Bluetooth LC J12 z navi czy jest możliwe

Moderator: luk4s7

Jacob80
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2021, 19:01

Bluetooth LC J12 z navi czy jest możliwe

Post autor: Jacob80 »

Witam
To mój pierwszy post
Mam pytanie czy może ktoś miał styczność z podłączeniem Bluetooth do oryginalnego radia w Toyocie Land Cruiser 120
Z góry dzięki za odpowiedz

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Bluetooth LC J12 z navi czy jest możliwe

Post autor: stachu_l »

Istnieje taki dokument który sugeruje, że istniał zestaw hands free do LC 120:
https://www.toyota-tech.eu/aimuploads/% ... 0653-0.pdf

Warto także zrobić najpierw przeszukanie forum bo tematy były poruszane a nie jest obowiązkiem forumowiczów czynienie wyszukiwania za pytającego.
W tych tematach było o urządzeniu Parrot - miało jakieś swoje wady ale niektórym działało:
viewtopic.php?p=182906#p182906

Jakie masz radio - z nawigacją, ze wzmacniaczem pod siedzeniem?
Tez jest pare tematów o używaniu innego radia zamiast oryginału.
Tu podobny wątek o wymianie radia i odsyłacze do istniejących:
viewtopic.php?f=14&t=19424

Jacob80
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2021, 19:01

Re: Bluetooth LC J12 z navi czy jest możliwe

Post autor: Jacob80 »

Dzięki za info
Ja mam z nawigacją i wzmacniaczem
Faktycznie mogłem poszukać
Ale jeszcze raz dziękuję

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Bluetooth LC J12 z navi czy jest możliwe

Post autor: stachu_l »

Jeszcze kilka słów:
To Hands Free do LC120 dawało tylko "hands free" dla telefonu i raczej nie odtwarzało muzyki ale nie szukałem. Pewno można poszukać instrukcji obsługi. Po obrazkach montażu i schemacie samochodu można by dojść w jakie sygnały to ingeruje.
Do odtwarzania muzyki np z USB ktoś opracował taki interface który wpina się w szynę sterowania audio AV-LAN i wejścia audio L-P do systemu. Ten interface symuluje druga zmieniarkę CD i tak jest widziane przez ten monitorek od nawigacji i sterowania audio/klimą.
To opracowanie jest chyba open source i jest tam opis protokołu AV-LAN.
Wspomniany w wątkach Patrrot miał zapewnić "hands free" ale także odtwarzanie muzyki z telefonu - ma on własne wzmacniacze więc "napędzał" sam głośniki. Ma niestety tylko 4 kanały - L-P przód, L-P tył - a wzmacniacz pod siedzeniem ma ich 8 - L-P niskie-średnie przód, L-P wysokie przód, L-P tył i L-P subwoofer. Bez podłączenia L-P wysokie i L-P subwoofer muzyka już nie brzmi tak dobrze ale do rozmowy telefonicznej jest OK.
Ciekawostka oryginalnej nawigacji (pod fotelem pasażera) - sygnał L niskie-średnie przód (drzwi kierowcy) nie idzie prosto ze wzmacniacza do głośnika tylko idzie do nawigacji i z nawigacji do głośnika. Z nawigacji do wzmacniacza idzie sygnał Mute więc jak nawigacja odtwarza komunikat to wycisza wzmacniacz a sama swoim wewnętrznym wzmacniaczem generuje komunikat tylko w głośniku L nisko-średnio tonowym z przodu.
Gdybyś miał problem z tym własnie głośnikiem to sprawdź połączenia nawigacji pod fotelem pasażera. Gdybyś wywalał ta nawigacje to pamiętaj o zworce aby połączyć wzmacniacz z głośnikiem.
Dla mnie istotne było "hands free" i skończyło się na takim małym Parrot wieszanym na osłonie przeciwsłonecznej który działa niezależnie od audio więc muszę sam wyciszać muzykę jak mam problemy ze zrozumieniem rozmowy.

ODPOWIEDZ