Toyota LC 120 zużycie paliwa

Moderator: luk4s7

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: GregMar »

Witam.
Zbadałem zużycie paliwa w moim aucie wlewając pełny bak do odcięcia i przejeżdzając 100 km czyli ok 63 mile - mieszkam w UK.
Mam LC120 INVINCIBLE z 2006 roku model był na tym rynku bez komputera pokładowego czyli bez wyświetlania zużycia paliwa ale podobno miał mieć jakiś moduł TTE który dawał mu 201 czy 204 Konie mechaniczne ale nie mogę na to znależć pełnych informacji niemniej po wpisaniu nr rejestracyjnego pokazuje że auto powinno mieć od 190 do 201 KM.
I teraz sprawdziłem zużycie i na trasie 101 kilometrów (63,3mili) spalił mi 9,78 litra co nie było takie złe...
Ale jak zmierzyłem zużycie tylko po mieście krótkie dystanse, do sklepu, odwiezienie dziecka do żłobka i spowrotem itp, to po przejechaniu 63,1 mili cztyli 100 km wlewając paliwo oniemiałem bo wyszło 17,2 litra!!! Czy to normalne... Czy to w ogóle możliwe?
Czy może jakieś EGRy pozatykane czy cokolwiek innego, coś powinienem sprawdzić.
Co o tym sądzicie?...

Pozdrawiam

kapec
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: kapec »

Jak na moje to całkiem w normie. Mam podobnie. Trasa 9-10 przy spokojnej jeździe. Jak żona jeździ do pracy i nazad, raptem 3 kilometry w jedną stronę, to przy obecnych temperaturach samochód nie ma szans na nagrzanie, dochodzą do tego zimne oleje wszędzie (skrzynia, reduktor, mosty) więc będzie tyle palił. Ale żeby nie było ci smutno to powiem, że miałem freelandera II w automacie i pomimo że gabaryt mniejszy i waga chyba też palił więcej :)
A czy twój wóz ma TTE możesz sprawdzić. Po prawej w nogach pasażera (nie wiem czy w UK nie będzie na odwrót) jest komp i do niego podpięty moduł TTE. Opisany więc od razu widać. Jest jakby szeregowo wpięty w wiązkę komputera.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: GregMar »

Dzięki bardzo bo nawet nie wiedziałem gdzie tego TTE szukać. Gdzieś na forum doszukałem się że tte modele z TTE miały naklejkę w schowku na pasażera i mój też miał naklejkę ale ja nie wiedziałem gdzie tego szukać, mechanik szukał przy silniku ale tam tego nie było. Może faktycznie gdzieś przy nogach ale muszę sprawdzić jak mówisz.
No a to spalanie to mnie przerazili ale faktycznie bardzo krótkie odcinki bo mam problemy z mobilnością i to po 2-3km i auto ledwo się rozgrzeje a już meta. No tylko myślałem że to różnica będzie na 2-3 litry nie na drugie tyle... Czyli 7,5litra więcej niż na drodze.

Dzięki bardzo, pozdrawiam:)

kapec
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: kapec »

Szukaj czegoś takiego (moje stare ogłoszenie)
https://allegrolokalnie.pl/oferta/chip- ... e-am-26453
Generalnie to u mnie jak kupiłem auto dostałem do ręki tą puszkę. Bo chłop zdemontował, bo mu nagadali, że przez to mogą lać wtryski i umrze mu silnik.
Założyłem, pojechałem raz do ukrainy/rumunii, zdemontowałem, sprzedałem. Różnica była mało odczuwalna, ale była. Może przy dużych obciążeniach miałoby to sens, ale ja z reguły jeżdżę sam, bez obciążenia, raz w roku jakieś wakacjez rodziną, więc stwierdziłem że to co fabryka dała też mi styknie.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: GregMar »

No właśnie tak się zastanawiam. Jeśli mój ma ten chip to rozważałem czy nie lepiej go odłączyć (jeśli jest) i zwyczajnie przeprogramować komputer może to by poprawiło ekonomikę? Mój model jeśli ma ten chip był z nim sprzedawany przez dilera od 2006 sierpnia do końca grudnia 2006 w wersji Invincible na UK i nie miał np poduszek powietrznych ani komputera, a mimo to był topowa wersją. Zastanawiam się czy to spalanie nie jest wynikiem tego chipa. Ale jeszcze go nie znalazłem.

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: pinc6x6 »

Lepiej się ciesz ,że nie masz benzyny! Może spróbuj założyć grzanie postojowe takie na wtyczkę!

Awatar użytkownika
FoxMulder
Posty: 165
Rejestracja: 19 wrz 2022, 21:36
Auto: LC 150
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: FoxMulder »

GregMar pisze:No właśnie tak się zastanawiam. Jeśli mój ma ten chip to rozważałem czy nie lepiej go odłączyć (jeśli jest) i zwyczajnie przeprogramować komputer może to by poprawiło ekonomikę? Mój model jeśli ma ten chip był z nim sprzedawany przez dilera od 2006 sierpnia do końca grudnia 2006 w wersji Invincible na UK i nie miał np poduszek powietrznych ani komputera, a mimo to był topowa wersją. Zastanawiam się czy to spalanie nie jest wynikiem tego chipa. Ale jeszcze go nie znalazłem.
Ja miałem box od Toyoty (ori) i zdecydowałem się na normalne programowanie sterownika w zaprzyjaźnionej firmie, “cyfry” wyszły niższe od tego na boxie ( pomiary robione na serii, na boxie i po chipie ) ale poprawił się komfort jazdy i jej płynność - spalanie też niższe, jednakże na krótkie odcinki niezależnie na czym, wpływu raczej nie masz.

Fishu
Posty: 43
Rejestracja: 02 lut 2022, 23:27

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: Fishu »

Po 2-3km auto się nie rozgrzewa to co widzisz na zegarach to temp płynu chłodzącego a to zupełnie co innego niż temperatura oleji w skrzyni, silniku i mostach ale wiele osób właśnie często to myli. Moim zdaniem odpięcie chipa nic tutaj nieda bo powodem wysokiego spalania jest zbyt krótki dystans jaki przejeżdżasz, gdyby problemem był chip miałbyś też podwyższone spalanie w trasie a to jak sam piszesz jest w normie przy dłuższym przebiegu kiedy cały zespół napędowy osiąga właściwą temperaturę roboczą.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: GregMar »

Rozumiem dzięki bardzo za spostrzeżenia
Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Man With Camera
Posty: 127
Rejestracja: 12 cze 2020, 21:55
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: Man With Camera »

Spalanie w mieście 17 litrów jest w normie. Wszystko zależy jakie to miasto, jak po nim jeździsz i w jakim stanie jest silnik. Zerknij GregMar na wyniki moich pomiarów (diesel, 173km, bez żadnego czipa):

Screenshot_20240304-152836.png
Screenshot_20240304-152836.png (43,69 KiB) Przejrzano 340 razy
8,36 to wynik pomiaru na autostradzie, tempomat ustawiony na 92 km/h, dystans 132km, bezwietrzna pogoda. 2kkm temu wymienione wtryskiwacze na fabrycznie nowe (przelot 350kkm), praktycznie nie dotykałem hamulca na trasie. Przy okazji wymiany wtryskiwaczy wyczyściłem cały dolot, łącznie z bardzo zabrudzonym kolektorem, zmierzyłem też kompresję:

DSC_3265 (1).JPG
DSC_3265 (1).JPG (78,88 KiB) Przejrzano 340 razy

Jak widać powyżej, stan cylindrów pomimo sporego przelotu bardzo dobry.

I teraz zerknij na poprzednie tankowanie z jazdy miejskiej: 22,05

Land Cruiser to nie jest auto miejskie :lol:

Pomiary robione z realnych danych odległości z nawigacji i wskazań dystrybutora paliw a nie odometru i komputera, przy tankowaniu pod korek.

.

GregMar
Posty: 62
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: GregMar »

Wow dzięki bardzo no to teraz faktycznie rozwialiście moje obawy. Nigdy wcześniej nie użytkowałem takiego auta i miałem niezła rozkmine. Ale tak to ma sens, nie wiem jakie mam spalanie na autostradzie bo tu miałem za krótkie odcinki ale na normalnej trasie i wyliczeń z tankowania pod korek to 9,5 litra na 100 w przedziale 50-96 km i kilkanaście kilometrów autostrady po w miarę prostym terenie. A po wzgórzach od 0-300metrow na 100km i prędkościach 40-80 km to 10,5litra. Po mieście zaś 14-17 litrów.

Dzięki za wyjaśnienie:) Land Cruiser faktycznie to nie auto miejskie ale ja go uwielbiam.
Pozdrawiam

carinus
Posty: 157
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Toyota LC 120 zużycie paliwa

Post autor: carinus »

O samych oporach oleju na mechanizmach przekonałem sie niedawno wpychając do garażu co prawda lżejszą rav4, ale przy -7*C nie dałem rady ruszyć jej na parę metrów, czekałem aż syn przyjedzie i pomoże. Gdy wypychałem z rozgrzanego garażu mogłem swobodnie ganiać z nią po całym podwórku.

ODPOWIEDZ