czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Emu »

Nareszcie stałem się posiadaczem lamp HID, próbuje je w domu podłączyć, bo auto u mechanika a ja koniecznie chcę zobaczyć jak świecą i ...nic :(. Podłączam przez prostownik, plus do plusa, minus tam gdzie na instrukcji jest masa, lampka po włączeniu prądu robi jedno ultrakrótkie mignięcie żarówką i tyle. Może to kwestia prostownika (około 20 letni), z drugiej strony podłączałem wszystkie dodatkowe lampy w domu zanim montowałem na aucie i grało. Coś robię nie tak ale nie wiem co, może podpowiecie...

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

Bo HIDy podczas pierwszych 10-15 sekund startu potrzebują bardzo duży prąd (5-10 amperów). Dopiero potem się stabilizują i pobierają mało. Prostownik ładuje akumulatory bardzo małym prądem, pewnie jakieś 15 razie słabszym i dlatego one nie działają. Niekiedy w samochodach nawet palą się fabryczne instalacje, gdy montuje się HIDy, bo tak potrafią początkowo rozgrzać zbyt cienkie kable. Jednak w naszych samochodach fabryczne przekaźniki i okablowanie daje radę. Po 3 latach jazdy u mnie wszystko śmiga jak nowe.

Pamiętaj też, że przy starcie, na takiej żarówce (palniku) jest około 20,000V, więc jak Cię kopnie to albo poparzy mocno palce albo wyśle do piachu. Dopiero po około 60 sekundach napięcie spada do około 70-90V, gdy się palnik rozgrzeje. Jednak uważaj, bo te 90V też mocno poczujesz.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Emu »

Ufff a już myslałem że coś spartaczyłem, bo elektryk ze mnie żaden :). Dzięki. Czy można zepsuć xenony przy podłączaniu ich ? Na wszelki wypadek zapytam, bo będę próbował to niedługo robić. Nadmienię że przetwornik jest wbudowany w obudowie lampy.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

Można zepsuć jak pomylisz plus z minusem. Można też zepsuć jak będziesz mrygał światłami, bo ten rodzaj światła nie lubi częstego włączania, ale to głównie palniki padają. Napisz co kupiłeś a Ci może powiem dokładnie ile to podziała.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Emu »

Hella Rallye 4000i Compact Xenon, w EU nazywa się chyba Luminator Xenon. Schemat podłączeniowy dość prosty. Zakładam że się nie pomylę.

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: drako »


Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Kames »

a jak szkoda by było popsuc :wink:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

A tak a propos HIDów, to właśnie przed momentem skończyłem lutowanie instalacji elektrycznej pod moje HIDy. Są to przeciwmgielne Wesemy z samochodu Izzy'ego. O te ze zdjęcia, nie wiem jaki to model.

Obrazek

Jakoś mu nie pasowały i ja je przejąłem i zrobiłem na cacy. Przetwornice HID, odpowiednie mocowania, okablowanie, przekaźnik i ładny przełącznik. Instalacja trochę skomplikowana, ale za to niezawodna. Juto w dzień mam trochę zajęć, więc dopiero wieczorem wrzucę jakieś fotki. Jednak dzisiaj po podłączeniu szczena mi opadła, bo świecą wyśmienicie i mega jasno jak na łączny koszt 200zł.

Awatar użytkownika
Michalkrk
Posty: 375
Rejestracja: 18 lut 2009, 19:55
Auto: byla kdj90
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Michalkrk »

to tak spytam bo sie przymierzam ..czy takie wesemy wymagaja kombinowania z obudowa zeby upchnac do nich hidy
http://sklep.wesem.pl/4/6601/Lampy_halo ... chromowane
moze ktos juz takie motał ?bo dosc pospolite ale zastanawiam sie czy wlezie tam palnik

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

No właśnie ja takie motałem i dzisiaj fotki wrzucę jak się tylko ściemni. Kombinowania nie ma za wiele. Palnik ma długą 'dupkę' i trzeba ją zedrzeć na szlifierce i potem ponownie zlutować. Jeśli ktoś już wcześniej lutował, to sobie z tym poradzi. Byleby robić wszystko powoli i delikatnie, żeby nie ukruszyć przewodów idących do bańki palnika.

Awatar użytkownika
Michalkrk
Posty: 375
Rejestracja: 18 lut 2009, 19:55
Auto: byla kdj90
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: Michalkrk »

czekam na fotki :mrgreen:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

A więc oto świeżutkie zdjęcia.

Zdjęcie 1 - Moje 'standardowe' oświetlenie czyli bi-xenony (przetwornice Denso, palniki Philips, lampy Bosch). W porównaniu z fabrycznymi lampami to już jest różnica ogromna.

Zdjęcie 2 - Cały czas oświetlenie 'standardowe', ale włączone światła długie. To to samo co powyżej, tylko za pomocą elektromagnesów podnoszą się specjalne klapki, które puszczają więcej światła w górę i w dal.

Zdjęcie 3 - 'Standardowe' oświetlenie plus przeciwmgielne Wesemy HID. No teraz to dopiero jest jasno. Nawet przy palnikach ksenonowych klosze lamp ładnie skupiają światło w poziomy pasek. Wesemy ustawiłem sobie trochę powyżej linii świateł głównych, gdyż u mnie te światła będą miały raczej zastosowanie off-roadowe niż przeciwmgielne, gdyż przy tych palnikach są one i w miarę szerokie i dalekosiężne. Jednak być może dam je niżej i będą standardowo przeciwmgielne.
Załączniki
FOT_8686.jpg
(87,55 KiB) Pobrany 401 razy
FOT_8685.jpg
(116,37 KiB) Pobrany 401 razy
FOT_8684.jpg
(149,95 KiB) Pobrany 401 razy

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

No i na koniec.

1. Tylko światła główne.

2. Tylko Wesemy HID

Główny snop światła jest tak mocny, że wygląda na zdjęciu jak ostra kreska, ale w rzeczywistości wygląda to lepiej, gdyż oko ludzkie się dostosowuje i nie widzi takiego pasa świetlnego. Zwróćcie uwagę, że przy tych lampach mniej światła pada bezpośrednio przed samochód, co nie oślepia i pozwala się skupić na tym co jest dalej.
Załączniki
FOT_8687.jpg
(114,62 KiB) Pobrany 399 razy
FOT_8690.jpg
(190,93 KiB) Pobrany 399 razy

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: seburaj »

1. jaka temperatura barwowa ?
2. czy masz zakłócenia na cb ?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: czy HIDy mozna podlączyć w domu przez prostownik ?

Post autor: LEX »

Temperatura barwowa:

1. Światła główne 4300K, ale pewnie już się odrobine zażółciły czy poczerwieniały, bo palniki mają 3 lata.

2. Wesemy 5000K.

Staram się mieć wszystko w zakresie najlepiej widzialnym przez człowieka, czyli maks do 5500K.

Jutro sprawdzę zakłócenia. Nie powinno ich być z tego względu, że przetwornice są w szczelnym metalowym opakowaniu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatka_Faradaya). Jednak czasami przenosi się to po kablach, więc potestuję jutro, bo teraz jest -20 za oknem :-)

ODPOWIEDZ