ABS błąd 49 - kzj99

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

ABS błąd 49 - kzj99

Post autor: zombi »

Pacjent j9 rok 99 silnik KZJ, zapaliła mi się kontrolka ABS, zresetowałem kody błędów bo była cała lista i poczekałem na ponowne pojawienie się błędu.
Odczytałem kod 49 na kontrolce ABS.
Mam jakąś listę kodów ABS, ale tam nie mam kodu 49. Poszperałem w google i znalazłem kilka odpowiedzi na forum 4runner i Tundry, że niby to błąd obwodu świateł stop :shock:

Może mi ktoś sprawdzić w mądrych książkach/materiałach czy faktycznie problem ze światłami stop mogą wyłączyć system ABS.

Światła świecą, błąd pojawia się sporadycznie - może coś gdzieś nie styka. Będę szukał, ale wolałbym mieć pewność, ze szukam w dobrym obwodzie.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: ABS błąd 49 - kzj99

Post autor: oradek »

Bez schematu elektrycznego, to raczej nie poszalejesz.

Jeśli to nie stała awaria, tylko "pojawia się" to również żaden warsztat tego nie naprawi.

Jeśli poprawnie odczytałeś kod 49 z ABS to wiesz, że to obwód świateł stopu, ale raczej nie ma to bezpośrednio związku ze światłami stop z tyłu.

Obwód nie jest zbyt skomplikowany, jednak potrzebujesz schematu.

Zacznij od sprawdzenia styków, skoro awaria pojawia się i znika, to znaczy, że coś raz łączy a drugi raz nie łączy, więc wskazuje to na miejsca łączenia obwodów. Wyjmij wtyczkę ABS, czujnika stop. Popatrz czy nie ma korozji, brudu, wody, oczyść, uszczelnij. Sprawdź czy jest dobra masa, popraw, jak można.

Strzelając w ciemno - szybka naprawa - psuje się to co ma jakieś części ruchome, mechaniczne, więc w 9 na 10 przypadków jest to włącznik stopu, ewentualnie styki we wtyczkach, styk mocowania masy lub wiązka elektryczna, jeśli ktoś jej nie zamocował i się przetarła.

Włącznik/czujnik świateł stop ma w uproszczeniu 2 obwody, jeden do świateł a drugi do ABS.

Najprościej zacząć od sprawdzenia styków tego włącznika (przedzwonić wtyczkę) lub jeszcze szybciej po prostu je wymienić. 50 zł nie powinno Cię pogrążyć finansowo.

Jeśli to nie pomoże to musisz przetestować obwody pod obciążeniem - odłączyć wtyczki z obu stron i sprawdzić czy włączona w obwód żarówka 21W będzie normalnie świecić.

Może być wszystko, ale przy takich efemerycznych awariach naprawa polega zwykle na wymianie po kolei podejrzanych elementów.

oRadek LJ73 polift 1991r.


Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: ABS błąd 49 - kzj99

Post autor: Rokfor32 »

Dla 4R mk3 (czyli równoległego modelu) błąd 49 to faktycznie błąd obwodu wyłącznika świateł stopu.

Wymień go. Po prostu.

I nie sugeruj się tym, że światła świecą - ten czujnik często (obligatoryjnie przy tempomacie, przy ABS nie wiem) ma podwójne styki :wink:

Dwa - jak Radek napisał: schemat. Błąd dotyczy OBWODU, a nie na 100% czujnika. Trza posprawdzać wszystkie złącza w tym obwodzie. Bez schematu nie ma jak ich zidentyfikować.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: ABS błąd 49 - kzj99

Post autor: Darek_LC_J95 »

A może po prostu korozja wlazła w styki wyłącznika świateł stopu, złączki w okolicy wiązki wyłącznika świateł.
Szczególnie jak zjawisko jest sporadyczne to może coś tam skorodowało.
W opisach w sieci ten kod 49 oznacza przerwanie obwodu, więc korozja może być przyczyną.
W czyszczeniu styków pomaga taki preparat Kontakt S - https://termopasty.pl/produkty/kontakt-s/.

ODPOWIEDZ