Macedonia - co warto zobaczyć ?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
betlin
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2011, 15:31
Auto: "kr?Fka" J95
Kontakt:

Macedonia - co warto zobaczyć ?

Post autor: betlin »

Witam

Co warto zobaczyć, gdzie warto dotrzeć (chodzi mi raczej o to czego nie znajdę w przewodniku)
Wdzięczny będę również za jakieś fajne miejsca gdzie można rozbić namiot itp.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Macedonia - co warto zobaczyć ?

Post autor: Pyrka »

W Macedonii byliśmy z kolegami z TLC w kwietniu/maju. Uzupełnią zapewne moją informację i podzielą się swoimi wrażeniami. Przejechaliśmy przez wschodnią i zachodnią część tego kraju, jadąc na Półwysep Athos w Grecji (polecam). Wchodnia część Macedonii jest mniej ciekawa niż zachodnia od strony Albanii - jeśli masz ograniczoną ilość czasu jedź tylko na zachód. Nocować możesz gdziekolwiek, gdzie Ci się spodoba - kraj jest słabo zaludniony, ludzie, szczególnie na wsiach niezwykle życzliwi. Myśmy dwukrotnie w Macedonii spali w montasyrach - szczególnie polecam Ci monastyr Św.Petka (ki? - nie pamiętam). Opiekun monastyru ze wsi popilotował nas tam w nocy, otworzył wszystko, co było do otworzenia łącznie z zabytkową cerkwią i pojechał sobie, pytając się, o której ma przyjechać rano. Byliśmy tam jedynymi gośćmi - super miejsce i super atmosfera. To tu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak będziesz miał więcej czasu to warto pojeździć po szutrach Półwyspu Chalcydyckiego i dojechać do Półwyspu Athos właśnie. Autonomiczna Republika Góry Athos to ewenement - samochodem tam nie wjedziesz, o pozwolenie na wejście trzeba się starać koło roku i jest to skomplikowane, jeśli nie jesteś prawosławny, ale można Athos opłynąć statkiem i widzi się więcej - to prawdziwa podróż w czasie, jak ogląda się te monastyry budowane tam od 10 wieku o ile dobrze pamiętam.

Obrazek

Odradzam Ci mocno wjazd do Skopje czy przereklamowanego i skomercjalizowanego Ochrydu - wioski i bezdroża są znacznie przyjemniejsze, byle z dala od ludzi, bo nie ma tam cywilizowanych wysypisk i blisko miejscowości śmieci są wszędzie. Ceny paliwa podobne, reszta tańsza tańsza niż w Polsce. Więcej zdjęć masz tutaj: https://picasaweb.google.com/1050367467 ... cX17JLTXw#

Awatar użytkownika
betlin
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2011, 15:31
Auto: "kr?Fka" J95
Kontakt:

Re: Macedonia - co warto zobaczyć ?

Post autor: betlin »

Dzieki Pyrka - zdjęcia naprawdę super, już nie mogę się doczekać, mam nadzieję że trafię w równie fajne miejsca.
Na te przereklamowane może zabraknąć czasu (wyjazd na 3 tygodnie) bo w planie jest jeszcze Czarnogóra i jakaś częsć Albanii ale to właśnie do Macedonii jakoś najbardziej mnie ciągnie.
Pozdrawiam

Kraku65
Posty: 19
Rejestracja: 30 lip 2010, 17:52
Auto: FZJ80-LX450
HZJ 105
Kontakt:

Re: Macedonia - co warto zobaczyć ?

Post autor: Kraku65 »

Jesli jeszcze nie pojechales to polecam gory na granicy Macedonii i Albanii a w szczegolnosci gorskie drogi i poloniny w rejonie powyzej Popova Shapka niedaleko Tetova. To jakies narciarskie centrum w zimie. Dojezdzasz asfaltem do stacji gorskiej a potem widocznymi w trawie sladami i ziemnymi drogami pniesz sie na poloniny. My spalismy powyzej 1700m, sa tam tylko gory i czasami pasterze. Odlotowo. Lokalesi niezwykle przyjazni, slony ser i jakies ichniejsze nalewki, co ciekawe oni po swojemu a my po polsku i wszyscy sie rozumieja.

pzdr

ODPOWIEDZ