Współpraca hak i czujniki parkowania

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: KLOSZ »

irko pisze:
Z tego co piszesz można wywnioskować, że:
- wcześniej czujniki działały dobrze
TAK
irko pisze: - po zamontowaniu haka cały czas piszczą
TAK, nawet gdy mam tylko uchwyt haka bez założonej główki.
irko pisze: Nie jestem specjalistą ale rozważałbym kilka spraw:
- czy podczas montażu haka czujniki były ruszane? Czy nie uszkodzono kabli?
Nie były ruszane, kable były traktowane ze szczególną atencją, więc raczej bym wykluczał. Jutro jestem umówiony na próby z podmienianiem czujników i centralki.
irko pisze: - czy czujniki były wyjmowane ze zderzaka? Czasami złe włożenie czujnika powoduje uciskanie czujki i jej złe działanie
Nie były wyjmowane.
irko pisze: - czy pytałeś w miejscu gdzie były montowane czujniki o diagnozę? sprawdzenie czujników?
Były montowane przez Toyote fabrycznie, więc to pewnie centrala w Warszawie montowała. Jutro jestem umówiony jak pisałem powyżej na próbę poszukania problemu po omacku podmieniając elementy.
irko pisze: - czy pytałeś o możliwość kalibracji tego modelu czujników?
Ponoć nie dają się w żaden sposób kalibrować, na jutro spec ma to jeszcze zweryfikować.
irko pisze: - czy jesteś pewien prawidłowego montażu wiązki do haka? (słyszałem o takim problemie jak Twój, nawet wzbogacony o piski przy jeżdzie na wprost :) wszystko po złym podłączeniu elektryki)
Wygląda na to, że elektrycznie wszystko jest OK, widziałem jak było podłączane, zresztą sam jestem elektrykiem i wyglada na to, że tu wszystko jest OK.
irko pisze: Pozdr
IR
Również pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie tematem :) Będę meldował jak sprawa się rozwinie.

p_ozim
Posty: 112
Rejestracja: 31 maja 2010, 05:37
Auto: J 120
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: p_ozim »

Kolego mam Landka z hakiem i zajmuję sie montażem haków od 11lat.
Hak firmy Steinhoff nie należy do najlepszych, pod wzgledem wykonania. Montujemy haki Auto-Hak,Thule, Bosal itp. U siebie zamontowany mam Thule (były Brink). Wygląda o wiele delikatniej a jego parametry są dokładnie takie same jak Steinhoffa. Kula łabędzia szyja a nie odkówka tak jak u Ciebie. Gniazdo przykręcane przez jedną ze śrub mocujących kulę haka. Hak Firmy Auto Hak wygląda tak samo Jak Thule.
Teraz u Ciebie to dupa blada ponieważ wyciąłeś już zderzak pod 3 wąsy a w innych hakach wycina się 2 wąsy.

A co do czujników cofania to są taki podkładki którymi regulujesz kąt widzenia czujnika.
Nie wiem czy w twoim przypadku nie bedzie konieczne przespawanie blaszki pod gniazdo .....

Pozdrawiam Piotrek.........

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: Husky »

Hak jest git....to czujki są walnięte

Jak diagnoza padnie na czujki to nie wymieniaj tylko kup kamerkę

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: jjb »

irko pisze:...czy jesteś pewien prawidłowego montażu wiązki do haka?...
Rozumiem, że wiązka leci do specjalnego przekaźnika z niezależnym zasilaniem, a sygnały ze świateł tylnych są tylko sterujące?. Bo jak nie to w 120 prędzej czy później będzie kupa :(
p_ozim pisze:Kolego mam Landka z hakiem i zajmuję sie montażem haków od 11lat.
Hak firmy Steinhoff nie należy do najlepszych, pod wzgledem wykonania. ....
Teraz u Ciebie to dupa blada ponieważ wyciąłeś już zderzak pod 3 wąsy a w innych hakach wycina się 2 wąsy...
Dlatego cały czas jestem zachwycony moją Westfalią (http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=510" onclick="window.open(this.href);return false;), żadnych wycięć, zdejmowanie i zakładanie haka to 30 sekund i ta świadomość, że nie ma brony z tyłu :D :-)

pzdr

jjb

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: irko »

->


W Hiluxie czujniki cofania podpiete poprostu pod lampe cofania - NIE DZIAŁAŁY.
Musiałem doprowadzić niezależne zasilanie + przekażnik od lamp i chodzi jak złoto.

Tyle w kwestii przekaźnika i czujników.

IR

->

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: KLOSZ »

Idac po kolei... to, ze zderzak mam podciety, to nie problem, bo za kilka stowek mozna miec zderzak bez wyciec z jakiegos rozbitka i moze byc jak nowka ;). Zreszta poki co nie zamierzam zmieniac tej brony, bo podoba mi sie jej pancerny wyglad.
Brona jest z tylu zacna, niech sobie plaskacze w nia wala zima ;), mnie nie przeszkadza, przy okazji jest na co stanac wchodzac do bagaznika, a ze bede oral ziemie na zjazdach to.... trudno. Extreme off-roadu uprawial nie bede, a w miejskiej dzungli i na lesnych duktach da rade.

Co do dzialania czujnikow, to zakladam, ze problemem moze byc co najwyzej ustaiwenie, bo jak wjezdzalem na montaz to dzialaly i oczekuje, ze nadal tak bedzie. Chlopaki z warsztatu maja problem do rozgryzienia. Kazdy z kim rozmawiam zeznaje, ze problemem moze byc zla regulacja czujek, albo uszkodzenie podczas montazu haka. Z tego co widzialem, podczas montazu obchodzili sie z czujkami i przewodami jak z jajem, wiec moze jednak nie zepsuli. Jutro mam byc w warsztacie i beda szukac rozwiazania. Obiecali, ze bedzie dzialac, skoro dzialalo przed montazem.

w KWESTII PODLACZENIA, TO Z TEGO CO WIDZIALEM GOSC PODLACZAL SIE POD SWIATLA Z TYLU I NIE CIAGNAL ZADNEGO INDYWIDUALNEGO ZASILANIA DO WIAZKI (sorki Caps sie mi wlaczyl) . Opiszcie o tem cos wiecej. Na oko dzialal slusznie, tzn. odizolowywal kable i lutowal polaczenia. Co tam mozna sknocic?

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: jjb »

KLOSZ pisze:...w KWESTII PODLACZENIA, TO Z TEGO CO WIDZIALEM GOSC PODLACZAL SIE POD SWIATLA Z TYLU I NIE CIAGNAL ZADNEGO INDYWIDUALNEGO ZASILANIA DO WIAZKI (sorki Caps sie mi wlaczyl) . Opiszcie o tem cos wiecej. Na oko dzialal slusznie, tzn. odizolowywal kable i lutowal polaczenia. Co tam mozna sknocic?
W 120 tak jak w większości obecnych samochodów system sprawdza prawidłowe obciążenie prądowe danego obwodu (kierunkowskaz, stop, cofanie). Jeżeli dodasz np. do obwodu stopu dodatkową żarówkę to system może zacząć wariować. Dlatego światła przyczepy (czyli wiązkę haka) podłącza się nie bezpośrednio do poszczególnych obwodów ale przez specjalną kostkę będącą w uproszczeniu zestawem przekaźników. Do kostki tej doprowadza się niezależne zasilanie, a przewody idące od obwodów samochodu przenoszą tylko prądy sterujące (miliampery).

Podłączałeś już przyczepę?

pzdr

jjb

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: Kwieczor »

Ja z kolei w Hilu 2,5 manual - w przeciwieństwie do Irkowego - mam podpięty hak na żywca pod światła i działa bez problemu - i z przyczepą, i bez. Czujniki były podpięte tak samo i działały póki centralka nie umarła przez utopienie

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: irko »

Troche to nie na temat ale odpisze. U mnie czujniki też działały tyle że nie zawsze.... Duże przedmioty a i owszem, ale np znaki drogowe nie. Po podpięciu osobno zasilania problem zniknął

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: KLOSZ »

jjb, to co piszesz brzmi przekonujaco, ale nie bardzo mam wiedze, gdzie takiej kostki szukac.Owszem wiem jak takie cuś zmotać na przekaźnikach, ale byłoby ich wtedy kilka, a tu jak rozumiem jest jeden "modul przekaźniokowy" do obslugi złącza haka, tak?
Przyczepy jeszcze nie podlaczalem, prawdopodobnie zrobie to jutro, albo w weekend, bo mam plany przewozowe ;)

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: KLOSZ »

OK, sam sobie odpowiem, ale juz wyszperalem.
Miales pewnie na mysli tego typu gadżet:
http://www.allegromat.pl/aukcja86512" onclick="window.open(this.href);return false;
rzeczywiscie robi to sens i chyba sie skusze na zalozenie czegos takiego, bo z tego co widzialem montazysta wpial sie na wprost. Pozostanie pytanie jak wyszperac jakis mocny (+) w bagazniku, bo ciagniecie przewodu od samego przodu mi sie nie usmiecha.
Jakis pomysl? Jakiej grubosci przewod dochodzi do gniazdka zapalniczki w bagazniku? Moze tam sie zapiac?

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: jjb »

KLOSZ pisze:OK, sam sobie odpowiem, ale juz wyszperalem.
Miales pewnie na mysli tego typu gadżet:
http://www.allegromat.pl/aukcja86512" onclick="window.open(this.href);return false;
rzeczywiscie robi to sens i chyba sie skusze na zalozenie czegos takiego, bo z tego co widzialem montazysta wpial sie na wprost. Pozostanie pytanie jak wyszperac jakis mocny (+) w bagazniku, bo ciagniecie przewodu od samego przodu mi sie nie usmiecha.
Jakis pomysl? Jakiej grubosci przewod dochodzi do gniazdka zapalniczki w bagazniku? Moze tam sie zapiac?
Zakładałem hak w firmie tym się zajmującej w bodajże w Zielonce pod Warszawą (zresztą sprowadzali mi go, bo Westfalia do 120 to rzadkość). Od razu stwierdzili, że musi być kostka, zakładają je zresztą wszystkim. A przewód - pociągneli od dołu bezpośrednio do akumulatora gdzie założyli dodatkowy bezpiecznik. Nie byłem tym zachwycony (wspomnienie dawnych czasów gdy bawiłem się w elektrykę samochodową i tego wciskania kabelków pod dywaniki i szukania przejścia kabina-komora silnika) więc po powrocie do domu postanowiłem puścić go górą. Ale po kilku minutach w kanale stwierdziłem, że spód to bardzo dobre rozwiązanie (jeden przewód więcej nic nie zmienia), poprowadziłem go jedynie nieco inaczej niż "hakowcy", gdzieniegdzie dodałem rurki z tworzywa i ... nic się z nim nie dzieje.
Przewód 3mm2 jest absolutnie OK

pozdrawiam

jjb

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: KLOSZ »

Heh, czyli jednak... chcesz miec dobrz, zrob sobie dobrze sam...
Modul do sterowania przyczepka juz zamowiony i motam sobie tak jak opisales. Wciecia do sterowania od swiatel z tylu juz mam zrobione, pozostanie tylko przeciagnac (+) od aku do tylu i zmotac modul haka :).

Teraz bardziej ciekawi mnie co mi wymodzą z tymi czujnikami cofania....

p_ozim
Posty: 112
Rejestracja: 31 maja 2010, 05:37
Auto: J 120
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: p_ozim »

Ludzie !!! CO WY PISZECIE JAKI MODUŁ???
DAJ SOBIE SPOKÓJ KOLEGO Z MODUŁAMI DO TEGO SAMOCHODU. .TAM MASZ ZASADĘ MIGA NIE MIGA ZWYKŁE ŻARÓWKI. NIE MASZ SZYNY KAN ANI ZMIENNYCH FAZ PRĄDU.ZWYKŁE KABELKI TAK JAK CI PODŁACZYLI SPRAWE ZAŁATWIĄ. NAWET JAK KUPISZ ZESTAW ORGINALNY W TOYOCIE DEDYKOWANY POD TEN MODEL AUTA ,TO BEDZIE SIE RÓZNIŁ TYLKO TYM ŻE NIE BĘDZIE LUTOWANY PRZEWÓD DO PRZEWODU,TYLKO BEDZIESZ MIAŁ KOSTKI,ALE ZADNYCH MODUŁÓW DODATKOWYCH NA 100% NIE BEDZIE. PO CO SIE PAKOWAĆ W KOSZTY ORGINALNEJ WIĄZKI JAK TO NIC TAK NAPRAWDE NIE ZMIENI. MODUŁY ELEKTRONICZNE DAJE SIĘ W PRZYPADKU ZMIENNYCH FAZ PRĄDU , STEROWANIA MASĄ {AUTA Z USA} , LUB SYSTEMÓW DIODOWYCH. KIEDYS W SAMOCHODACH ZAPALŁA SIE INFORMACJA PRZEPALONEJ ŻARÓWKI GDY BYŁA PRZERWA W OBIEGU, A TERAZ PO UNOWOCZEŚNIENIU SYSTEM WYKRYWA RÓWNIEŻ DODATKOWE OBCIĄŻENIE. W TLC NIE MASZ TAKICH INFORMACJI NA DESCE PRAWDA??

POZDRAWIAM PIOTREK

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Współpraca hak i czujniki parkowania

Post autor: irko »

Coś ci się Caps Lock chyba przyciął.... :|

ODPOWIEDZ