silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Moderator: luk4s7

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Emu »

Dziwna rzecz mi się dzisiaj przydarzyła: przejechałem przez 3 głębsze kałuże (tak do wysokości koła) i nagle silnik utracił 98% mocy (na benzynie i na gazie), pedał w deche a max. obroty 800/min. Po 4 minutach wszystko wróciło do normy (nie gasiłem), żadne checki mi nie wyskoczyły. Przejeżdżałem już kiedyś przez naprawdę głębokie brody, nigdy nie było najmniejszych problemów. Ki diabeł ... ?!

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: LEX »

Się do kopułki nalało a potem wyciekło. Albo do konektora przy kopułce. Jeździj sobie.

Mozesz sobie kupić nową uszczelkę albo po taniosci użyc silikonu.

szelma
Posty: 127
Rejestracja: 23 gru 2011, 18:54
Auto: RAV4 2,0 , Hilux 2,5 d4d
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: szelma »

Wjedź do garażu, zgaś światło, podnies maskę i uruchom silnik. Zobacz czy po kablach nie latają Ci iskierki. Jeśli tak to kable do wymiany. W dzień tego nie widać.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Emu »

kable to od razu sprawdziłem jak to sie stało - nie iskrzą, zresztą wymieniam je często ze względu na LPG. co do kopułki to nie chce mi się wierzyć że taka mała ilość wody z kałuży może ją spenetrować. jak pisałem: brodziłem dosyć głęboko nieraz i nic się nie działo. na wszelki wypadek potraktuję silikonem.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: LEX »

W okolicy kopułki jest wiatrak i paski. Jak to wszystko się kręci, to woda bardzo chętnie idzie do góry. Powodów może być jeszcze i z 10, ale ja bym od tego zaczął.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8424
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Rokfor32 »

Woda w kopółce nie da się pomylić z niczym innym (inną awarią). Silnik nie tyle słabnie, co nie pracuje równo, przerywa, kicha, itp. ... :wink:

Auto ma elektroniczna przepustnicę?

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Emu »

No to nie jest kopułka na bank. Dziś od rana - co 500 m dusi się i słabnie, obroty max. 800/min. Niestety jestem 150 km poza miastem i nie dojadę do warsztatu - będzie laweta ;(. Przepustnica elektroniczna - chyba nie, to jest na lince przecież...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8424
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Rokfor32 »

W J8 jest na lince, ale w lexie to nie wiem.

Masz objaw uszkodzenie któregoś z czujników odpowiedzialnych za dawkę paliwa. Awaryjnie robi się tak, że wypinasz jeden - i patrzysz na objawy. Komp po wypięciu czujnika przechodzi w tryb awaryjny, i dobiera dawkę z pominięciem tego czujnika. I auto może jechać. Problem jest, jak czujnik jest walnięty, ale wpięty - wtedy elektronika go wykrywa, i próbuje się dopasować do wadliwego sygnału.

Zacznij od przepływomierza, bo to on najprawdopodobniej leci w kichę. Trza tylko pamiętać, że wypięcie przepływomierza wymaga zablokowania pompy paliwa, żeby silnik mógł pracować. Blokuje się zworą w złączu diagnostycznym - styki Fp i B+

Awatar użytkownika
vico
Posty: 63
Rejestracja: 01 sty 2012, 01:27
Auto: RJ73
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: vico »

Wypnij wtyczkę TPS (potencjometr przepustnicy) i wydmuchaj wodę.

Kraku65
Posty: 19
Rejestracja: 30 lip 2010, 17:52
Auto: FZJ80-LX450
HZJ 105
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Kraku65 »

Panowie, i co dalej z tym serialem? Mam taki sam LC i z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń :mrgreen:

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Emu »

A więc tak to się skończyło: rano następnego dnia jak pisałem jeszcze kilka razy mi słabł. Po kilku próbach pomyślałem że jeszcze raz spróbuję pojechać i jak nie pójdzie to dzwonię po lawetę... i poszedł :) Przejechałem ok. 150 km bez problemów, odstawiłem auto do zaprzyjaźnionego warsztatu. Objawy zupełnie znikły, wszystko wróciło do normy. Wg. diagnosty - "gdzieś była woda i wyparowała".
Elektronika Panowie, elektronika...

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: seburaj »

dizlokami trzeba jeździć :wink:
i to prostymi :wink:

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Emu »

seburaj pisze:dizlokami trzeba jeździć :wink:
i to prostymi :wink:
to ja już dawno wiem ;) tylko z każdej wyprawy wracam tym samym autem, dlatego cały czas nim jeżdżę :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8424
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: Rokfor32 »

E tam. Swoje auto po prostu trzeba znać, wtedy elektronika nie straszna. Ja uznaję tylko benzyniaki, mam ich kilka zresztą. Jedynie stare mutsu colt robiło problemy na mokro - jak się okazało w wyniku skundlenia i zapodania przez kogoś badziewnej kopułki rozdzielacza. odkąd auto dostało porządną kopułkę i porządne kable HV - problemy się skończyły.

W toykach to samo - uznaję w kwestii elektroniki tylko oryginalne podzespoły - i nigdy nie było najmniejszych problemów.

U nas to pryszcz w zasadzie, ale w Isla czasem trza było przez rzeki przejeżdżać, i tam lepiej żeby auto nie kaprysiło. I moje nigdy nie robiły najmniejszych problemów, mimo że woda się czasem nad maskę przelewała ... :wink:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: silnik stracił moc po przejeździe przez kałużę

Post autor: seburaj »

zejdź na ziemię, jesteś w bolandzie :wink:

ODPOWIEDZ