Ukraina - długi weekend sierpniowy

Dział dotyczy wszystkich miejsc Świata ( Polska, Europa, Azja, ... )
Zamieszczamy tutaj TYLKO NIEKOMERCYJNE ogłoszenia.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

Terminy
14.VIII – 18 .VIII (4dni jazdy)
wyjazd niekomercyjny

Gdzie jedziemy
zaczniemy w miejscowości Sławsko https://www.google.pl/maps/place/S%C5%8 ... 23.4475708
tam wijemy się na połoninę obok wyciągu. Jedziemy na południe do drogi p21. Potem dalej na dół obok parku Synewyr.
Jedziemy na azymut wiec często będziemy szukać dróg i zawracać.

Miejsce Spotkania
Przejście graniczne Krościenko k. Ustrzyk Dolnych godz 8:00 w środę 14 sierpnia. Przejście przez granice nie powinno trwać więcej niż 0,5-1h i jest banalnie proste.

Co zabrać
Sprzęt biwakowy – wszystkie noce spędzimy w górach
Jedzenie – śniadania, kolacje i obiady .
Woda techniczna – tam gdzie będziemy nocować nie będzie dostępu do wody
Szpej do auta i części zapasowe jak wiecie że coś może nawalić.
Paszport i zielona karta. Może warto pomyśleć nad ubezpieczeniem dla siebie i pasażerów.



Gdzie śpimy
Namioty.
W nocy może być chłodno więc uwzględnijcie to proszę.
Noclegi planujemy na bieżąco w zależności gdzie dojedziemy. Zakładam, że o 18:00 puki jeszcze w miarę widmo wybieramy najbliższą polanę i tam się rozbijamy.

Wyżywienie
Śniadania i kolacje każdy sam. Wieczorami pewnie uda się robić ogniska. Fajnie jakby ktoś wziął piłę spalinową.
Obiady w restauracjach, koszt ok 50 hrywien. Weźcie na wszelki wypadek coś do podgrzania bo różnie może wypaść. Jedzenie mają tanie i w smaczne. Jak ktoś ma jakąś dietę to sam sobie ją ogarnia.

Samochód
Toyota i każdy inny 4x4.
Szpej wziąć do targania złomu.
Części zamienne, krzyżaki, klocki hamulcowe i inne jak płyny.
Opony MT - bez wyjątku.
Wyciągarka - przydatna, alternatywa to trzech pilotów na pokładzie którzy ją zastąpią.
Będziemy spuszczać powietrze do 1,2 bara wiec i kompresory wziąć bo na stacjach benzynowych ja nie widziałem aby mieli.
Samochody będziemy dość mocno eksploatować: ostre podjazdy, długie podjazdy nawet 2-3km. Ostre zjazdy, trawersy. Będą ostre i duże kamienie. Błota i wody tez nie unikniemy włącznie z brodami.
Ja swoje uzj40 przeciągnąłem na czerwone pole na kilku podjazdach co nie powinno dziwić bo przy spuszczonym powietrzu obciążenia są spore.
Obowiązkowo Zieloną kartę musicie mieć.
Działające CB zabrać, kanał 16.
Będzie wiele okazji aby sprawdzić siebie i auto w tym technicznych odcinków.
Trzeba się liczyć z zadrapaniami lakieru a na życzenie nawet większe szkody.

Sklepy
Pierwszy będzie już 100m za granica i tam staniemy po kwas chlebowy i alkohol dla chętnych. Przynajmniej raz dziennie przewiduje jakiś sklep wiec, chleb, mleko woda i picia będą dostępne. Podobno kiełbasy maja marne na UA wiec możecie wziąć z PL. Warzywa są dostępne na miejscu ale to w połowie pierwszego dnia dopiero będzie większy sklep.

Kasa
Za 100pln można dostać 700 hrywien. Kasę można wymienić w pierwszym sklepie za granicą więc wystarczy mieć zapas PLN. Aby uprzedzić pytania ile to już pisze:
- paliwo 3pln stawiam na max 2 tankowania (jedno zaraz po wjeździe drugie przed wyjazdem) czyli jakieś 2500 hrywien. Dieslem pewnie mniej będzie.
- zakupy 50pln -300 hrywien
- Restauracje 3x50hrywien=150
- hotel 500 hrywien
W sumie ok 3500hrywien czyli ok 500pln. Na stacjach często trzeba płacić gotówką za paliwo pomimo że mają znaczki VISA itp.

Rodzina
zabierasz kogo chcesz.

Inne
Na granicy czepiają się białej broni wiec długie noże schować albo lepiej nie brać. Scyzoryki , siekiera i noże kuchenne przejadą. Na wszelki wypadek nie eksponowałbym się w strojach moro raczej bardziej cywilnie. Korupcji jako takiej nie widać, bo chodzą plotki że tych co brali to wysłali na wojnę a reszta się teraz boi brać wiec proszę nie kozaczyć.
Ludzie są ogólnie mili i ciekawscy szczególnie małolaty. Proponuje aby każdy miał pod ręką z 1-2 batoniki jakby jakiś dzieciak się trafił. Ja na jednej połoninie pozbyłem się w ten sposób ciastek. Kasy nie dawać aby złych nawyków na przyszłość nie uczyć.

Koszulek i naklejek nie robię bo: nie mam czasu, nie chce mi się i mam już ich pełne szuflady. Jak ktoś chce się wykazać proszę bardzo.

Z rzeczy które by się przydały:
- apteczka w wersji rozszerzonej
- piła spalinowa
- siekiera
Czekam na chętnych bo ja mam małe auto a pewnie nas będzie i tak 3 osoby.
Ja za eksperta od wypraw się nie uważam bo byłem na UA kilka razy za mechanika tym bardziej wiec liczę na wyrozumiałość.
Jedziemy na żywioł bez planowaych tras tylko na azymuty.
Trasy są ekstremalnie przepięknie widokowo więc będzie sporo okazji do robienia zdjęć. Proszę tylko sprawnie bo naprawdę sporo mamy do przejechania.

link z poprzedniego wyjazdu: viewtopic.php?f=112&t=14564 i filmik https://www.youtube.com/watch?v=-W0UyvOWif8

Zanim się zgłosisz przeczytaj dokładnie uważnie powyższe.

1. Plum76
2.
3.

Awatar użytkownika
raczek
Posty: 267
Rejestracja: 06 paź 2016, 23:01
Auto: FJ80 1992 & J15-RC'15 2017
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: raczek »

[quote="plum76"]Terminy
14.VIII – 18 .VIII (4dni jazdy)
wyjazd niekomercyjny


1. Plum76
2.raczek +1
3.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

1. Plum76
2.raczek +1
3. Darek Krosno

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: szulbor »

Raczej auta nie ogarnę do tego czasu, więc jak ktoś by nie miał pilota to ja się się polecam

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

Miejsce do spania mogę ci zagwarantować tylko ktoś musi cie zabrać. Na razie 2 ekipy. Bliżej terminu łatwiej będzie coś znaleźć.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

doprecyzuje , spróbujemy zrobić to https://www.gpsies.com/map.do?fileId=cr ... anguage=en
juz mi się podoba.
paweł

Awatar użytkownika
tynio
Klubowicz
Posty: 475
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:29
Auto: lj 70 fj40 sam
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: tynio »

szulbor pisze:Raczej auta nie ogarnę do tego czasu, więc jak ktoś by nie miał pilota to ja się się polecamObrazek

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Jak mi sie uda zapraszam

Awatar użytkownika
Pewex
Klubowicz
Posty: 116
Rejestracja: 28 maja 2012, 21:32
Auto: J90, Patrol Y61 TD42Ti
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: Pewex »

1. Plum76
2.raczek +1
3. Darek Krosno
4. Pewex

Ogólnie termin nam pasuje ale plany mieliśmy wjechać na Krasną i Świdowiec, widoki są cudne o ile jest pogoda.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

Pewex jak poprowadzisz to śmiało możemy tam jechać . Ja nie ma z tym problemu.
paweł

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: kylon »

Na Świdowcu można sobie zanocować nad jeziorkiem u góry.
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/kozac ... 05-44.html

A tu okolice Popa Ivana. Polskie obserwatorium Biały Słoń.
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/ukraina.html

Tu też Świdowiec a potem Huculszczyzna
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/kozac ... -2005.html

Tego nie pamiętam ale też Świdowiec
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/kozac ... 4-gii.html
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/kozac ... 04-gi.html

I 2003 rok
https://www.wyprawa4x4.pl/gallery/kozac ... -2003.html
Ojciec z synem z przewróconej Gelendy niestety już Świętej Pamięci.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: MariuszS »

plum76 pisze:doprecyzuje , spróbujemy zrobić to https://www.gpsies.com/map.do?fileId=cr ... anguage=en
juz mi się podoba.
paweł

Jadąc z Ust'-Czornej w kierunku Przełęczy Legionów za Łopuchowem natkniecie się na szlaban i strażnicę Straży Leśnej.
Z wyczuciem, da się negocjować ;-)

Jeśli będzie mokro i błotniście, to walka na podjeździe pod Przełęcz będzie długa i żmudna ;-)
DSC_0259#5.jpg
DSC_0259#5.jpg (142,37 KiB) Przejrzano 8186 razy

ale uwieńczona nagrodą:
P7200196#.jpg
P7200196#.jpg (108,65 KiB) Przejrzano 8186 razy


PS. Kylonie - piękne te Twoje zdjęcia! :-)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: plum76 »

Mariusz to można spróbować od drugiej strony.
Patrzę na mapę i tam Parku nie ma to do czego oni bronią dostępu?
Ostanie wieści głoszą, że droga na Przełęcz jest dużo lepsza bo robią tam regularna zrywkę.


Mimo wszystko spodziewam się, że łatwo nie będzie. Dlatego tym razem bez MT i szpeju jak ktoś się zapisze to jedzie na własna odpowiedzialność.

paweł

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: kylon »

Od drugiej strony na Przełęcz Legionów dojedziesz nawet osobówką. To jest słynna droga która pozwoliła nam wygrać. Zbudowana do transportu posiłków i rannych.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: MariuszS »

kylon pisze:Od drugiej strony na Przełęcz Legionów dojedziesz nawet osobówką
"Leokadio, chyba coś się zmieniło - włącz no szybko radio!" (c) Andrzej Waligórski ;-)

Wjeżdżałem drogą od północy (czyli od Bystricy a kiedyś Rafajłowej) w 2006 roku - była wówczas przejezdna seryjnym terenowym samochodem na A/T lub M/T w zależności od pogody, ale bez szans na osobówkę. W ubiegłym roku zjeżdżaliśmy tędy w dól, i droga jest w znacząco gorszym stanie. Nie wiem, jak było w międzyczasie.
kylon pisze:To jest słynna droga która pozwoliła nam wygrać. Zbudowana do transportu posiłków i rannych.

Jak najbardziej! :-)
Warto poczytać wcześniej o Rzeczpospolitej Rafajłowskiej i owej drodze legionów, która była niezwykłym przedsięwzięciem inżynieryjnym w warunkach wojennych, a następnie przejechać to i sobie wyobrazić namacalnie...
MarekB zrobił piękny wykład historyczny na tę okoliczność, ale gdzieś mi zaginął przy awarii dysku.
Na szybko - krótka notka:
https://www.kuriergalicyjski.com/histor ... a-legion-w
plum76 pisze:to można spróbować od drugiej strony.
Patrzę na mapę i tam Parku nie ma to do czego oni bronią dostępu?
Ostanie wieści głoszą, że droga na Przełęcz jest dużo lepsza bo robią tam regularna zrywkę.

Od drugiej strony jest trudniej (moim zdaniem) trafić sobie w tracka - droga często ginie, zanika, prowadzi odcinkami łożyskiem strumienia itp.
Ale, może przesadzam, bo dziś są GPS-y i liczne, zweryfikowane tracki... :oops:

Myślę, że pilnują, aby nielegalnie nie wywozić drewna nocą z tych zrywek właśnie, ale nie dociekaliśmy tak głęboko po otrzymaniu "przepustki" ;-)

Zrywki rzeczywiście idą tam pełną parą, ale nie spotkałem jeszcze w Karpatach UA zrywki, która by poprawiała drogę ;-)
Krazy i DT-y rzeźbią teren pod siebie ;-)
Ale jak nie będzie tygodniówki ulewnych deszczów, to spokojnie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Ukraina - długi weekend sierpniowy

Post autor: kylon »

W 2004 próbowaliśmy podjechać trudniejszą stroną. Poddaliśmy się. Miejscowi pokazali pojazd gąsienicowy i powiedzieli że tylko tym z lebiodką. Mariusz został i postanowił zawalczyć. My zrobiliśmy całą trasę zaplanowaną na tydzień. Oni trzy lub cztery dni wbijali się na górę i nie dali rady.

ODPOWIEDZ