Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Moderator: luk4s7

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: KTMKTMKTM »

Witam serdecznie, gdzieś czytałem z problemami zapadającego sie pedału hamulca i nie znalazłem odpowiedzi. Pragne podzielic się moim przypadkiem. Pedał po pewnym czasie zaczął zapadac się , aż kończyło się na tym,że hamował jak wbjałem go w podłogę. W ASO od razu diagnoza,że pompa hamulcowa do wymiany / 12 tys zł / , na Allegro można kupić za około 1,5 zł, problem w tym,że do mojego modelu / Benzyna , 4 l automat/ nie ma takiego egzemplarza. Co się okazało, pompa jest sprawna a należy rozróżnić dwa pojęcia W ASO pompa hamulcowa to wszystko, a tak naprawdę należałoby nazwać to modułem hamulcowym, gdyż pompa hamulcowa / zbiorniczek ciśnieniowy oraz sama pompa / to elementy, które można zakupćc jako nowe i są one wkręcane do aluminiowego modułu pomy zawierającego zawory i układ elektroniczny.

Powodem wpadającego hamulca, jak się okazało/ bardzo częsta dolegliwość/ jest uszkodzenie uszczelek / oringów/ 4 szt , które znajduja się na "tłoczku" wygląd ..45 cm walec , na którym założone sa te gumowe uszczelki/ .

Nie trzeba wymieniac całego modułu pompy, ani samej pompy tylko zakupić zestaw naprawczy , bagatela w ASO 800 zł za 4 oringii szok

Pozdrawiam, może komuś się przyda

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: KTMKTMKTM »

upss tłoczek to 4- 5 cm , wchodzacy w moduł pompy

Awatar użytkownika
raymund60
Posty: 79
Rejestracja: 08 mar 2013, 11:04
Auto: TLC 150 prado. R 1200 GS.
Kontakt:

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: raymund60 »

wielkie podziekowanie za info. które to ASO optowało za wymianą wszystkiego?

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: KTMKTMKTM »

wszystkie, dopiero Toyota na Okęciu, znalazłem fachowca, który pochylił się nad problemem, wcześniej pracował w T. Włochy. / mówimy o Warszawie/ , ale oczywiście gwarancji nie dają, na życzenie klienta to robią

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: 021CLT »

Masz może nr katalogowe tych uszczelek albo jakieś inne dane które pomogą zidentyfikować te uszczelki?

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: 021CLT »

Znalazłem przykładowe zestawy wraz z demontażem i montażem nowych uszczelek.
https://www.youtube.com/watch?v=2zRWsN84Xbs
https://www.youtube.com/watch?v=opcjlTYcJ0c
Robota wydaje się banalna po wyjęciu elementu z tłokiem z komory silnika.
Tu akurat firma Autofren Siensa ale zasada taka sama. Postaram się namierzyć te uszczelki najlepiej oryginały i pewnie za jakiś czas wymienię.
Jak widać 12tys za nową pompę to czysty marketing, choć może właśnie chodzi o to żeby kupić uszczelki w ASO za 800zł, to przecież dużo dużo mniej :mrgreen:

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: KLOSZ »

Czołem Wiara!
Czy znalazł ktoś jakies nowe fakty w sprawie. Wygląda na to, że i mnie dzis dopadło. Pedał niby jest, ale wolniutko wpada i hamowanie jakies takie bardziej "na miękko". Wszystkie objawy sie zgadzaja, plynu hamulcowego nie ubywa, wyciekow nie widać.
Żeby bylo smieszniej, to po przejechaniu kilku km i kilkukrotnym szybszym depnieciu w pedal hamulca wszystko niby zaczelo dzialac, ale nie chce tego olać, bo to jednak hamulce i traktuje ten objaw jako sygnal do dzialania w temacie. Zakladam, ze moze po tych kilku km i przyhamowaniach pompa sie rozgrzala i sie toto nieco uszczelnilo, ale to dywagacje teoretyczne, bo i tak chce cos z tym zrobic, tylko chetnie w zdrowych pieniadzach, bo kwota z pierwszego posta to jakas abstrakcja (podobnie jak 8 stowek za 4 oringi) ;)

A może ma ktos bliższe namiary gdzie w Łodzi, albo Warszawie zrobić regeneracje pompy w normalnych pieniadzach?

Z gory dzieki za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Awaria pompy hamulcowej - zapadający się pedał hamulca

Post autor: KLOSZ »

Sam sobie odpisza, ale troche ku pokrzepieniu serc tych, ktorzy stwierdza takie wlasnie zapadanie sie pedalu. Okazuje sie, ze nie zawsze oznacza to wymiane pompy, albo jej uszczelnien. U mnie okazalo sie, ze prawdopodobnie przy regeneracji zaciskow ktos dal ciala przy odpowietrzaniu (rok temu) i babelki sobie wedrowaly, wedrowaly, az doszly do gory i spowodowaly zapowietrzenie ukladu. Po zleceniu odpowietrzania calego ukladu, odpowietrzeniu pompy hamulcowej i pompy ABSu problem zniknal i od 4 tysiecy km jest ok. Wiec warto zaczac od rzeczy najprostszych.

ODPOWIEDZ