hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Moderator: luk4s7

heero65
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:23

hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: heero65 »

Hej
Czytając wątek dane techniczne prawie wszystkie linki już nie istnieją. Wiem że auto poradzi sobie z każdą przyczepą. Czytałem dużo informacji w necie i jest mnóstwo sprzecznych danych już odnośnie samej masy pojazdu. Bardzo mnie interesują dane techniczne toyoty hdj100 czyli masa całkowita pojazdu, maksymalna dopuszczalna masa przyczepy jaką można pociągnąć. Najlepiej gdyby ktoś miły wkleił zdjęcie dowodu rejestracyjnego z tymi danymi. O przepisach już czytałem i wiem co i jak.

1. Jaka jest masa pojazdu (w automacie) ?
2. Jaką maksymalnie masę przyczepy pociągnie na kat. B ?
3. Czy automat i przyczepa to dobry pomysł ? Jeśli ktoś ma takie doświadczenie proszę żeby się podzielił :)

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: jezus »

1. Masa własna pojazdu wynosi 2495kg, a dopuszczalna masa całkowita to 3260kg. Toyota Land Cruiser 100 TD
2. Na to pytanie nawet większość milicjantów nie potrafi odpowiedzieć poprawnie. Niby można bez hamulca do 750 kg a z hamulcem trochę więcej, ale lepiej sobie poczytać i samemu policzyć. Przykładowy tekst.. https://www.motofakty.pl/artykul/prawo- ... czepy.html
3. Automat jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale co niektórzy wychowani na maluchach długo jeszcze tego nie pojmą.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: stachu_l »

Ad 2. Przy takiej DMC to na B tylko przyczepa lekka i do tego przyczepa powyżej DMC 240kg (ciekawe gdzie robią poniżej tej DMC?) wymaga Viatoll mimo, że jedziesz na B.
W tych masach mogą być różnice zależne od wersji wyposażenia, głównie od silnika.
Ad 3. Automat nie ma problemów z przyczepą choć na S7 kiedyś miałem taki efekt (w LC120), że często przełączał miedzy 5 i 4-tym biegiem na tempomacie - generalnie Żuławy więc płasko ale minimalne pochyłości były więc obciążenie się zmieniało. Wymusiłem 4 bieg i dojechałem pod Ostródę bez wachlowania.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: kpeugeot »

na B możesz mieć DMC auta 3500 i dodatkowo dowolną przyczepkę lekką o dmc 750kg

Viatol płacisz gdy suma DMC pojazd i przyczepa przekracza 3500kg

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: jezus »

kpeugeot pisze:
03 lut 2021, 08:32
na B możesz mieć DMC auta 3500 i dodatkowo dowolną przyczepkę lekką o dmc 750kg

Viatol płacisz gdy suma DMC pojazd i przyczepa przekracza 3500kg
To nie jest tak do końca przejrzyste.
Na kat B można targać cięższą czepkę niż 750kg , ale jest to związane z hamulcami czepki, holownikiem i jego masami.
Temat jest wałkowany od lat na tematycznych działach kamperowców.
Mało kto potrafi jasno i przejrzyście odpowiedzieć poprawnie na zadane pytanie... ;-)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: luk4s7 »

W tylu miejscach był już poruszany temat „jasnych i prostych” przepisów dotyczących przyczep i praw jazdy że nie chce mi się kolejny raz opisywać. Proponuje poszukać. Generalnie węzeł gordyjski przy tym to jak sznurowanie butów.

Jeśli chodzi o automat i wachlowanie biegami to słyszałem o takich przypadłościach w skrzyniach aż do ostatniego liftu 150’tki gdzie poprawiono wydajnie logikę działania. Na australijskich forach i filmach (oni tam naprawdę holują przyczepy i to często nawet w solidnym terenie, a nie blaszane taczki po asfalcie) określali to tak że wreszcie skrzynia nie poluje na biegi („hunting for gears”). Można ten problem jednak w każdym modelu obejść tak jak kolega opisał wyżej czyli przerzucić skrzynie z D na położenie 4. Wtedy nie wyjdzie wyżej niż 4 bieg. W 150’tkach z nowszymi skrzyniami jest to położenie S5 lub S4 - skrzynia ma 6 biegów i możliwość zmiany sekwencyjnej.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: kpeugeot »

Jest proste

Prawo jazdy kat b możesz mieć zestaw o maksymalnym DMC 3,5t - wyjątkiem jest przyczepa lekka do 750kg
czyli jak masz sumę DMC do 3,5t ale przyczepa pow 750kg - katB
suma DMC powyżej 3,5t przyczepa powyżej 750kg - masz B+E
suma DMC auta do 3,5 t i przyczepka lekka do 750kg czyli łacznie maks 4250kg - kategoria B

masy auta i przyczepki i ich stosunek do siebie to temat odrębny
Masa przyczepy ma być maks to co masz w Dowodzie rejestracyjnym
a to co masz w dowodzie zależy od homologacji lub stacji diagnostycznej

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: luk4s7 »

kpeugeot pisze: masy auta i przyczepki i ich stosunek do siebie to temat odrębny
No właśnie tutaj się zaczynają schody i nie jest to odrębny temat a ten sam. Jak wspomniałem, rozważane w innych wątkach więc nie będę powtarzał.

Borillo
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2021, 12:52

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: Borillo »

Podepnę się pod temat: z całym szpejem offroadowym i zapakowaniem na wyprawę waga pojazdu może być większa niż DMC, a nawet większa niż 3,5 tony. Viatoll to wiadomo podstawa w takim wypadku ale co gdy inspekcja złapie na wagę? Przyda się tu kategoria C czy po prostu postępowanie i mandaty za przekroczenie DMC i mandat za brak uprawnień?

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: stachu_l »

Viatoll jak i uprawnienia dotyczą DMC czyli tego co w papierach.
Jak przeładujesz to kategoria C nic nie zmieni, zostaniesz zatrzymany aż do usunięcia nadmiaru ładunku - przypadki raczej spotykane w tak zwanych busach gdy ITD zobaczy takiego ciągnącego chlapaczami po asfalcie. Generalnie poczekasz na drugi pojazd który zabierze trochę twojego towaru.
Mandat raczej tylko za przekroczenie DMC.

heero65
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:23

Re: hdj100 - Masa całkowita i przyczepa

Post autor: heero65 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, czyli najlepiej zrobić prawo jazdy na przyczepę i zważyć samochód po zakupie :D Dziekuje

ODPOWIEDZ