Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Moderator: luk4s7

artw
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2018, 12:08
Kontakt:

Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Post autor: artw »

Drodzy,

Temat chodzi mi po głowie od miesięcy. Szukałem i na tym forum, ale bez powodzenia.
Chciałbym wymienić standardowe radio ze zmieniarką (j120 rocznik 2006) na stację multimedialną 2DIN, ale zgodną z Apple CarPlay oraz najlepiej z możliwością odtwarzania mp4 (nie musi być CD/DVD). I teraz dwa pytania:
1. Czy macie doświadczenia z jakimś sprzętem? Możecie polecić? Ja wypatrzyłem Sony XAV-AX1000. Bez możliwości odtwarzania mp4 wprawdzie, ale w rozsądnej cenie.
2. Czy do takiej stacji zawsze potrzebna jest ramka?

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Post autor: stachu_l »

Jeżeli masz obecnie oryginalną nawigację to pojawi się problem ze sterowaniem klimą. Sony raczej tego nie ma ale podobno jakieś chińskie dedykowane radia powoli to ogarniają.
Jak panel klimatyzacji jest oddzielnie to masz ciągle dwie opcje - wzmacniacz wbudowany w radio albo dodatkowy pod siedzeniem.
Lepiej gdyby to było bez dodatkowego wzmacniacza pod fotelem kierowcy bo wtedy takie Sony ma własne wzmacniacze a kable od głśników trafiają w miejsce podłączenia radia.
Przy wzmacniaczy pod fotelem masz rozdział na nisko i wysoko tonowe w przednich drzwiach i subwoofer w bagażniku ale wszystkie trafiaja do tego wzmacniacza pod fotelem i trzeba by nim jakoś sterować albo wywalić i pociągnąć kable za radio.
Tak przy okazji tp było kilka wątków - może trzeba tam zacząć czytać a potem zadać pytanie zamiast tworzyć własny, ukochany, prywatny wątek na istniejący temat i chyba ktoś znalazł coś co steruje klimą. Ja jeszcze nie wymieniłem oryginalnej nawigacji.
viewtopic.php?f=14&t=18149
viewtopic.php?f=14&t=9867
Zbliżona tematyka
viewtopic.php?f=14&t=13027
viewtopic.php?f=14&t=18703

I pewno jeszcze jakieś się znajdą

artw
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2018, 12:08
Kontakt:

Re: Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Post autor: artw »

stachu_l pisze:
01 cze 2021, 08:05
Tak przy okazji tp było kilka wątków - może trzeba tam zacząć czytać a potem zadać pytanie zamiast tworzyć własny, ukochany, prywatny wątek na istniejący temat i chyba ktoś znalazł coś co steruje klimą. Ja jeszcze nie wymieniłem oryginalnej nawigacji.
Dziękuję za komentarz. Nie znalazłem na forum tego, czego szukam, więc nie widzę powodu, aby nie stworzyć nowego tematu. Nie szukam informacji o sterowaniu klimatyzacją, bo tę mam osobno. Nie szukam też informacji o wzmacniaczach. Wystarczy mi to, co oferuje stacja multimedialna. Generalnie nie tak bardzo zależy mi na samym odtwarzaniu audio. Bardziej na zgodności z Apple CarPlay i dużym wyświetlaczu.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Post autor: stachu_l »

Przepraszam ale chyba nie czytałeś zaproponowanych tematów
W trzecim jest odnośnik do tematu o 2DIN i ramce o które się pytasz w punkcie drugim.
W tym temacie o 2DIN są odsyłacze do rozwiązania proponowanego przez jedną firmę - widać, że jak nie chcesz mieć dziury na około 2DIN to ramka jest potrzebna.
Jest tam także informacja jakie przejściówki na kable są potrzebne dla radia bez nawigacji ale z lub bez wzmacniacza pod fotelem kierowcy - są to inne rozwiązania.
Jak nie ma wzmacniacza pod fotelem to kable głośnikowe trafiają do radia i klasyczne 2DIN z kanałami przód lewy/prawy, tył lewy/prawy po zastosowaniu kabelka przejściowego sobie z tym poradzą.
Jak jest wzmacniacz pod fotelem to z przodu jest 6 głośników na dwóch kanałach po każdej stronie(L/P): nisko-tonowy (nisko-srednio) na jednym kanale i dwa wysoko-tonowe na drugim kanale (może bardziej wyższe średnie tony i wysokie). W tylnych drzwiach są tylko dwa głośniki - czyli normalny tył L/P i dodatkowo idą dwa kanały do subwoofera.
Z radia 2DIN (niezależnie czy ma Apple Car Play czy go nie ma) raczej wychodzą 4 kanały: przód L/P i tył L/P i są to sygnały po wewnętrznym wzmacniaczu tego radia (stacji multimedialnej). Jak masz wzmacniacz pod fotelem to za radiem nie ma przewodów od głośników a tylko sygnał kanału L/P wysyłany do wzmacniacza. To ten wzmacniacz odpowiada za podział sygnału na kanały a także za Fade - wyciszanie przodu lub tyłu być może także za głośność i balans ale tego bez podglądania protokołu na szynie lub pomiaru poziomu sygnału nie da się stwierdzić.
Radio 2DIN raczej nie ma w standardzie szyny cyfrowej specyficznej dla Toyota Audio do sterowania podzespołami.
Może nie interesują Cibie informacje o wzmacniaczach ale jak taki masz to zainteresują bo po włożeniu stacji nie uzyskasz dźwięku bez dodania jakiegoś sterowania tym wzmacniaczem albo bez jego wywalenia i pociągnięcia głośników ze złącza pod fotelem za radio.

Może jednak warto przeczytać ze zrozumieniem istniejące wątki.

Arteles
Posty: 15
Rejestracja: 17 maja 2020, 17:45

Re: Stacja multimedialna zgodna z Apple CarPlay

Post autor: Arteles »

i ciekawostka: Do chińskich stacji multimedialnych można dokupić zewnętrzny dedykowany moduł do Apple Car lub Android Auto.

ODPOWIEDZ