Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Moderator: luk4s7

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Darek_LC_J95 »

Miałem uszkodzony czujnik ABS przód prawe koło błąd C0200. Wymieniłem na nowy producenta "ABS sensors" z alledrogo.
Błąd awarii czujnika zniknął, kontrolka ABS zgasła, ale pojawił się nowy problem ABS włącza się przy prawie każdym hamowaniu tuż przed zatrzymaniem.
Na kompie widzę, że czujnik prawego przedniego koła zaczyna mierzyć od jakichś 7-8 km/h, tzn jest 0km/h i nagle 7km/h, na pozostałych płynnie rośnie od 0 do 7-8, potem wskazania czujników wszystkich kół są identyczne. Przy zwalnianiu prędkość spada równomiernie i nagle przy 7km/h komputer pokazuje prędkość na czujniku prawego przedniego koła 0 km/h. Pompa ABS działa i strzela prawym kołem, chociaż ono normalnie się toczy.

Czy to możliwe, że czujnik nie pasuje do mojej J95? Dlaczego przy małej prędkości nie ma pomiaru, a przy wyższej jest całkiem poprawny?

Czy ktoś wie, który z "nowych" czujników ABS na pewno działa i będzie współdziałał z oryginałami?
Czy trzeba po prostu wymienić wszystkie czujniki na nowe?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Rokfor32 »

Masz po prostu czujnik słabej jakości.

To są czujniki magnetoelektryczne. sygnał to sinusoida, o zmiennej częstotliwości (co oczywiste) - ale i o zmiennej amplitudzie. Czyli, tak w uproszczeniu, moc sygnału rośnie wraz z obrotami.

Możesz spróbować skorygować odległość czoła czujnika od koła impulsowego - prawdopodobnie jest za duża, i przy małych obrotach amplituda sygnału jest za mała - i komp nie jest w stanie jej odczytać.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Darek_LC_J95 »

Czy jakiś czujnik z zamienników będzie lepszy jakościowo?
Widze z droższych VEMO, HELLA , Z tańszych NTI, jakiś GH.
Oryginał OEM Toyoty to już kwota rzędu 750 zł.

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Rolin »

Trochę ciężko będzie zbliżyć czujnik do koła impulsowego, trzeba by trochę porzeźbić. Proponuję najpierw porównać wymiary oryginalnego z zamiennikiem.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Templar »

Mam to samo w hiluxie... Zamienniki... Ja kupiłem chyba 6 różnych i objawy są przeróżne- od "nie pasuje w gniazdo" przez "komp widzi go jako uszkodzony" po "działa do 7km/h". Niestety dopiero zakup nowego oryginału rozwiązał problem. Nie jestem w stanie poradzić Ci niczego mądrzejszego.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Darek_LC_J95 »

Dzięki Rokfor32! Dzisiaj posiedziałem nad tematem i na razie sukces.
Rozebrałem czujnik prawego koła przedniego, wiadomo 1 śrubka 10. Zasłoniłem wlot kanału woreczkiem foliowym z watą w środku, tak żeby nic nie wpadło do koronki. Wyszlifowałem papierem ściernym powierzchnię i kanał czujnika. Wymyłem WD40 i papierem. Od strony wewnętrznej czujnika ABS zeszlifowałem na płasko tulejkę mosiężną ,tak żeby czujnik przylegał dokładnie do powierzchni, bez żadnych szpar. Uszczelkę i górę czujnika pokryłem smarem miedzianym i powoli kolistymi ruchami wetknąłem czujnik na miejsce. Obudowa czujnika dokładnie opiera się o powierzchnię kanalu. Wszystko skręciłem.
Zrobiłem próby hamowania i ruszania oraz lekkiego naciskania hamulca na dohamowaniu, na razie ABS nie strzela przypadkowo. Jak zrobię ostre hamowanie na szutrze to ABS reaguje OK, działa wóz staje. Wygląda na to że na razie będzie ok. Stary czujnik ma przełamany kabel tuż przy uchwycie metalowym na zgięciu 90 stopni. Czy jest sens to naprawić, jak najlepiej uszczelnić kabel po lutowaniu?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Rokfor32 »

Przy czujnikach magnetoelektrycznych (czyli pasywnych) szczelina powietrzna między czołem czujnika a kołem impulsowym jest niestety bardzo ważna. Standardowo przyjmuje się, że jak koło impulsowe nie ma jakiegos przypadkowego bicia (np. skutkiem luzów łożyska) - to ustawia się ta szczelinę na 0,2 - 0,3mm. Realnie tak do 0,5mm nie powinno być problemu - ale powyżej juz się mogą pojawić.

W przypadku czujnika ABS jest to niestety ciężko zmierzyć bezpośrednio - nie ma zwykle dostępu. Pozostaje po prostu dokładnie pomierzyć głębokości (odległość do koła impulsowego i wysokość czujnika).

W tym wypadku możliwe, że po prostu korozja wokół gniazda spowodowała, że czujnik nie siadał prawidłowo. Ale może też sam czujnik jest "słabszy" niż fabryczny - tak czy siak rozglądnięcie się za oryginałem (na przyszłość) na pewno nie zaszkodzi :wink:

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Darek_LC_J95 »

"Oryginał" OEM w salonie Toyoty z nowym kablem to około 750 zł, nie wiem, czy używany czujnik nie będzie miał podobnie przełamanego kabla tuż za uchwytem stalowym, wygląda, że to najbardziej narażone miejsce. Na ebay są już "oryginały" OEM po 120-140$, będę polował na nowy.
Na razie po 20 latach padł 1 czujnik, więc już wiem co mnie czeka dalej :(. Chyba w J120 jest to rozwiązane nieco lepiej bo kabel jest oddzielny od czujnika i wymienia się sam czujnik.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Templar »

Darek_LC_J95 pisze:
02 lut 2020, 10:14
"Oryginał" OEM w salonie Toyoty z nowym kablem to około 750 zł
Mi ASO krzykneło w hiluxie podobną kwotę. W nieautoryzowanym serwisie zamówili mi OEM ze swoją zniżka i zapłaciłem 350PLN+ wymiana.
Warto zapytać w kilku miejscach :)

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Templar »

Edit- właśnie wymieniam drugi czujnik i tym razem cena już normalna, jak u Ciebie :D

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Czujnik ABS czyta prędkość od 7 km/h.

Post autor: Darek_LC_J95 »

Po poprawkach nadal działa :) Dziwne - może jednak ten "ABS Sensor" nie jest taki najgorszy?!?.
Trzeba odrobinę go "stunningować", ta tulejka do lekkiego spiłowania i działa.
Za 69 zł+przesyłka, to mogę wymieniać i 10 razy w roku. Będę obserwował i dam znać co i jak.

ODPOWIEDZ