Niedziałające światła

Moderator: luk4s7

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Niedziałające światła

Post autor: jezus »

Dawno stefanka nie miała focha i teraz go strzeliła..:-)
Jadąc nad jezioro kapnąłem się, że nie odbijają się światła od auta mnie poprzedzającego , tak tylko na postojowych jechałem. Pogoda się załamała i zaczęło jebać , więc szybkie podłączenia na krótko świateł i heja po północy w ulewie powrót do domu...... ale do rzeczy.

Działają światła pozycyjne, tył i przód.
Nie działa też przycisk świateł awaryjnych, ale same kierunkowskazy już działają.
Nie działają światła drogowe i długie :-(

Na krótko zapodając prąd do bezpieczników w przedniej skrzynce koło akumulatorów ...działają.
Znaczy nie dochodzi tam prąd. :idea:
Wszystkie bezpieczniki sprawdzone, przekaźniki z tejże skrzyneczki podmienione.
Przekaźniki pod kierownicą stykają przy włączeniu i wyłączeniu świateł...a światła nie działają.
Działają przednie halogeny sprzężone z długimi światłami, ale posiadające swoje przekaźniki.

Poddałem się, nie wiem o co chodzi, znaczy nie dochodzi prąd do tych czterech bezpieczników przy akumulatorze, ale dlaczego ?
Kabelki targałem i żaden się nie zerwał .......
Jakieś pomysły ? prócz znalezienie elektryka samochodowego wolnego od zaraz i chcącego się pochylić nad prawie 30-to letnim chrupkiem. :-)

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Niedziałające światła

Post autor: stachu_l »

Patrząc na niektóre schematy TLC występuje tam w coś takiego opisanego jako FL (fusible link a nie po prostu fuse) czyli taki mostek, łącznik, zworka która robi także za bezpiecznik - przeważnie ponad 50A. Na którymś schemacie widziałem taki FL dla świateł - on jest po akumulatorze a przed tymi bezpiecznikami oddzielnymi dla świateł.
Może u Ciebie też taki jest i się spalił.
To może wyglądać tak:
https://imgbin.com/png/K5fRUmAc/fusible ... ponent-png
W mniejszych samochodach to występuje często taki pojedynczy na cała instalację (poza rozrusznikiem) np 80-100A

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Niedziałające światła

Post autor: jezus »

stefanka poszła do elektryka, o dziwo od ręki się zabrał.... Sopot to jednak stan umysłu, stolarza do okien od trzech tygodni proszę o przyjazd na projekt gdzie będzie miał sporo roboty za niemałe szelesty....
Może jutro coś powie na temat awarii.

ODPOWIEDZ