Dodanie tylnego ogrzewania

Moderator: luk4s7

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: mateuszw_astro »

Jakiś czas temu dotarło do mnie, że nie mam ogrzewania na tylne siedzenia. Jest tylna klima, ale ogrzewania brak.
422667535_3593267037591713_4193508483825883867_n.jpg
422667535_3593267037591713_4193508483825883867_n.jpg (21,24 KiB) Przejrzano 481 razy
Jak dobrze rozumiem, cały moduł ogrzewania powinien mieścić się tutaj na dole, z nawiewem na nogi i nie ma on nic wspólnego z tunelami pod sufitem, które są tylko do klimatyzacji?

Czy ktoś dokładał u siebie takie ogrzewanie i wie, ile to będzie pracy? Zakładam, że brakuje nie tylko kanałów powietrznych i modułu wentylatora, ale też tylnej nagrzewnicy i rurek.

stachu_l
Posty: 420
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: stachu_l »

Wydaje mi się, że nie było ogrzewania tyłu dodatkową nagrzewnicą.
Są kanały są pod fotelami z przedniej nagrzewnicy:
https://www.japan-parts.eu/toyota/eu/20 ... ct/5#87216
Możesz przeszukać stronę (albo podobne) dla różnych roczników i wersji ale raczej nie było tylnej nagrzewnicy.

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: mateuszw_astro »

Faktycznie... Sprawdziłem w aucie i mam te kanały pod fotelami i dmuchają :)
Kiedyś mi pasażerowie narzekali, że zimno, to zacząłem szukać i znalazłem schemat, który wprowadził mnie w błąd, że jest tylna nagrzewnica. Cóż, ważne że wszystko jest, jak powinno być.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: GregMar »

Witam a ja nie mam tej konsoli bo w mojej wersji UK z 2006 roku nie ma tylnej klimy za to był chip TEE podnoszący moc do 201KM. Zastanawiam się czy w ogóle jest możliwość wsadzenia tam klimatyzacji czy ktoś coś wie na ten temat lub może są inne rozwiązania?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: Jake »

Ja poszedlem w przeciwna strone i usunalem z 4R tylna nagrzewnice - jako zrodlo potencjalnego problemu z utrata plynu.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: GregMar »

Rozumiem
Hmmm bez tego tylnego nagrzewania czuje się trochę jakbym miał gorszą wersję mimo że była to topowa. Nie wiem dlaczego mimo większej mocy silnika ta nie miała nagrzewnicy i tych nawiewów w podsufitce.
Czy dołożenie nagrzewnicy UTP jest bardzo skomplikowane czy dać sobie z tym spokój.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: GregMar »

Słuchajcie co sądzicie o takim pomyślę który wpadł mi do głowy widząc na YouTube reklamę przenośnej turystycznej klimatyzacji zero breze mk3 https://youtu.be/gmdaNogGKHY?si=ZC7AqJp7HfYUrTWY
I pomyślałem że może moznaby było przerobić konsole środkowa tam od hamulca ręcznego do tyłu poprzez odcięcie jakoś tego całego schowka i zamocowanie wtedy tego urządzenia i otrzymywalibysmy w taki sposób klimatyzację dla drugiego rzędu siedzeń... hmmm czy to ma sens waszym zdaniem czy nie? Warto nad tym pogłówkować czy nie bardzo?

Pozdrawiam

stachu_l
Posty: 420
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Dodanie tylnego ogrzewania

Post autor: stachu_l »

GregMar pisze:
27 lut 2024, 23:00
zamocowanie wtedy tego urządzenia i otrzymywalibysmy w taki sposób klimatyzację dla drugiego rzędu siedzeń.
Oraz ogrzewania przednich siedzeń - to urządzenie gdzieś się pozbywa tego ciepła więc może dmucha zimnym powietrzem ale w innym miejscu dmucha ciepłym. Wytwarzanego ciepła jest więcej niż ciepła odebranego chłodzonemu powietrzu - klimatyzacja to pompa ciepła - zobacz współczynniki COP i takie tam różne dane o pompach ciepła a potem zobacz klimatyzacje - całkiem podobne parametry.
No chyba, że dziura w podłodze (a może w dachu) i ciepłe powietrze tam wywalasz.

ODPOWIEDZ