Albania Sierpień 2011

Dział dotyczy wszystkich miejsc Świata ( Polska, Europa, Azja, ... )
Zamieszczamy tutaj TYLKO NIEKOMERCYJNE ogłoszenia.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Damian
Posty: 393
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:01
Auto: r??ne
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Damian »

selim pisze:Damianek - myślałem ,że tak jechaliście ?

Obrazek

tego się robi 265km
zupełnie nie :) wjazd do Albanii przez Szkodrę to pomyłka
jedynie słuszne przejście to otwarte całkiem niedawno przejście w Gusinje (okolice jeziora Plav)
przejście kameralne (otwarte generalnie dla czarnogórskich albańczyków), wiedzie w albańską dolinę Vermosh wiodącą do Szkodry:

Obrazek

dalej jest cały dzień takiej drogi:

Obrazek

kilkanaście km przed Szkodrą górami przebijamy się w kierunku Boge:

Obrazek

potem kierunek Theth (kolejny dzień drogi):

Obrazek

po Theth pojeżdżawka (polecam delikatną eksplorację wzdłuż żlebu rzeki w kierunku kotłów - NW od wioski), następnego dnia na południe w kierunku Szkodry (jedyna droga, poza tą, którą przyjechaliśmy):

Obrazek

po tych kilku dniach polecieliśmy nad morze
jest tylko jedna dzika plaża nad Morzem Jońskim (na północ od Vore, czyli nad Adriatykiem, też są, ale płaskie, brudne i brzydkie)
charakterystyka terenu wybrzeża i mafia zabudowująca wybrzeże (piorą kasę z handlu dragami) skutecznie je likwidują

przy samej granicy greckiej odbiliśmy na Gijokaster, z miasta na wschód w góry, gdzie się błąkaliśmy przez kilka dni
południowa Albania to kontrast w stosunku do północy, góry są spalone, na wysokości nawet 1800m npm jest szalony skwar, góry są łagodniejsze, dużo osuwisk, mało kolorów:

Obrazek


jeszcze garść ważnego info:
- KONIECZNIE jadąc w góry trzeba mieć autonomię, czyli jedzenie, woda pitna, paliwo, nie tyczy to doliny Theth w Alpach Północnoalbańskich, która jest wsią turystyczną (na albański sposób :D) i jeżdżą tam 4x4 i stare mercedesy busy, dowożące turystów
- Alban drajwer = typowy balkan drajwer x 2, czyli jazda bez trzymanki
- przed wyjazdem upewnij się że masz sprawny klakson, będziesz używał (do ostrzeżeń, pozdrowień, zasygnalizowania wyprzedzania, słowem - do wszystkiego)
- wszędzie akceptują ojro, przeliczniki są dwa :D 1 EUR = 100 leków lub 1 EUR = 135 ichnich wariatów
- jechać ze znajomymi, czyli co najmniej na dwa auta, cenię sobie niezależność, ale tam naprawdę można wcipić zdrowo - w górach centralnej i południowej Albanii są szlaki po kilkadziesiąt km bez zasięgu komórki, żadnej wsi po drodze i bez żadnego ruchu lokalnego, jak się auto wysra to śmigasz z buta :D
- mapy papierowe (różne, od Reise po kupione na miejscu) i garminowskie (korzystałem z bunkertrails.org - polecam) traktować z przymrużeniem oka, drogi gruntowe to mogą być ścieżki dla kóz (ja gupi myślałem np. że się przebiję z Theth do Valbone :D)
- koniecznie jechać przez Bośnię, zobaczyć Vukovar, Sarajewo - na mnie zrobiło niesamowite wrażenie..."make love not war" :(


jechać pany, jechać, bo biały człowiek z euro w kieszeni już tam wkracza!

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

super nie wiem jak inni ,ale ja tam wole koło morza -wiecej do zobaczenia gory tez odwiedzimy ,ale podobno najlepiej w górach koło morza

Awatar użytkownika
Damian
Posty: 393
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:01
Auto: r??ne
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Damian »

hmm...ok :D ale "góry obok morza" to region od Valbone do Sarandy - jest tam droga asfaltowa wzdłuż wybrzeża, kilka malowniczych, ale turystycznych miejscowości, małe, skomercjalizowane plaże
jedyne dzikie plaże to przy przełęczy Llogara oraz na południe od Sarandy (na wys. Korfu)

moim skromnym zdaniem siła Albanii to jej "dzikość" (zanikająca na wybrzeżu, i to w stylu "brudno-komercyjnym") - niedostępne, niezamieszkałe góry, przestrzenie, poczucie wolności

zabytków zbyt wiele w tym kraju nie ma, Butrynt ciekawy, miasta Berat i Gijokaster...

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: estewes »

Kames w Chorwacji będziemy leżeć na plaży a w Albanii to trzeba cisnąć w góry jak najdalej od cywilizacji :wink:

Artur_1
Posty: 83
Rejestracja: 16 lut 2010, 21:00
Auto: LC 125
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Artur_1 »

dobrze wiedzieć że ktoś ma takie same zainteresowania :D

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

Damian pisze:hmm...ok :D ale "góry obok morza" to region od Valbone do Sarandy - jest tam droga asfaltowa wzdłuż wybrzeża, kilka malowniczych, ale turystycznych miejscowości, małe, skomercjalizowane plaże
jedyne dzikie plaże to przy przełęczy Llogara oraz na południe od Sarandy (na wys. Korfu)

moim skromnym zdaniem siła Albanii to jej "dzikość" (zanikająca na wybrzeżu, i to w stylu "brudno-komercyjnym") - niedostępne, niezamieszkałe góry, przestrzenie, poczucie wolności

zabytków zbyt wiele w tym kraju nie ma, Butrynt ciekawy, miasta Berat i Gijokaster...
no chyba ze tak -ja myslałem ze zaraz przy morzu góry ,tak ktos pisał -i widoki :!: nie ma problema pojadymy gdzie sie da przejechac, ale bez zbytniej extremy - bo to nie rajd ,pomalutku a do celu :wink:

Awatar użytkownika
Damian
Posty: 393
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:01
Auto: r??ne
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Damian »

estewes pisze:Kames w Chorwacji będziemy leżeć na plaży a w Albanii to trzeba cisnąć w góry jak najdalej od cywilizacji :wink:
i to jest dobry wybór - wybrzeże chorwackie jest o wiele ładniejsze wypoczynkowo, żony będą zadowolone :D

chciałem jeszcze sprostować - selimek wyrysował mapę mojej trasy, i dobrze wyrysował wbrew temu co napisałem wcześniej ;)

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: estewes »

kames a czym ty sie wybierasz?masz zamiar jechac autem z niezaleznym przodem czy prawdziwym 4x4 z sztywnym mostem :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

estewes pisze:kames a czym ty sie wybierasz?masz zamiar jechac autem z niezaleznym przodem czy prawdziwym 4x4 z sztywnym mostem :mrgreen:
90 jest tak przygotowana ze hej jeszcze zateskinisz za klimą i komfortem a,le wezme ze sobą zawieche po jednym elemencie - zmodernizowałem dolne swoznie ,ogólnie przodek nowy :!: Macius był hillem i dał rady wiec naj ponaprawiamy w drodze

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

Obrazek

Awatar użytkownika
JaroFix
Klubowicz
Posty: 903
Rejestracja: 16 mar 2009, 21:04
Auto: Nissan Patrol GU4
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: JaroFix »

Rewelacyjna naklejka. Rozumiem, że rozmawiamy także o koszulkach? :)

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: estewes »

Rewelacyjna tylko trochę z oddziałami SS Hitlera mi się kojarzy :mrgreen:
Ale fajna,do zaakceptowania :wink:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

cza w kolorach pomotac bo czarne to na zime a nie lato

Awatar użytkownika
JaroFix
Klubowicz
Posty: 903
Rejestracja: 16 mar 2009, 21:04
Auto: Nissan Patrol GU4
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: JaroFix »

kames76 pisze:cza w kolorach pomotac bo czarne to na zime a nie lato
Ale na czarnym tle to zajedwabiście wygląda.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Albania Sierpień 2011

Post autor: Kames »

to miały byc koszulki ,a nalepe to moze cos w tym stylu + widok UK Esteweza
Obrazek

ODPOWIEDZ