Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Moderator: luk4s7

rafalll
Posty: 78
Rejestracja: 29 mar 2010, 13:42
Auto: Toyota Land Cruiser LJ 70
Kontakt:

Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: rafalll »

Witam. Tak jak w temacie ojciec ma Hiluxa 1999r i po nacisnieciu hamulca noznego nie zawsze, ale czasami blokuje sie tylne lewe koło az wytworzył sie spory luz. Były rozebrane bebny i tam jest wszystko ok . Czy ktoś moze mi podpowiedziec co moze byc za przyczyna :?: :?:

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Alban »

Skoro sie blokuje tylko jedno tzn że nie jest ok w tym kole - radzę pooglądać wszystko jeszcze raz

Ewentualne może reduktor siły hamowania - ale wtedy teoretycznie powinny się 2 tylne blokować.

Mi się w Fordzie Explo kiedyś blokowało tylne koło jak się okładzina skończyła i blacha o blachę zaczęła rezać...
Ale skoro rozebraliście to i oglądaliście to pewnie trzeba wykluczyć taki powód.

rafalll
Posty: 78
Rejestracja: 29 mar 2010, 13:42
Auto: Toyota Land Cruiser LJ 70
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: rafalll »

Sciągnelismy bebny i naciskajac hamulec wszystko ładnie sie rozpychało i wracało do normy wszystko widac ze jest świeże szczeki grube cylinderek pracuje ok . ABS moze miec coś z tym wspolnego ??

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Alban »

Nie spodziewał bym się.
A może koło po przeciwnej stronie jest zapowietrzone i cała siła idzie na to co się blokuje...
Takie tylko dywagacje.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2522
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: kpeugeot »

sprawdźcie jeszcze bębny, czy nie maja gdzieś zgrubień albo co

ale na 90% jeśli nie wracają szczęki to winna jest sprężyna, tłoczek że nie puszcza,w ostateczności szczęka może o coś obciera i się blokuje

takie hamulce są proste w obsłudze więc dużo tam nie ma do robienia

rafalll
Posty: 78
Rejestracja: 29 mar 2010, 13:42
Auto: Toyota Land Cruiser LJ 70
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: rafalll »

Układ hamulcowy jest odpowietrzony bo płyn był zmieniony . Bebny są gładkie bez żadnych zgrubień, a sprężynki są ok. Pzy rozebraniu zauwazyłem wyciek oleju z mostu ktory jest na szczekach i bebnach i nie wiem czy to on nie blokuje :roll: :roll:

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2522
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: kpeugeot »

to może nie bęben się grzeje tylko olej w wyniku temperatury podczas hamowania śmierdzi

wg mnie to trzeba wszystko rozebrać, porządnie poczyścić szczególnie elementy flanszy, oczywiście przy okazji wymienić uszczelniacz a ja bym od razu wymienił też łożysko - koszt nie jest aż tak wysoki - a robota jedna

potem porządnie poskładać - może na odwrót są założone szczęki, i powinno być OK jak nie pomoże to wymienić cylinderek - koszt chyba ze 40 zł

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Alban »

kpeugeot pisze:....przy okazji wymienić uszczelniacz a ja bym od razu wymienił też łożysko - koszt nie jest aż tak wysoki - a robota jedna...
He! :) to chyba nie jesteś za bardzo na bieżąco...
Jak kolega ma ABS to koszt części około 500zł :mrgreen:

rafalll
Posty: 78
Rejestracja: 29 mar 2010, 13:42
Auto: Toyota Land Cruiser LJ 70
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: rafalll »

:shock: :shock: :shock: mówisz o czesciach z ASO?? Być może, ze odpowietrzenie mostu sie zastało i wywala przez uszczelniacz? jak narazie nie mam czasu by cokolwiek zrobiec, ale mysle ze w najblizszy wolny dzien zabiore sie za niego :roll: :D

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2522
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: kpeugeot »

jak wali przez uszczelniacz to najprawdopodobniej łożysko odlatuje w kosmos

z drugiej strony czy koszt 500 zł za części do naprawy połowy tylnego mostu to dużo?

robi się raz na długie lata

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Rokfor32 »

Jeżeli olej dostaje się na powierzchnię roboczą bębna - to się nie dziw że się układ blokuje. Dwa - rozwalone łożysko usuwa się natychmiast - to się potrafi bardzo niefajnie rozlecieć - a wtedy koło odpada (razem z półosią).

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Alban »

kpeugeot pisze:jak wali przez uszczelniacz to najprawdopodobniej łożysko odlatuje w kosmos

z drugiej strony czy koszt 500 zł za części do naprawy połowy tylnego mostu to dużo?

robi się raz na długie lata
Połowy tylnego mostu?
To tylko łożysko z jednej strony i pod warunkiem że nie ma ABS - w przeciwnym przypadki koszta rosną do około 700zł za stronę. A za same łożyska do kół i uszczelniacze na 2 strony 1400zł bez robocizny to mało?!

Dla mnie wystarczy.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Rokfor32 »

Nie przesadzaj - do wersji bez abs zestaw na łożyskach koyo (acz bez brandu toyoty) kosztuje w okolicach dwóch stów. No bo ile niby ma kosztować jedno łożysko, simering, pierścień zaciskowy i oring? Tyle na koyo - a że przychodzi tam standardowe łożysko objęte katalogami a wspecyfikacji iso - można zapodać cokolwiek - od gównolitu za 10 zeta i uszczelniacza za 2 zeta, po koyo właśnie. Albo można zapodać timkeny, za 4x tyle.

Wersje z abs różnią się rym, że jest dodatkoy pierścień zaciskowy i rotor dla czujnika abs - jak sie to łagodnie potraktuje - można użyć ponownie (rotora abs), pierścienie zaciskowe powinno się zawsze zapodawać nowe - ale one kosztują grosze, nawet w ASO.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Rokfor32 »

Edit - możliwe że się pospieszyłem się z info, że jest tam standardowe łożysko - tak było w hilach do '98 - później jest inny numer oem, a mój katalog nie rozpoznaje tego numeru w żadnym zamienniku - trza to po protu sprawdzić, jak się wydobędzie, co to za łożysko. Toyota robi ciekawe auta, ale nie produkuje do nich łożysk ... :wink:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Blokuje sie koło Hilux 1999r .

Post autor: Rokfor32 »

Grzebnąłem - i takie wyniki:

Ori idzie łożysko NACHI o oznaczeniu 40BCV09S1-2NSLCS. Jest to standardowe łożysko kulkowe, ale dolna bieżnia jest rozszerzona do 28 mm (górna ma 23 mm). Względem górnej bieżni zamiennikiem jest zwykłe łożysko 6308 - ale wymagałoby zdystansowania o te 5 mm na dolnej bieżni ( obustronnie, jak się domyślam). To łożysko (nachi) kosztuje nieco ponad 50$ na sieci, 6308 - zależnie od producenta i marży hurtowni, bo to zupełnie standardowy element.

ODPOWIEDZ