzebanie" w pojedzie, to raczej tylko u dilerów

:roll:

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Kwieczor »

tym bardziej, że jak masz VSC - to chyba zwykłym pstryczkiem się nie obejdzie i przy blokadach trzeba by zapodać jakiś moduł odłączający VSC, a nie demolujący pozostałych systemów...

Awatar użytkownika
wojtekpl
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2012, 22:48
Auto: Hilux SR5, Rav4 IV, LC 150 2.8
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: wojtekpl »

i ja też tak sądzę, jak przedmówca - to raczej zaawansowane systemy, dbające o bezpieczeństwo i nie było by miło, gdyby hamulce w którys piekny dzień nie zaskoczyły :(

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: qberus »

Polecam wątek na Newhilux. Choć krótki to wynika z niego, że bez problemu można wrzucić blokadę ARB, lub eLocker. Vsc wyłącza się automatycznie na reduktorze, resztę systemów trakcji można wyłączyć przytrzymując przycisk przez chwilę i przed włączeniem blokady należałoby to zrobić.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

Ewentualnie zamiast dłubać w Hiluxie, kupie na wyprawy drugiego Patrola z fabrycznym diff lockiem :?

jezus
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: jezus »

Templar pisze:Ewentualnie zamiast dłubać w Hiluxie, kupie na wyprawy drugiego Patrola z fabrycznym diff lockiem :?
I jak pomyślał tak..zrób..... :mrgreen: ..i jeszcze z 4.2 td pod maską...... 8) ..a hila do Faktór Vat pozostaw.. :roll:

Awatar użytkownika
ktomek
Posty: 366
Rejestracja: 16 wrz 2009, 11:55
Auto: XK, Wrangler, Hilux
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: ktomek »

VSC to jest blokada??
Aż taki jestem nieświadomy co mam w aucie?
VSC to Vehicle Stability Control (VSC)
http://www.toyota.com.au/hilux/features ... ontrol-vsc
NIe ma nic wspólnego z blokadami, działa na hamulcach
Działa dobrze na śliskiej drodze przy zakrętach itp
Ale nie ma nic wspólnego z blokadą :roll:

Awatar użytkownika
ktomek
Posty: 366
Rejestracja: 16 wrz 2009, 11:55
Auto: XK, Wrangler, Hilux
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: ktomek »

Templar pisze:I jeszcze jedna sprawa- w pozycji 4L VSC jest automatycznie wyłączany. Czy w takiej sytuacji działa coś innego, zwiększającego możliwości pokonywania terenu?
No bo to jest na drogę a nie w teren
Jakby to była blokada, to naturalnym byłoby żeby na reduktorze działała.
Nieprawdaż?
Nie chcę się wymądrzać, ale skąd czerpiecie takie informacje :?:

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: VSC w SR5- ki diabeł?

Post autor: Templar »

Np. od panów "ekspertów" z ASO...

ODPOWIEDZ